Läheinen ihminen on lopettanut kyseisen lääkkeen lääkärin valvonnassa eli ns. ohjeiden mukaan.
Nyt kuitenkin noin 3 päivää viimeisen annoksen jälkeen on ilmennyt mm. hikoilua/palelua, kuvotusta (ruokahaluttomuutta), unettomuutta ja väsymystä.
Päivystykseen ei otettu perjantaina, koska oireet eivät kuulemma olleet vakavia. Lääkäriaika ke, mutta koska omaiseni vointi vaan pahenee niin osaisiko kukaan kertoa voisiko tämä johtua tuon lääkkeen lopettamisesta??
Lääkettä käytetty 8 vuotta, joten siksi aloin miettimään sitä, että tämä voisi olla ns. vieroitusoireita.
Nyt kuitenkin noin 3 päivää viimeisen annoksen jälkeen on ilmennyt mm. hikoilua/palelua, kuvotusta (ruokahaluttomuutta), unettomuutta ja väsymystä.
Päivystykseen ei otettu perjantaina, koska oireet eivät kuulemma olleet vakavia. Lääkäriaika ke, mutta koska omaiseni vointi vaan pahenee niin osaisiko kukaan kertoa voisiko tämä johtua tuon lääkkeen lopettamisesta??
Lääkettä käytetty 8 vuotta, joten siksi aloin miettimään sitä, että tämä voisi olla ns. vieroitusoireita.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Lääkkeen aloitus on aina vaarallista. Lopetus voi olla myös vaarallista jos on käyttänyt pitkään. Missä ajassa lääke on lopetettu?
Lääke on lopetettu vähitellen noin 2 vuoden aikana. Lopuksi annos oli lähes olematon, joten siksi ihmettelen tätä oireilua.
Eiköhän siellä ala psykoosi puskemaan päälle hiljalleen.
jotain objektiivista näyttöä mielisairauden olemassaolosta?