Huomenna! Vihdoinkin!!!

Minä lähen ainakin huomenna hakemaan Koskista kun saa alle kympillä!!

On harvinainen tilanne, liksa nousee liki viiden koskispullon hinnalla.
6267
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

pitäisikö tuolla kehuskella...

Äänestä

Turun Sanomissa oli su.29.2.04 EVA LATVAKANKAAN kirjoitus aiheesta. Linkitän sen tähän. Jospa edes joku ottaisi opikseen. Kiitos kirjoittajalle ajankohtaisesta artikkelista.

http://www.turunsanomat.fi/osasto/?ts=1,12,0,0,153009,2004-02-29

Äänestä
  • Parempi kait se on ostaa Alkosta oikeaa tuotetta jos se vähentää epämääräisten soossien kantamista Virosta?

    Ja ennenkaikkea, yhteiskunta EI VOI kantaa vastuuta yksiöidensä tekemisestä, jokaisen on vastattava tekemisistään itse, eli miksi Jeppe juo?

    Kerrassaan erinomainen asia että laatukonjamiinit halpenevat.

    Äänestä

niin minä juhlin tapausta. Vuokraan vaikkapa elokuvavideon sellaisen tapauksen kunniaksi.

Kuolkoot pois kaikki juopot: muuten ei saada Romulus Prodin valtaistuinta pönkittäviä viinilaseja kumoon.

Äänestä

ja miksi se piti toteuttaa?

Valtiovarainministeriön tiedote (138/2003) 30.12.2003 kertoi, että alkoholiveroa alennetaan keskimäärin 33 prosentilla 1.3.2004 alkaen.

Se, että suurin alennus kohdistuu väkeviin alkoholijuomiin tuntui uskomattomalta. Alkoholin ja tupakkatuotteiden matkustajatuomisia koskevat rajoitukset EU-maista poistuivat 1.1.2004.
Oluen vero alenee keskimäärin 32 prosentilla ja viinien vero keskimäärin 10 prosentilla. Ns. välituotteiden, mm. väkevien viinien vero alenee 40 prosentilla. Väkevien alkoholijuomien vero alenee keskimäärin 44 prosentilla.

Moni kyseli mielessään: Miksi tuontirajoitukset poistuvat ? Onko valtiolla varaa kustantaa kansalle halpaa viinaa – kun on rahapula muutenkin ja ainainen säästäminen?

Kyllähän valtio takkiinsa ottaa ”alkoholiveroalessa” rankasti: Alkoholiveroalennuksen ja veropohjan kaventumisen seurauksena valtion alkoholijuomien myynnistä saamien välillisten verotulojen ennustetaan laskevan noin 360 miljoonaa euroa vuonna 2004 vuoden 2003 talousarviossa ennustetusta.

Ihmetellä täytyy, kuinka alkoholiveron rajuun alennukseen on varaa, miksei alennettu esim. ruoan hintaa – siitähän olisi hyötynyt koko kansa eivätkä seuraamukset olisi lisänneet kustannuksia yhteiskunnan kannettavaksi.

Äänestä

Ei kai vaan kaikki rynnännet ale-puotiin? Kuulumisia?

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Jörg Jugend kirjoitti:

Minä lähen ainakin huomenna hakemaan Koskista kun saa alle kympillä!!

On harvinainen tilanne, liksa nousee liki viiden koskispullon hinnalla.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu