Mersu V6 asuntoauto!

Ihan vaan tiedoksi että kartaani kannatuslaakeri kestää noin 7000km. Meillä on auto nyt 2v ja 2kk vanha ja ajettu 14000km.
Laakerit rupesi jo viime vuonna pitää ääntä mutta Veho sanoi että ääni kuuluu etupyöristä!
Tänä vuonna ääni lisäntyi ja kappas vaan nyt kun takuu aika on ohi löytyikin vika kartaanilaakereista.
Meille tarjotaan 20% lasku koko hommasta vaikka vika oli jo vuosi sitten. Näin toimii ISO ja KOMEA Veho Oy.
Suosittelen Fiatin ostoa, on paljon halvempi ja vähemmän vikoja.
10412
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Ennen mesetkin oli rautaa.Nyt samaa tekoa kuin muutkin merkit.Kokemusta uusien taksi mesejen tyyppivioista,esim iskarit hajoo järjestäin kovilla pakkasilla,pikapesussa takaluukun kannen alapää vettä täys,nivelet paukkuu vähän väliä.Kait tehty heikommista osista että on merkki liikkeen korjaamoilla töitä.Varmaakin asuntoautojen alustassa peruspakun viat kun kilometrejä karttuu.

Äänestä

Kaikki samanlaisia paskoja
Meidän Fiattiin vaihdettiin neljännenkerran ilmamäärämittari eilen
Eivät saa tukittua ettei menisi vettä ilmanpuhdistajaa koja aiheuttaa mittarin hajoamisen ,ja sen seurauksena tehojen menetyksen moottorissa.
Kiva ajella kun auto ei kulje kuin 40 km tunnissa

Äänestä
  • Joustintukien yläpäät. Kun tuntuu halkeilevan Suomen ilmastossa miltei jokaisessa autossa tossa uudemmassa mallissa.
    Vasta kun saatiin ne vaihdelaatikko-ongelmat jonkinlaiseen ruotuun.

    Äänestä

  • Fiiatin kirjoitti:

    Joustintukien yläpäät. Kun tuntuu halkeilevan Suomen ilmastossa miltei jokaisessa autossa tossa uudemmassa mallissa.
    Vasta kun saatiin ne vaihdelaatikko-ongelmat jonkinlaiseen ruotuun.

    Ei saa pilkata.

    Äänestä

  • Jumalaa kirjoitti:

    Ei saa pilkata.

    Mannejen kulkupeli,ja Vanha Volvo myös.

    Äänestä

Tuo oli tyyppivika ensimmäisissä uus-koppasissa, sittemmin tuota keskilaakeria on modifioitu ja samaa ongelmaa ei enää pitäisi olla.

Mutta totta on että ei autot ole enää samaa laatua kuin ennen.

Täällä lisä-infoa tuosta kardaanin vonkumisesta:
http://sprinter-source.com/forum/showthread.php?t=6076

Samalta saitilta löytää muitakin hyviä Sprinter vinkkejä ja tietoa TSB:stä.

Äänestä
  • Meilläkin heti kun takuu oli ummessa niin vika löytyi! Ymmärrän että uusissa autoissa on vikoja mutta eikai nyt sentään se ole ostaja joka ne tyyppiviat maksaa?

    Jos Mersu on ajettu kahdessa vuodessa 14000km niin eikai siihen saa mitään laakerivikoja olla?

    Äänestä

kuluttaja-asiamieheen. Takuun loppuminen ei ole raja lopettaa vastuuta jos pystytään toteamaan että osan komponentin olisi tullut kestoikänsä puolesta olla huomattavasti pitempi-ikäinen.

Meillä Turun Vehon kanssa myös ongelmia viimeisessä perheen MB merkkisessä autossa. Timanttivaihdokki mutta lauksesi heti. Otin yheyttä kuluttaja-asiamieheen ja saatiin hyvitys..

Äänestä
  • täällä teen.
    On se kumma kun väkisin pitää ostaa tää "johtotähti" vaan siksi, että voidaan näyttää naapurilla.
    Kuitenkaan ei saada edes vastinetta rahoille vaan ongelmia mistä kukaan ei tunnu kantavan vastuuta.
    Täällä vaan kehutaan kuinka hiano mersu mulla on.
    Jotenkin ristiritaista.
    Tyydyn ajelemaan ilman ongelmia korean koneella.

    Äänestä

vähän siltä , että vika olisi kartaaniin akselin tasapainoituksessa , epätasapaino aiheuttaa ylmäärästä rasitusta laakerille .

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Älä Osta Älä ! kirjoitti:

Ihan vaan tiedoksi että kartaani kannatuslaakeri kestää noin 7000km. Meillä on auto nyt 2v ja 2kk vanha ja ajettu 14000km.
Laakerit rupesi jo viime vuonna pitää ääntä mutta Veho sanoi että ääni kuuluu etupyöristä!
Tänä vuonna ääni lisäntyi ja kappas vaan nyt kun takuu aika on ohi löytyikin vika kartaanilaakereista.
Meille tarjotaan 20% lasku koko hommasta vaikka vika oli jo vuosi sitten. Näin toimii ISO ja KOMEA Veho Oy.
Suosittelen Fiatin ostoa, on paljon halvempi ja vähemmän vikoja.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu