Yaz-pillerit + mielialan heittely

Olen nyt syönyt n. 3 vk Yaz-merkkistä e-pillerimerkkiä ja mulla on alkanu mieli synkkenemään pahaenteisesti. Olen sairastanut masennusta ja ahdistusta ja lopetellut onnistuneesti mielialalääkkeen käyttöä, kunnes nyt yhtäkkiä on mieli mennyt synkäksi. Itkettää, masentaa, eikä mitään järkevää syytä löydy. Voisiko olla mahdollista että e-pillerit aiheuttavat etenkin ahdistus-herkälle ihmiselle kyseisiä mielen tiloja? Onko kenelläkään kokemuksia tästä?
61046
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

pakkauksen ohjeessakin. Aika outo valinta, siis e-pillerit, jos takana on ahdistusta ja depressiota. Hormonaalinen ehkäisy kun saattaa aiheuttaa molempia

Äänestä
  • Syön e-pillereitä myös akneen, koska antibioottikuureista on ollut vain hetken hyöty. Kai se pitää vaan uskoa ettei ne pillerit sovi mulle.. siis silläkin uhalla että naama alkaa taas kukkimaan!

    Äänestä

  • Potsii kirjoitti:

    Syön e-pillereitä myös akneen, koska antibioottikuureista on ollut vain hetken hyöty. Kai se pitää vaan uskoa ettei ne pillerit sovi mulle.. siis silläkin uhalla että naama alkaa taas kukkimaan!

    Jos antib. eivät auta niin miksi et syö Roa-kuuria?

    Äänestä

Olen syönyt kyseisiä pillereitä pian 2kk, eka kk oli koko ajan tiputtelua, nyt mennyt ohi. Ja aloittamisesta lähtien olen lähes joka päivä ollut itkuun purskahtamaisillani. Eli nämä ovat tuoneet minulle alakuloisuutta ja olen todella iloinen ihminen muuten. Nyt saatan alkaa synkistellä tai vetistellä jos vaikka joku ei kuuntele eli heti kuule mitä sanon...Kyllä nää on sellasia..Mut ei nää oireet ikuisuuksia kestä kyllä. Tai en usko ainakaan niin...Muuten ovat kyllä oikein hyvät ellen nyt olekin yhtäkkiä raskaana:D

Äänestä

Söin joskus vuos sitten niitä 3 kk ja hirvee masis, itketti ja oli superalakuloinen olo.. Vaihdoin takas Diane Novaan ja ne on ollu ihan hyvät. Harmittaa että kokeilinkaan muita. Myös akneen parhaat.

Äänestä

Minä olen syönyt pillereita lume tabletteja vaille kaksi liuskaa. minusta tuntuu siltä että minun pinna on paljon lyhyempi kuin yleensä. minulle on myös monet läheiset sanoneet siitä miten olen muuttunnut iloisesta hyvin alakuloiseksi. Poika ystävänikin kanssa ei enää tehdää muuta kun tapella. saattaa olla pari hyvää hetkeä päivässä kunnes taas iskee synkkyys ja haluan olla vain omassa rauhassa. yllättäviä itku kohtayksiakin olen huomannut.. meneekö tää ohi joskus vai kannattaako neuvotella terkkarin kanssa muista valinnoista?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Potsii kirjoitti:

Olen nyt syönyt n. 3 vk Yaz-merkkistä e-pillerimerkkiä ja mulla on alkanu mieli synkkenemään pahaenteisesti. Olen sairastanut masennusta ja ahdistusta ja lopetellut onnistuneesti mielialalääkkeen käyttöä, kunnes nyt yhtäkkiä on mieli mennyt synkäksi. Itkettää, masentaa, eikä mitään järkevää syytä löydy. Voisiko olla mahdollista että e-pillerit aiheuttavat etenkin ahdistus-herkälle ihmiselle kyseisiä mielen tiloja? Onko kenelläkään kokemuksia tästä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu