ominaisuus on laulutaito. Toiseksi tärkein on sielunhoidollinen taito ja kolmanneksi haalia maksukykyisiä maahanmuuttajia seurakunnnanjäseniksi.
Edellinen vaalivalistus ennen kirkkoherranvaaleja, eräässä lounaisessa seurakunnassamme.
Mikään näistä ei ole toteutunut.
Edellinen vaalivalistus ennen kirkkoherranvaaleja, eräässä lounaisessa seurakunnassamme.
Mikään näistä ei ole toteutunut.
Vastaukset 22
Vanhimmat
olla pappi. Määritelkäämme hyvän papin prototyyppi.
Hyvä ortodoksi pappi on seuraavanlainen:
mukavan pulska ja leppoisa
selibaatissa elävä
viinien ja oluiden asiantuntija
karjalan kielen puolestapuhuja
mies, jonka tärkein tehtävä Amerikan matkoillaan on kantaa Taulua mukanaan
ortodoksi, niin tiedät että ortodoksipapit ovat yleensä naimisissa olevia.
hyvän munkin.
Hyvä munkki on rapeaksi ja kauniinruskeaksi öljyssä paistettu hillomunkki, joka ei ole mitenkään sitkeä eikä sisällä maitoa tai maitojauhetta. Paistoöljyn pitää olla tuoretta eikä siitä saa jäädä sivumakua suuhun eikä liikaa öljyä sormiinkaan. Munkin sisällä olevan hillon pitää olla marjaista mansikkahilloa, jossa ei ole liikaa sokeria.
Kaikesta hyvyydestään huolimatta sokerissa kieriteltyjä tuoreita hillomunkkeja ei pidä syödä liian usein, kolme neljä kertaa vuodessa riittää. Hillomunkin kanssa voi hyvin nauttia suoraan kylmästä kellarista tuotua raikkaan kuplivaa simaa, jossa kelluu muutama rusina.
ei tunne selibaattia. On naimasissa olevia pappeja tai naimattomia pappeja.
Olisko jäänyt paastot pitämättä?
Mielestäni juuri ei pulska on hyvä pappi, joka ei maallisia nautintoja harrasta kuten rasvaisia ruokia.
niin, että pulska pappi voi ehkä ymmärtää paremmin tavallisen maallistuneen ja veltostuneen seurakuntalaisen ongelmia, eihän silloin tarvitse synnintunnustuksellakaan muuta mainita kuin että tietäähän pastori itsekin.
Olen sitä paitsi nähnyt myös Kreikan luostareissa kilvoittelevia lihavia munkkeja.
Varmuuden vuoksi mainitsen vielä, että itse olen kylläkin laihuuden puolella ja olen myös samaa mieltä monien muiden kanssa siitä, että lihavuus on synnin seurausta. Kukaan ei ole tähän maailmaan syntynyt lihavana.
Jos Jumala olisi tarkoittanut ihmiset lihaviksi, myös vauvat syntyisivät lihavina ja synnytyskanavat olisivat aivan erilaista kaliiberia kuin nykyisin on tarkimmissakaan gynekologisissa tutkimuksissa todettavissa.
Joo kyllä papin pitää pulska olla ja parrakas. Ja tietysti naimaton, seurakuntahan on hänen perheensä! Ja kieliä pitää osata vähintään suomi, ruotsi, venäjä ja englanti, että voi jutella seurakuntalaisten kanssa eikä kukaan tunne jäävänsä paitsioon jos ei pappi ymmärrä hänen kieltään. Ja missään tapauksessa ei saa tiuskia diakoneille ja ponomareille (sellaistakin olen nähnyt). Siinä menettää heti luotettavuuden. Ja olisi kiva kun muistaisi kaikkien nimet (ainakin niiden jotka aktiivisesti käy kirkossa) niin ei tarvitse aina sanoa ehtoollisella, tosin kyllähän ne yleensä muistaakin. Ja tietysti helposti lähestyttäviä, että voi vaikka kaupungilla vastaantullessa pyytää siunausta tai varata ajan synnintunnustukseen. Laulutaito plussaa, mutta ei välttämätön.
lihavuus ei välttämättä tarkoita ylensyönnin ja vatsanpalvelun syntiä. Joku Optinan pyhistä staretseista kertoi, että luostariin tultuaan hän oli mielessään tuominnut jonkun lihavan munkin, ja tämän tuomitsemisen synnin takia hän oli itsekin lihonut. Eli ei kannata kritisoida lihavia: sama kohtalo saattaa odottaa näitä tuomitsijoita. Pidetään lukua omista synneistämme, ei muiden!
Ja varmaan iäkkäämmät ihmiset ainakin tajuavat, että aineenvaihdunta hidastuu tietyn iän tullen ja ihminen alkaa pakostakin saada lisää painoa, ellei vähennä syömistä ja lisää liikuntaa.
lihavuutta ei voi mitenkään estää eikä se voi siten olla mikään syntikään, vatsanpalvelusta ja itsekeskeisyydestä nyt puhumattakaan. Anakin lihavien omasta mielestä lihavuus pitäisi hyväksyä sellaisenaan, sillä kilvoitteleminen on aina niin raskasta.
Ehkä tässä voitaisiin soveltaa hyvää neuvoa, joka on niin monta kertaa annettu muissa yhteyksissä: voisiko olla niin, että lihavuus ei sinänsä ole synti, mutta lihavuuden toteuttaminen on. Siten lihava ihminen voi ihan kaikessa rauhassa olla olemukseltaan lihava, kunhan hän on käytännössä laiha tai normaalivartaloinen.
lihavuuden synnistään, mutta se on monille vaikeaa, sillä useimmat lihavat haluavat kaikin tavoin puolustella lihavuuttaan. Kukaan ihminen ei ole syntynyt lihavana, vaan lihava on itse hankkinut ylipainonsa ylensyönnillä. Jos syö enemmän ruokaa kuin tarvitsee, itsekeskeinen ihminen lihoo aivan varmasti, vaikka samaan aikaan monet näkevät nälkää tässä maailmassa.
arvostelevat ihmisiä ulkonäön perusteella. Teillä tähän ketjuun kirjoittavilla täytyy olla lihavuushäpeä vahvasti iskostettuna.
Joo. Kyllä tässä sellainen kysymys herää, että missä se "maallistuminen" sitten olikaan? Eettisesti aivan hyvin toimivassa Mitro Revossa vaiko jossain muualla?
Maallistumisen osoittaminen vaatisi esimerkkien kertomista ja se valitettavasti antaisi kohteille periaatteellisen mahdollisuuden kunnianloukkauskanteeseen, jolloin käräjäoikeus joutuisi selvittämään, onko kleerokseen kuuluvan nimittäminen maallistuneeksi loukkaus vai ei.
Parempi vain huutaa puskasta ...
tällä kertaa kohdistunut aivan muualle kuin papistoon, rajoittuneesti ajattelevat eivät vain sitä huomaa --- kuka täällä edes on vihjaillut mitään papistosta
Näin on näppylät tässäkin asiassa.
Retorisella kysymyksellä yritin kuvata tätä tilannetta, mitä tässä nyt on ikään kuin pyörinyt ja miten isä Mitro veivattiin toimituskieltoon. Ja mitä taas vastaavasti kaiken maailman palstoilla - ei vain tällä, vaan totisesti muuallakin - rankutetaan ihmisistä henkilökohtaisuuksia samalla kun ylistetään omaa taivasyhteyttä. Kielenkäyttöä ei voi kuin ihmetellä. Miksi siis esim. isä Mitro ei nostaisi kunnianloukkaussyytteitä moisista? Tämä EI ollut kehenkään yksittäisesti suunnattu ajatus.
Niinkuin mitähän esimerkkejä tässä nyt kaipaa ja kuka? Anteeksi, en oikein pysy kärryillä.
Hyvää päivänjatkoa vaan joka tapauksessa sinnekin! On aika jatkaa elämää palstojen ulkopuolella.
Tottakai tiedän että valtaosa kirkon papeista on naimisissa.
Tässä pitikin määritellä hyvän papin, ei kaikkien pappien ominaisuuksia.
(Ja huh huh... ja lääh... Mutta täytyy tarkentaa, kun näköjään näitä voi jokainen tulkita miten päin huvittaa: Ihmettelen vain, mitä se mielipidepalstojen halventava kielenkäyttö, jota tosiaan on kasapäin, isä Mitroon kohdistettu ja mitä tällaiset toisten ihmisten ulkomuotoa käsittelevät jutut (mitä tälläkin palstalla, tässä ketjussa) niin MITÄ SE KIELENKÄYTTÖ ja asenteet on? Onko maallistuneisuutta ehkä SIELLÄ. ...VIELÄKÖ pitää tarkemmin selittää???)
Kaikkein tärkein ja ehdottomin vaatimus on että papilla on mies.
Ihan sama jos osaat seurakuntalaistesi puhumia kieliä, muistat nimet, olkoot aineenvaihduntasi hyvä ja ruokailutapasi kohtuulliset. Vaikka tuntisit kanonit ja raamatut ulkoa ja olisit täynnä Kristuksen kaltaista rakkautta lähimmäisiäsi kohtaan ja kaikessa toisit Pyhän Väkevän Jumalan rakkautta ja armoa ympärillesi. Jos olet ilman munia, niin kaikki edellämainittu on merkityksetöntä pappeudelle.
SIIS tietysti että pappi ON mies. Miestä hänellä ei missään nimessä (hus hus syntiset helevettiin) saa olla. Siis penis ja putkiaivot.
Tällä palstalla on kyllä ammuttu ilman sen kummempaa retoriikkaa alas kaikki traditioihin ja kirkon oppeihin littyvät mielipiteet sellaisella argumentoinnilla, että vain nimimerkin käyttö pelastaa muutamat näiltä oikeudellisilta toimenpiteiltä.
Esipaimenten tehtävänä on opin puhtauden valvonta. Odotan mielenkiinnolla milloin se alkaa.
on olla näkymätön nyhverö. Hajuton, mauton ja näkymätön. Pitää hymyillä aina mummoille. Pitää lahjoittaa kirkolle huomattava summa rahaa!