Sähkö ja hybridiauton kulutus

Miten sen oikein voi laskea, hybridin vielä jotenkuten mutta mitse sähköä käyttävän; tuleeko sähkönlataustolppiin mittari vai ilmaistako se on?
71943
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

20e kulutusmittari väliin ja 10c/kWh. Autosta ja ajotavasta riippuen sähköauto kuluttaa 10-25kWh/100km eli 1-2,5e/100km. Töpselinokkaan pistetään Suomessa ainoana maana maailmassa dieselvero päälle eli henkilöautolle 300-550e/v.
Ilmaista sähkö on Euroopan suurkaupungeissa sähköautoille ja yleensä hallitukset antavat hyvitysrahaa sähköauton ostajalle:
http://www.youtube.com/watch?v=OHMMlURBh14

Äänestä
  • Hihi...vieläkö Suomi perii dieselveroa sähköautosta,onko 20 kertaisesta dieselverosta jo luovuttu maakaasuautojen yhteydessä? =)

    Äänestä

  • huuga_huu_ kirjoitti:

    Hihi...vieläkö Suomi perii dieselveroa sähköautosta,onko 20 kertaisesta dieselverosta jo luovuttu maakaasuautojen yhteydessä? =)

    puheen kanssa lainkaan. Aika moni tuttu maailmalla on naureskellut tälle hölmöydelle. Jossain saksalaisessa lehdessä oli juttu asiasta mutten löytänyt sitä tähän hätän.

    Äänestä

  • Ei dieselveroa enää ole olemassakaan.

    Se on käyttövoimamaksu, ja se koskee diesel, sähkö ja kai häkäpönttöautojakin.

    Äänestä

  • käyttövoimavero kirjoitti:

    Ei dieselveroa enää ole olemassakaan.

    Se on käyttövoimamaksu, ja se koskee diesel, sähkö ja kai häkäpönttöautojakin.

    paljon dramaattisemmalta ja toisaalta sehän oli alkujaan dieselvero. Ei nyt takerruta pilkkuihin kun kaikki kuitenkin ymmärtää mistä on kyse.
    Hauska yksityiskohta on tuo että sähköauton pakoputkesta (???) tulee päästöjä 60g edestä. Näin vero ainakin määräytyy. Tuntuu todella asiantuntevalta nuo virkamiehet.

    Äänestä

Täti,täti miktikätt kuttutaan miettä joka hukaa lahat lomptatta ja tililtä ja joka ottaa vielä vielä lainaakin talpeitiinta pankitta?No,valtionvalainminittelikti tietytti!

Äänestä
  • Eli varokaa nyt sitä kaikkein "puhtainta" energiamuotoa = se mitä hallitus nyt vain tällä hetkellä sattuu suosittelemaan.

    Sillä tässä(kin) asiassa käy niin että kun saadaan tarpeeksi "uhreja", niin sitten rokotetaan ja rajusti... (muistakaa esim kataisen puheet uusista dieseleistä ja niiden ympäristöystävällisyydestä ---> mutta silti kova korotus naftan hintaan... ja dieselveron poistuminen tuskin toteutuu)

    Itse ajelen vanhalla 25 vuotiaalla 6 litraisella "bensarosvolla" ja nauran paskaisesti tälle "viherpiiperö hallitukselle" (joiden todellinen tahto on vain kerätä mahdollisimman suuri potti autoilijoilta tällä "ilmastonmuutos teorialla"...

    Sääli vain että moni suomalainen on jo alkanut uskoa tuohon pakko syötettyyn
    skeidaan...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


oskatu kirjoitti:

Miten sen oikein voi laskea, hybridin vielä jotenkuten mutta mitse sähköä käyttävän; tuleeko sähkönlataustolppiin mittari vai ilmaistako se on?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu