Vieläkö kaapistasi löytyy sellainen ja käytätkö sitä, vai piilotteletko sitä kaappisi perukoilla. Mitä tunteita koko asuste sinussa tuo mieleen.
Tuulipuku
17
297
Vastaukset
koskaan ollut, eikä koskaan tule olemaankaan...ehkä...
Tuosta tuulipuvusta on kyllä noussut ihan turha möly.Varmasti sillekki asusteelle on oma kohteensa ja käyttötarkoituksensa.
Vaate ku vaate..Parempin sekin ku palella alasti..nyt turhaa mölyä, kun niitä kuulemma myytiin noin parimiljoonaa kappaletta lyhyessä ajassa. :)
Nittaminax kirjoitti:
nyt turhaa mölyä, kun niitä kuulemma myytiin noin parimiljoonaa kappaletta lyhyessä ajassa. :)
negatiivista mölyä..:)
vanhanaikaista mallia tarkoitat, niin eipä löydy kaapista. Mutta tuulta ja vettä pitävä lenkkipuku kyllä on, sehän on ihan ehdoton lenkkeillessä keväällä ja syksyllä. Kauppaan ja asioille sillä ei kyllä tule lähdettyä, tykkään farkuista ja mokkanahasta :)
Nittaminax kirjoitti:
sitä "lakattua" tuulipukua. Myöhemminhän sit se materiaali muuttu hengittävämmäksi :)
kahiseva malli, kyllä se tietenkin metsälenkillä toimi siten että äänellään pelotteli villieläimet pakoon :)) Sillä puvulla ei salaa hiippailtukaan missään...
ja leveälahkeiset housut taikka minihame......ai että nekin oli muotia 70-luvulla. Taikka pitkä farkkuhame joka ulottu pikkusen nilkkojen ylle, tai ainakin polvien alle. :))
- katzy
ja käytän tuulipukua silloin kun ilma
on sellainen, että sitä tarvitsee : )- katzy
Nittaminax kirjoitti:
ihan alkuperäinen tuulipuku? Eikö se ole aika hiostava.
se alkuperäinen, mutta tuulipuku kuitenkin : )
mutta suhteeni tuulipukuun on varsin hyva. ostan jos tulee vastaan sopivalla mielentilalla.
Nittaminax kirjoitti:
pitää varmaan koluta noita kirppiksiä, niistä saattaa löytyä sellaisia vielä.
kaupoissa myyda enaa perinteisia tuulipukuja? nelja raitaa jne.
kielibasa kirjoitti:
kaupoissa myyda enaa perinteisia tuulipukuja? nelja raitaa jne.
varma, mutta siitä olen varma ettei ainakaan niitä alkuperäisiä. :) Nykyjäänhän ne on niitä hengittäviä, mutta voiko niitä silloin sanoa tuulipuvuksi. Eilen vain oli radiossa ohjelma tuulipuvuista ja kuuntelin sitä.
Nittaminax kirjoitti:
varma, mutta siitä olen varma ettei ainakaan niitä alkuperäisiä. :) Nykyjäänhän ne on niitä hengittäviä, mutta voiko niitä silloin sanoa tuulipuvuksi. Eilen vain oli radiossa ohjelma tuulipuvuista ja kuuntelin sitä.
kylla mulle tuulipuku tuo mieleen sinisen tai punaisen neliraitaisen. sen perinteisen :-)
- Anonyymi
Nittaminax kirjoitti:
pitää varmaan koluta noita kirppiksiä, niistä saattaa löytyä sellaisia vielä.
Rakastan niitä vanhan ajan tuulipukuja uudelleen tuotantoon!
- Anonyymi
mie oon kuin Hynysen jouni eli paan ylleni vaikka tuulipuvun ,pieraisen enkä small talkia että korkeintaan luikin karkuun, pälyilen ympärille, en käytä trenditietoisia vaatteita vaan semmosia vaatteita mitkä mielletään tietyissä piireissä junttien vaatteiksi.
siemaisen alkoholitonta olutta, ja syön kanaa ja riisiä sekä syön ruisleipää , juon piimää, maitoa ja syön salmiakkia. Olen suomalainen mies joka taitaa olla sukupuuttoon kuoleva pian kohta.
Tuulipuku on siis ihan vakio-perusasuste =)
ja verkkatakki ja aina kuljen joka paikassa ns pieruverkkareissa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla
”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset21417088Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään
Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"16812158Ikuiset kaipaajat
Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo1766716Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään
"Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El415950Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta
Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään644832MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!
Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny124723Orpon hallitus paskoi kaikki hommat
ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.193927Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle
Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m993620Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi
Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta843565En tiedä ymmärrätkö
Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk103351