Tämä nyt ei varsinaisesti liity Metsolihin, mutta kysympä silti! Mikä merkitys (siis minkä takia) on "Leppävaara" leivinuunin kulmissa (ulkopuolella) olevilla rautaputkilla/-tangoilla? Osaisko joku kertoa?
Leivinuuni
4
595
Vastaukset
- on siellä
sen takia, että kun Erkillä oli juomaputki päällä, niin pirttiin umpipäissään tullessaan sai tukea heti siitä ovelta ettei suoraa rysähtänyt keskelle keittiön lattiaa ja hajottanut paikkoja ja itteään. Kerranhan Erkki oli sen verran vähän maistissa että kerkesi olohuoneen puolelle puolikasta viinapulloa palkintokaapista hakemaan, mutta kun tuttua ja turvallista pidikettä ei sitten löytynytkään (unohti että olikin olohuoneessa eikä keittiössä) niin veti lipat keskelle olohuoneen lattiaa halkopinon päälle. Herätti koko isäntäväen ja Anttihan sai metakassa sydärinkin.
- Ovaskaisen Lassi
Ihan hyvä vastaus :-) (kaikkea te keksitte), mutta ei taida olla kuitenkaa selitys nuihin tankoihin uunissa.
- Anonyymi
Eiköhän ne tangot ole jotai et saa esim jonku liinan kuivumaan / roikkumaan
- Anonyymi
Olisivatko olleet lämpimän veden lämmitystä varten putket? Tiilien lämmetessä lämmitti putkissa kiertävän veden. Olisiko voinut olla niin "moderni" ratkaisu?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht1793470Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3742186Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii552157- 422028
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua321481Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em931251- 541203
Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul4161142Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles1171039- 57958