Minkä värinen oli Napoleonin valkoinen hevonen?
Määkin kyselen
tuputuu
47328
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 47
Vanhimmat
no se oli valkoinen :-)
mieleen et se oli valkoinen...:)
Tuosta tuli vaan mieleen juttu vuosien takaa kun olin kuudennella luokalla leirikoulussa Turun saaristossa. Opettaja käski meidän tarkkailla luontoa jollain retkellä ja kirjoittaa muistiin mitä oltiin nähty. Bussissa takaisin majapaikkaan päin matkatessa luettiin niitä muistiinpanoja ääneen bussin edessä. Yksi luokkamme poika luki lapusta: "Näimme rannassa kaksi pientä mustaa sorsaa, joista toinen oli musta ja toinen valkoinen..."....:)))))
mites sit se Napoleonin kirjava hevonen? Määkään en tiedä vastausta:(
värejä niitä hevosissa onkaan.... Valko-kimo-harmaa-ruskea-punarautias-liinakko-täplikäs-palomiino-musta......on niitä vielä paljon muitakin.....kyl joku valikoima noista varmaan osuu kohdalleen....:))
Sitten myös punaruskea joku nappaa aina)))
Aina se jonkin värinen on kummiskin:)
sanoinkin ja käsittääkseni tuo punarautias tarkoittaa just punaruskeaa..... Varma en ollenkaan ole, oikaista saa...:)))
tosiaan olla olemassakaan väritöntä hevosta!:)))))
Tai mitä lie kaikkea shetlanninponeja
Aku Ankassa oli joskus tietokilpailu jossa tuota kysyttiin:)))
sen verran tiedän minäkin hevosista.:)
Tyttö haluaisi oman hevosen nyt. Sillä alkaa olla se ikä.;)
on kyl aina loistavia juttuja.... Yks legendaarisimmista tietty on "rahat vai kolmipyörä, rahat vai kolmipyörä.........katsokaa, ajan ilman päätä!!":))
hevoshullu tyttö ei olis omaa heppaa halunnut. Mäkin halusin jopa vielä joitakin vuosia sitten kun muutin tänne maalle...:) Mut nyttemmin olen huomannut olevani niin kertakaikkisen laiska, etten kyl jaksais hoitaa hevosta kunnolla. Pitäydyn kissoissa....:)))
En muista enää missä Aku- kirjassa se on mutta siinä on sellaista räkitystä että taju meinaa mennä. Sitähän sanotaan että akkarit kirjoitetaan suomeksi eikä käännetä. Siinä on sit sellasta suomee että oksat pois. Niin hienoa käännöstä saa todella hakea. Harmi etten muista suomentajan nimeä koska hänelle todella kuuluu kunnia.
muista niitten suomentajien nimiä...jotkut suomennokset ovat ihan uskomattoman hauskoja!!!:)) Muistaakseni se Markku Kivekäs, mikä oli Akun päätoimittaja kauan, suomensi joitain näitä legendaarisia juttuja. Hänhän kuoli jotai vuosi sitten.
mutta mun lempparisarjassa oli joku muu suomentamassa. Pitääkin oikein katsoo jos vielä löytäisin sen kirjan jostakin. Se kääntäjä ansaitsis kyllä täydet bojot!!
takia minäkin haluan kieltäytyä tuosta hankinnasta.:)
Ei pääse sitten mihinkään, kun olet aina kiinni siinä hevosessa.
Kissoille on helpompi löytää hoitaja kuin hevoselle.
se ja kerro sit mullekkin!! Jos vaikka kuuluis miunkin suosikkeihin...:))
Tuo karkki ja kepponen-nimi kuulostaa kyllä tutulta, mut nyt just en saa sitä tarinaa mieleen.....:)
Meillä on neljä kissaa ja yksi koira ulkona tarhassa. Näitten kans vielä pystyy lähtemään parin päivän reissuun, kun pyytää jonkun antamaan niille ruokaa ja siivoamaan hiekkalaatikot, jos kissat ovat sisällä. Mut lähdeppä sit, kun on hevonen ruokittavana ja pitäshän sitä sit liikuttaakkin päivittäin....ja pilttuu pitäis putsata.... Ei tuu mittään. Jos noi naapurit asettuis joskus ihan oikeesti tohon naapuriin asumaan, ni sit me ehkä voitais hommata naapurin emännän kans yhteinen polle...:))))
missä se hevonen on ollut ja mennyt...tuskin ainakaan valkoinen, jos on sotatantereella pyörinyt.;)
Lapsille kun laittaa valkoisen puseron päälle ennen ulosmenoa, niin ei taatusti ole valkoinen, kun tulevat sisälle.:)
Jos se edustaa näitä uusia luonnonläheisiä arvoja.
Vihreäthän sai kannatusta eu-vaaleissakin.;)
Juontaako heidän menestyksensä juuret jo Napoleonin ajoilta?
,,musta se oli takaa..valkoinen se oli edestä..hahaa mulattipolle..
hauskaa, jos mustan ja valkoisen ihmisen yhteiset lapset olis tosiaan puoliks mustia ja puoliks valkoisia....:)) Alaruumis olis musta ja yläosa valkoinen...tai toisinpäin. Tai sit et vartalon vasen puoli olis musta ja oikea valkoinen tai toisinpäin.... Olis paljon vielä nykyistäkin persoonallisemman näköisiä ihmisiä liikkeellä...:))))))))
..juuri alaruumis musta? no tytöt varmaan tykkäs.. niin taivärikkäitä vinokkain..siis vinottain..
arvasinkaan, et puutut just tuohon....:)))
Laitoinhan siihen perään, tai toisinpäin...:) Ja voihan se mulattilapsi olla myös tyttö, jolle alaruumiin tummuudesta ei ole niinkään hyötyä.....tai mistäpä mä tiedän.....:))
..tuli mieleen..sori.. tästä huomattiin että ei pitäisi puuttua.. stereotypioihin..
Eiks ne olis poliittisesti korrekteja kaikille?
sorittele siellä. Mä vaan arvasin mitä vastaisit kun laitoin nuo värit noinpäin....:)
Stereotypiathan istuvat sitkeässä ja osin pitävät paikkansakin...tämän aiheen paikkaansapitävyydestä en voi sanoa mitään....vaikka on mua yrittäny iskeä useempikin, ku yks musta mies...;)))) Olisin voinu kokeillakin, mut kun olin jo silloin varattu........:))
..ja vieläpieniä ruutuja oikeassa järjestyksessä..
Tekee mieli HÖH teijän kaa
..hyvä juttu.. ja minä en tiedä tummista tytöistä.. eikä tietääkseniyksikään sellainen ole yrittänyt iskeä.. mutta jos mennään etelä-euroopan naisiin niin... luulenpa että on ollut ainaskii silmäpeliä..
9 minuuttia alkkaa Childs play.. kauhua torstai yöhön..
..vain salmiakkiako..
raakana ja kossun sotken johonkin sukuriliemeen jos sitä yleensä joskus edes juon. Yleensä en. Salmiakki on hyvää eikä sitä pilata millään peräkammaripojan lämmittelijällä!!!
Niitä pienii mustia höh puhukaa vaa
..vilpoista viltin allahahahahah.. no tarkoitinkyllä muita karkkeja niiku lakuu minttulakuu sukulakuu..tutteja juu nou..
jättää sen väliin... En tosin pelon vuoksi, mä oon katsonut blair witch projectin, manaajan, uinu uinu lemmikkini, cujon ja monia muita itsekseen pimeässä keskellä maaseutua......;)) Nyt ei vaan tee mieli kauhua. Mulla on liian lempeä fiilis nyt enkä halua pilata sitä....:) Mut hyvää leffailtaa sulle!!
Kippistetään salmiakin kunniaks
mutta niihin orgioihin ei oikee salmiakki sovellu!!!!
Salmiakki vaan on aina hyvää:)
Koska kyseessä on ranskalainen kalpee koni, sen täytyy olla blanc...
Arvasinhan? :•)
noir vaiko mikä negro se sit olikaan.
ruskee, mutta sillä oli valkoinen pyjama päällä?
koneista tietää mihin pukeutuu, hymf...
Tässä on selvästi joku koira haudattuna, kun se on päällisin puolin noin helppo. Eli se on liian vaikea minulle, mutta vastaan:
valkoinen.
Ihan veikkaamalla laitoin.
Se riippuu ihan siitä missä se hevonen on ollut. Se voi olla vihreä tai ruskea tai hiekanharmaa:)
Valkoinen.