Miksi monet ostavat huonoiksi tunnettuja ranskalaisia tai italialaisia autoja jotka on moneen otteeseen todettu vikaisiksi ja sopimattomiksi Suomen olo suhteisiin? Saksalaisilla ja japseilla laadukkaampia malleja tarjolla.
Ranskis/italo,
MIKSI??!!
4128
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Tilastojen mukaan mahdollisuus saada susiyksilö autoksi on kuitenkin melko pieni, riippumatta auton merkistä. Tästä todisteena olen omistanut 3 erittäin vähävikaista ranskatarta. Ranskattarissa viehättää niiden ajo-ominaisuudet ja tyyli, italialaisissa yleensä muotoilu ja hinta.
Onneksi kaikki eivät aja Corollalla ja Colfilla, eivätkä käytä tuulipukua ja käy Lidlissä kaupassa. Olisi se aika tylsä ja masentava näky, ainakin ulkomaalaisten silmin ; )
Kun tojo on talviliukkailla yhtä vakaa kuin varsi edellä heitetty vasara, voidaan ihan hyvällä syyllä puhua Suomen oloihin sopimattomasta autosta.
Japanilaiset eivät sovi suomen suolaisiin oloihin myöskään kovan ruostumisen takia...tuota suurta ongelmaa ei ranskiksissa ole.
No eihän japskeja enää muovikipoiksi moititakkaan, ruosteongelmat loppuu meinaan silloin.