Onko

"jengillä"

Tietoo, että asuuko Leppävaarassa joku? Tuskin Annikki enää asuu siellä! Onkohan "porukoitten" kesäpaikkana?! Eikö se Jaana suunnitellut jotain matkailuyritystä Leppävaaraan siinä viimeisessä jaksossa. Olis mukava saada "tuoreita" kuvia paikasta!

10

726

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • oletko tyhmä

      kaukovaaran kari osti koko paskan ja laitto pordellin siihen

      • ollut

        Kyse paskasta, vaan Leppävaarasta! Mä tykkään kyllä, että taitaa olla porukoitten kesänviettopaikka. Mene ja tiedä vaikka Erkki olis "kehitellyt" jotain sinne navettaan. Siitä sais mahtavat "nikkarointitilat". Kuvat paikasta edelleen hakusessa!


      • kaukovaara
        ollut kirjoitti:

        Kyse paskasta, vaan Leppävaarasta! Mä tykkään kyllä, että taitaa olla porukoitten kesänviettopaikka. Mene ja tiedä vaikka Erkki olis "kehitellyt" jotain sinne navettaan. Siitä sais mahtavat "nikkarointitilat". Kuvat paikasta edelleen hakusessa!

        hyvin jännää


    • yrttijuttuihin

      Osmo ja Liisa lunastivat Annikilta ja Metsolan sisarusparvelta Leppävaaran pellot saadakseen lisämaata yrttien kasvatukseen. Yrttiviljelys kukoistaakin ja rahaa tulee, mutta tokihan se työtä teettää, kun nyt joutuvat annostelemaan entistäkin suuremman sadon muutaman gramman minigrip-pusseihin. Tosin heillä on jo lapsia, joilla tuon pitkästyttävän työn voi viime kädessä teettää.

      • on sellainen

        Tieto, että Stigu ja Eeva ovat rakentaneet "päästä vedettävän" tiilitalon Leppävaaraan siihen aitan ja saunan lähettyville. Vanha talo "toimii" jonkinlaisena kesähuvilana muille sisruksille. Eva on Hoikan terveyskeskuksen johtava lääkäri ja Sigu on Urjan- rinteiden markkinointipäällikkö. Stigu möi perinnöksi saamansa kasvihuoneen ja koko tilan ja niillä rahoilla rakensivat talonsa. Eeva luopui kalajärven rannalta saamasta perintötontista ja sai vastineeksi talonpaikan pihapiiristä. Risto on tehnyt navettaan ateljeen ja näyttelytilat. Risto asuu Hoikan keskustassa. Heikki muutti eronsa jälkeen yksin takaisin suomeen ja hänellä on pieni koneverstas Erkin kanssa. Jaakolla on edelleen oma lakiasiaintoimisto ja Jaana "häärää" niissä omissa piireissä seurapiirikaunottarena. He asuvat edelleen "siellä" tampereella. Annikki asuu Hoikan keskustassa.


    • Entinen Espoolainen

      Sello Espoon Leppävaarassa, aiemmin siinä oli se tila ja hiukan sivummalla suomen ensimmäinen surpermarket MAXI-market, iso ja matala laatikko pellolla.

      Linkki kauppakeskus Selloon:

      http://www.sello.fi/

      Ajo-ohje samaoilla sivuilla:

      http://www.sello.fi/ajoohje.php

      • syötät kyllä

        Pajunköyttä. Eihän "Leppävaara" oo lähelläkään Espoota!!!!!!!! Vähän tolokkua nuihin puhheisiin!!!!


      • Entinen Espoolainen
        syötät kyllä kirjoitti:

        Pajunköyttä. Eihän "Leppävaara" oo lähelläkään Espoota!!!!!!!! Vähän tolokkua nuihin puhheisiin!!!!

        siinähän tuo on lähellä kehä-I:stä.


    • JEPjepjep

      "Leppävaarassa" kävin kevät talvella, eli mouhijärven perämaalla, lumityöt tehtynä mutta kämppä tyhjä, samat traktorit pihassa kuin 90-luvulla kuvauksissa.
      Oikeita ja aitoja kuvia kyllä minulta löytyy paikasta, mutta fiktio ajatuksella ko. paikasta voi vaan keksiä jatkoa sarjalle.

      • laittaa

        Ne kuvat "jakoon" muille faneille aijaa.com kautta, vai onko "mahdoton" ajatus?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      150
      6801
    2. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      63
      5913
    3. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      88
      4549
    4. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      100
      4466
    5. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      161
      4290
    6. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

      Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
      Ikävä
      94
      1670
    7. Tylsille treffeille

      Hiljaisen ukon kans nuotiolle?
      Tunteet
      402
      1566
    8. Anteeksi kaikesta...

      Olin tosi hölmö...
      Ikävä
      82
      1379
    9. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      30
      1355
    10. Onko kaivattusi muuttunut sinä aikana

      Kun olet hänet tuntenut? Jos, mihin suuntaan? Mistä epäilet muuttumisen johtuneen?
      Ikävä
      41
      1141
    Aihe