Olisko kellään hajua monta päiväsakkoo olis tulossa ja kauanko oikeuskäsittelyä tarvitsee odottaa?
Ohitustilanteessa varalaskukentällä 100km/h alueella ajoin tutkaan 157km/h n. klo 22 ja kortti lähti heti ja menee käräjille törkeän liikenneturvallisuuden vaarantamisena.
Ja onko kellään hajua, että kauanko kortti voi olla vielä oikeuskäsittelyn jälkeen hyllyllä?
Ohitustilanteessa varalaskukentällä 100km/h alueella ajoin tutkaan 157km/h n. klo 22 ja kortti lähti heti ja menee käräjille törkeän liikenneturvallisuuden vaarantamisena.
Ja onko kellään hajua, että kauanko kortti voi olla vielä oikeuskäsittelyn jälkeen hyllyllä?
Vastaukset 6
Vanhimmat
haet kortin poliisipäälliköltä se on voimassa käräjäpäivään asti ,tuomitan käräjillä sittenvasta jos perutaan,odotettavissa käräjät n 1kk päästä ja valmistaudu n 15 päiväsakkoa ja kuukausi kortti pois
Sakoista ja siitä ynnäämään arviota (eikös siitä tulisi 34 pvs?)
Kortti lienee useamman kuukauden jäähyllä.
http://www.poliisi.fi/poliisi/lp/home.nsf/pages/5CADD5B907EF8302C2256C7D00455E6F?opendocument
"Taulukon mukaan 24-26 nopeusylityksestä saa 12 päiväsakkoa, 27-29 nopeusylityksestä saa 14 päiväsakkoa. Jokainen 3 km:n lisäylitys lisää päiväsakkoja 2:lla. 39 nopeudenylityksestä saa 22 päiväsakkoa. Yli 20 päiväsakon teot määritellään vakavaksi piittaamattomuudeksi liikenneturvallisuutta kohtaan ja poliisi määrää väliaikaiseen ajokieltoon. Enintään 60 km/h rajoitusalueella taulukko on tiukempi.
Edellä luetellut päiväsakot ovat ns. normaalipäiväsakkoja tyyppitapauksissa. Poliisilla on kuitenkin mahdollisuus käyttää - 4 päiväsakon verran liukumaa jokaisen normaalipäiväsakon kohdalla. Liukuma-asteikkoa voidaan käyttää, kun rikkomusta voidaan pitää tavallista lievempänä tai vakavampana. Teon moitittavuutta lisääviä seikkoja voivat olla esim. huonot keliolosuhteet, vilkas liikenne, koulun läheisyys / lapsia ym."
Häkki pitäisi heilahtaa. Aika idioottimaista liikennekäyttäytymistä tuollainen.
Tuli vielä sellainen tässä mieleen, kun luin kaikenlaisia keskusteluita ja tuli esille ehdollinen ajokielto.
Eli onko mahdollista, mitä olen lukenut että minulla olisi mahdollisuus saada kortti takaisin ennen oikeuskäsittelyä, jos menen keskustelemaan poliisiasemalle jonkun isokenkäisen kanssa, sillä tarvitsen työssäni autoa ja palkkani on provisiopalkka.
Kilometrejä tulee töiden puolesta vuodessa ~45 000 km.
Joten toimeentuloni on täysin riippuvainen ajokortista.
Kiitoksia etukäteen niille, joiden viestit olisi asiallisia ja ei olisi bullshittiä.
Itsellä oli hieman enemmän ylinopeutta eli 62 liikaa varmasti samalla paikalla kuin sulla. Mulla oli kortti pois reilu 6kk eli käräjien jälkeen vuoden loppuun. Oheissakko oli vastaavasti pienempi, koska sain myös ehdollista.
Ihan asiallisesti ilman mitään piruilua:
Tuollainen ylinopeus, jota sinä käytit, ei ole missään tilanteessa tarpeellinen. Sitä ei voi esim. mitenkään perustella ohitustilanteella, koska se ohitus on täysin tarpeeton, mikäli se vaatii moisen nopeuden. Jos perustelet sillä, että ohitettava kiihdytti ohitettaessa, niin silloin olisi pitänyt unohtaa kilpa-ajo ja jättäytyä sillä erää taakse. Joku ~120km/t vielä on ymmärrettävää ylinopeutta ohitustilanteessa, tilanteesta riippuen.
Mitä tulee tuohom ehdolliseen ajo-oikeuteen... kyllä sinulla on mahdollisuus saada kortti takaisin ennen oikeuskäsittelyä. Kipikapi kyttikselle, niin pääset mahdollisesti jatkamaan töitäsi.