KYSYN TÄTÄ JUMALALTA

PITÄISKÖ VAAN TAPPAA ITSENSÄ TÄSSÄ ELÄMÄN TILANTEESSA.
2315
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

mutta tiedän vastauksen: ei pitäisi. Usko minua, kaikella tapahtuneella on tarkoituksensa. Se ei välttämättä heti ole itselle selvää, mutta selviää kyllä ajan myötä.

Jumala rakastaa kaikkia meitä, sinuakin, niin paljon, että ei anna mitään niin pahaa tapahtua sinulle, ettet siitä selviäisi. Sille, mikä nyt tuntuu käsittämättömältä ja mielettömältä pahalta, löytyy tarkoituksensa ennen pitkää. Jumala haluaa sinulle vain hyviä asioita. Antamalla sinulle tämän pahan asian nyt, Jumala on säästänyt sinut suuremmalta pahalta, joka olisi seurannut, jos tätä ei olisi tullut. Se ei tässä tuskassa paljon lohtua tuo, tiedän sen.

Käy juttelemassa seurakunnassa tai mielenterveystoimistossa, ellei sinulla ole ystäviä tai sukulaisia, joiden kanssa jakaa tuskaasi. Älä jää yksin surusi kanssa.

Luota siihen

Aina on paikalla eräs,
joka ei jätä sinua yksin.
Aina hänen rakastava katseensa
on suunnattuna sinuun.

Aina on paikalla eräs,
joka ymmärtää sinua.
Aina on paikalla eräs, joka pystyy
auttamaan sinua - ja myös tahtoo auttaa.

Aina on paikalla eräs,
joka on kiinnostunut
sinusta
ja ymmärtää sinua.

Aina on paikalla eräs,
joka pitää kättäsi
kädessään
ja sanoo: Minä tiedän!

Minä tiedän sinun huolesi,
sinun pettymyksesi.
Tiedän sinun hätäsi
ja syyllisyytesi.

Ole turvassa,
pelastuksesi
on aivan lähellä,
jo odottamassa.

Sillä minä olen voittanut
maailman,
ja minä teen uudeksi kaiken,
myös sinun elämäsi.

Älä pelkää,
kun joudut kulkemaan erämaiden halki
etkä näe päämäärääsi missään.

Älä pelkää,
kun tie altasi katoaa
ja vain lohduton hiekka saartaa sinua.

Älä pelkää,
ei kaikki tähän lopu.
Kävele eteenpäin. Kuivuus väistyy.

Ennen kuin huomaatkaan,
se on tapahtunut:
Erämaa kukkii. Ja sinusta puhkeaa juhla!

Äänestä

MUN ELÄMÄSSÄNI ON KAKSI NAISTA. JA TULEE AINA OLEEN. MUTTA MIKSI NE ENÄÄN EI HENGITÄ . SIIS MUN ELÄMÄNI ON NYT IHAN LIIPASIMELLA. JA JOS TÄÄ MUN ELÄMÄNI EI SYVENE . OLEN SIT RAJALLA. JA JUMALA KIITTÄÄ. VOI ETTÄ TÄÄ MUN ELÄMÄ.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Suicider kirjoitti:

PITÄISKÖ VAAN TAPPAA ITSENSÄ TÄSSÄ ELÄMÄN TILANTEESSA.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu