uudelleen uskoon? Entä Pyhän Hengen kaste?
kuinka lupio voi käytännössä tulla
syntisäkki145
8372
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Mites sulle selittäs tämän kun et itse ymmärrä edes mitä kysyt?
No yritetään.
Uudestisyntynyt ei voi olla luopio lopullisesti.
Pyhä Henki tulee kun pyydät ellet ole pilkannut Pyhää Henkeä.
Mistäs sen tietää, että olenko pilkannut Pyhää Henkeä?
Otsikossa siis vastaus lyhyesti, ja tässä perustelut:
Raamatussa kohdat, joissa puhutaan Pyhän Hengen pilkkaamisesta ovat seuraavat:
1) Matt.12:22-32 "Sitten Jeesuksen luo tuotiin sokea ja mykkä mies, jota vaivasi paha henki. Jeesus paransi hänet, niin että mies puhui ja näki. Kaikki olivat ihmeissään ja kyselivät: "Entäpä jos tämä on Daavidin Poika?" Mutta kun fariseukset kuulivat sen, he sanoivat: "Itsensä Belsebulin, pääpaholaisen, avulla hän pahoja henkiä karkottaa." Jeesus tiesi heidän ajatuksensa ja sanoi heille: "Jokainen valtakunta, joka jakautuu ja taistelee itseään vastaan, tuhoutuu, eikä myöskään kaupunki tai perhe kestä, jos sitä repivät riidat. Jos Saatana ajaa ulos Saatanan, silloin se on noussut itseään vastaan. Kuinka sen valtakunta silloin voi pysyä koossa? Jos minä karkotan pahoja henkiä Belsebulin avulla, kenen avulla sitten teikäläiset niitä karkottavat? Heistä te saatte itsellenne tuomarit. Mutta jos minä karkotan pahoja henkiä Jumalan Hengen voimalla, silloinhan Jumalan valtakunta on jo tullut teidän luoksenne. "Kuinka kukaan voi tunkeutua väkevän miehen taloon ja ryöstää hänen tavaroitaan, ellei ensin sido häntä? Vasta sitten hän voi ryöstää talon ja tavarat. Joka ei ole minun puolellani, on minua vastaan, ja joka ei yhdessä minun kanssani kokoa, se hajottaa. "Sen tähden sanon teille: jokainen synti ja herjaus tullaan antamaan ihmisille anteeksi, mutta Hengen herjaamista ei anteeksi anneta. Joka sanoo jotakin Ihmisen Poikaa vastaan, hänelle annetaan anteeksi, mutta joka puhuu Pyhää Henkeä vastaan, hänelle ei anteeksi anneta, ei tässä eikä tulevassa maailmanajassa."
2) Mark. 3:28-30
Mielestäni asian ytimen tavoittaa hyvin E. Koskenniemi, kun sanoo näin:
___________
"Ykköskysymys tämän asian äärellä on tämä: Onko kyse yksittäisestä teosta, joka on anteeksiantamaton suuruutensa vuoksi. Näen, että näin ei nimenomaan ole. Kyse ei ole varomattomasta sanasta tai ehkä tahattomasti tai jopa tietämättä tehdystä teosta, jota ei Jeesuksen verikään voi puhdistaa kun teko on niin kauhea. Kyse on siitä, että Pyhää Henkeä pilkkaava ei tule pyytämään anteeksi, koska hän torjuu Pyhän Hengen synnintuntoa ja uskoa synnyttävän toiminnan. Fariseukset näyttävät tässä tekevän syntinsä tietoisesti ja käyttävät vastoin parempaa tietoaan Perkelettä selittämään Jeesuksen ihmeet. Tässä on esimerkki siitä, että synnin voi tehdä myös tietoisesti. Siinäkin tapauksessa synti on olemukseltaan jotain muuta kuin yksittäinen teko eli epäuskoa, loppuun asti kestävää paatumusta. Miksi Jeesus puhui fariseuksille? Siksikö että hän julisti heidät lopulliseen porttikieltoon? Minun mielestäni siksi, että hän halusi ankaralla varoituksella vieläkin kutsua heitä Jumalan valtakuntaan.
Synti Pyhää Henkeä vastaan on kysymys, jonka vuoksi moni tuntee huonoa omaatuntoa ja sulkee itsensä Jumalan lasten ulkopuolelle. Siksi pääasia on tässä: Jos Jumalan Henki ei kutsuisi Sinua pelastukseen, et armoa etsisi etkä huonoa omaatuntoa tuntisi.
Armoa kaipaava on Jumalan Hengen työn alla. Silloin tulee ristiä kädet ja kiittää Jumalaa armosta, joka ylittää kaiken kohtuuden."
_________
Näin on ja aamen. Kiitä Jumalaa armosta, jota Hän osoittaa, kun Hän odottaa ja kutsuu sinua kotiin.
Sinuakin Jeesus tarkoitti, kun hän kertoi vertauksen tuhlaajapojasta ja hänen isästään. Siinä poika oli hylännyt isänsä, pyytänyt etukäteen jo perintönsä, ja tuhlannut sen huonossa elämässä. Sitten kun hänelle tuli kurjat oltavat, hän alkoi kaipaamaan isänsä luo. Hänelle oli jäänyt mieleen se, miten hänen isänsä talossa oli hyvä olla. Ja hän lähti takaisin, ajatteli, ettei hän ole sen arvoinen, että häntä enää kutsuttaisiin Isänsä lapseksi. Palvelijan pestiä ajatteli pyytää. Isä oli kuitenkin odottanut koko ajan, ja kaivannut. Kun poika oli vielä kaukana, tuo isä syöksyi juosten poikaansa vastaan, ja riemuitsi: "Minun poikani oli kuollut mutta heräsi eloon, hän oli kadoksissa, mutta nyt hän on löytynyt." Tuo isä vaihtoi pojan rääsyt juhlavaatteisiin, laittoi arvokkaan sormuksen hänen sormeensa, ja järjesti isot juhlat.
Näin siis Jeesuksen mukaan Jumala ottaa vastaan sen, joka on lähtenyt kauas, mutta haluaa palata takaisin Jumalan omaksi. Ota vastaan Taivaallinen Isäsi ja lapsen täydet oikeudet, sillä Hän juoksee sinua vastaan.
Siunausta!
ja jäädä taivaan ulkopuolelle. Demas on siitä esimerkki Raamatussa.
Samaa mieltä. 2. Tim. 4:10 "Demas on tähän maailmaan mieltyneenä jättänyt minut ja lähtenyt Tessalonikaan."
Hepr. 3:12 "Varokaa siis, veljet, ettei kukaan teistä ole sydämessään paha ja epäuskoinen ja näin luovu elävästä Jumalasta."
Harhaoppeihinkin voi imeytyä mukaan, ja mennä harhaan. Mark. 13:5
"Jeesus alkoi puhua heille: "Varokaa, ettei kukaan johda teitä harhaan."
Ihminen voi tulla ylpeäksi ja unohtaa, kuten israelilaiset 5. Moos. 8:14 "varokaa tulemasta ylpeiksi ja unohtamasta Herraa, Jumalaanne, joka vei teidät pois Egyptistä, orjuuden maasta."
1.Kor.10 sanoo, että Israelin kansan napina, siveettömyys ja epäjumalanpalvelus, kun se seurasi Moosesta erämaassa, on meille kristityille varoittavana esimerkkinä. "Nämä tapahtumat ovat varoittavia esimerkkejä, ja ne on kerrottu ojennukseksi meille, joiden osana on elää lopun aikoja. Joka luulee seisovansa, katsokoon, ettei kaadu. " (1.Kor.10)
Mutta "Niin kauan kuin ihminen elää, hänellä on toivoa." (Saarn. 9:4) Niin kauan tuhlaajapojan isä odottaa häntä kotiin.
Jos olet mennyt johonkin uskonlahkoon ottamaan uudestikastetta, vaikka olet lapsena saanut kasteen,niin silloin olet pilkannut rajusti Jumalaa.
Pyhä Henki tulee meihin Jumalan sanassa ja hän jatkaa työtään meissä sanan kautta. Kuka tahansa kuulee, ottaa vastaan ja uskoo evankeliumiin, hänessä vaikuttaa silloin Pyhä Henki ja jokaisella, joka uskoo evankeliumin Kristuksesta, on Pyhä Henki.
Ehdotan, että menisit ehtoolliselle. Saat uskoa siinä omalle kohdallesi Raamatun Sanan siitä, mitä Jumala antaa ehtoollisessa ihmiselle. Siinä sinulla on yhteys Kristukseen, Hänen tuomaansa pelastukseen ja lohdutukseen: "Eikö malja, jonka me siunaamme, ole yhteys Kristuksen vereen? Ja eikö leipä, jonka me murramme, ole yhteys Kristuksen ruumiiseen?" 1.Kor.10:16
Kun kaipaat tätä yhteyttä Jeesukseen, käy siellä, missä hän saa ylläpitää ja vahvistaa uskoasi ja toivoasi, niin usein kuin haluat. Jeesus sanoi: "...ja sitä, joka minun tyköni tulee, minä en heitä ulos." Joh.6:37
Kannattaa lukea tämä pieni kirjanen ehtoollisesta: "Miksi en menisi ehtoolliselle": http://www.kirjasilta.net/syvanne/miksi/teksti.html