Keskustapuoluetta edustanut Manninen on piikitellyt Hellaa näytelmissään, jota ei vastapeluri ollut enää näkemässä.
Hella Wuolijoen elämänkerran lukeneena ja historiaa ristiin selailleena voi vain tulla tulokseen, että mainettaan parempi.
Hella on Suomen ja maailman kartalta katsottuna merkki henkilö, joka on vaikuttanut Suomen historiaan taloudellisesti ja vankilanjälkeen poliittisesti. Teattereiden pelastaja!
Olisi mukava keskustella asiasta jossakin foorumissa, sillä kansa ei kaikkea tiedä. Perättömiä huhujakin on paljon liikkeellä.
Kuitenkin sananvapauden airut, vanhoillisessa Mäntsälässä!
Jokelanseudun kirjailiat Wuolijoki-Manninen
18
721
Vastaukset
- Ei kerrota historiassa
Se oli korkeatasoinen kohtaamispaikka rauhanpyrkimykselle, ilman ulkoministeriämme,vaikka tilaisuuteen tiedonmukaan lupautunut?
- Abraham
Tämä Wuolioin kirjoittama"Laki-ja Oikeus", jonka ensiesitys oli loppuunmyyty ja toisen esityksen esti Suopo, lippuluukulla.
Tästä ei ole puhuttu julkisuudessa ja se aiheelta sopisi hyvin Mäntsäläiseen historiaankin. - suhinalempilö
Abraham kirjoitti:
Tämä Wuolioin kirjoittama"Laki-ja Oikeus", jonka ensiesitys oli loppuunmyyty ja toisen esityksen esti Suopo, lippuluukulla.
Tästä ei ole puhuttu julkisuudessa ja se aiheelta sopisi hyvin Mäntsäläiseen historiaankin.Ei ummarra......
- Abraham
suhinalempilö kirjoitti:
Ei ummarra......
Eikö tässä ole jotain kummallista, mikä vapaa maa tämä on ?
Onko tämä paroonien suojeluskunta, edelleen ? - Erelleen punasin
Abraham kirjoitti:
Eikö tässä ole jotain kummallista, mikä vapaa maa tämä on ?
Onko tämä paroonien suojeluskunta, edelleen ?on erelleen Mäntsälän punasin kulmakunta.
- Suus-suomi
Erelleen punasin kirjoitti:
on erelleen Mäntsälän punasin kulmakunta.
muuttunut, ei siellä saa muut aivastaakkaan, eu:n varoilla.
- Kiinnostunut lukia
Suus-suomi kirjoitti:
muuttunut, ei siellä saa muut aivastaakkaan, eu:n varoilla.
Mäntsälän historiaa puhuttaisiin yleisötapahtumassa ja ilman peittelyä ?
Keitä on ne, jotka on olleet ja on todellisia kulttuuri vaikuttajia aikanamme.
Lähi historia on osin ollut kiellettyä ja pienen piirin sanelemaa . - XXXXXZ
Kiinnostunut lukia kirjoitti:
Mäntsälän historiaa puhuttaisiin yleisötapahtumassa ja ilman peittelyä ?
Keitä on ne, jotka on olleet ja on todellisia kulttuuri vaikuttajia aikanamme.
Lähi historia on osin ollut kiellettyä ja pienen piirin sanelemaa .Herätkää nykypäivään. Tuotokset sontaa, ketä kiinnostaa....
- Luule vähemmän
XXXXXZ kirjoitti:
Herätkää nykypäivään. Tuotokset sontaa, ketä kiinnostaa....
parhaimmillaan, sillä Wuolijoki avasi kansan silmät, jota nyt halutaan taas sulkea.
- Slummiasukas
Luule vähemmän kirjoitti:
parhaimmillaan, sillä Wuolijoki avasi kansan silmät, jota nyt halutaan taas sulkea.
Vakooja desantti Kerttu Nuortevan sarja, oli monelle oikeisto kannattajalle pettymys.
Jokelanseudulla näyteltiin jatkosan päivänä odottava näytelmä, kun viimehetkistä sovittelu
neuvonpitoon edusti vain Neuvostoliiton lähetystön edustaja ja Suomen puolelta loistettiin poissa olollaan. - Paniikkilato
Slummiasukas kirjoitti:
Vakooja desantti Kerttu Nuortevan sarja, oli monelle oikeisto kannattajalle pettymys.
Jokelanseudulla näyteltiin jatkosan päivänä odottava näytelmä, kun viimehetkistä sovittelu
neuvonpitoon edusti vain Neuvostoliiton lähetystön edustaja ja Suomen puolelta loistettiin poissa olollaan.mustamaalaajille. Onkohan kateellinen Manniska nähnyt, muista kepulaisista puhumattakaan. Elämänkerta vahvistaa laajemmin.
- Abrahammm
Paniikkilato kirjoitti:
mustamaalaajille. Onkohan kateellinen Manniska nähnyt, muista kepulaisista puhumattakaan. Elämänkerta vahvistaa laajemmin.
Hella Wuolioille kannattaisin muistomerkkiä, jo historiallisestikin.
Manniskan kepulaisuus on jo palkittu, tukulla rakennuslupia.
- Täytyypäkatsoa
Ohkola on avannut Hella Wuolion näytelmällä esitykset Mäntsälässä.
Täytyy nostaa oikein hattua.- r.
Kekkos näytelmää katsomassa.
Näkymä tämän presidenttimme elämästä.Lapsuudesta viimeisiin päiviin.
Ajan jaksot vaihtuivat musiikin tai jonkun aikaan yhdistävän tunnistettavan
pätkän myötä.
Varsinainen pikku Urho valkopää vipeltäjä.......
Sota aika sai miehisetkin silmät vesittymään.Rankka kuvaus tuosta raskaasta
ajasta laulun myötä.
Manninen mainitsee ,että ei hän omasta päästään sanoja tehnyt vaan tutkinut
kirjeitä ja ....menkää ihmeessä katsomaan.
- Eikö kiinnosta
Jokelanseudusta sais raskaan näytelmän, kun lapsiperheeltä vietiin ensin rakennusoikeus ja sitten elinkeino, muusta keplottelusta puhumattakaan.
Kepulit senkin takana. - Kirjastonhelmiä
Wuolioin kirjoittama kiellettynäkin ollut teatteriesitys, on oikealta nimeltään Laki ja järjestys. Koiton toinen esitys pysäytettiin jo lippuluukulla, valtiollisen poliisin toimesta. Näytelmä kiellettiin myös Saksassa.
Tämä on kirjoitettu 1918 ja kirjaksi painettu 1930 luvulla.
Siinä on opettavainen juoni, jossa totuus paljastuu vasta lopussa. - Tuotantokinpuhuu
Olisiko aiheellista Hella Wuoliolle saada muistomerkki, myös Mäntsälään?
Oli monitahoinen vaikuttaja Suomen historiassa. - Roskiskaava
Manniska arvostelee kepulaisena kaavotusta Mäntsälässä, mutta tutustukaa hänen suhteilla roiskimis kaavaan, maillaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit986298KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3555795Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei602783Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521072218Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1071908- 1251754
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191633Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1811300- 731197
Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään331098