Tulipa tässä luettua kaverilta lainattua Ospreyn "US field artillery of World wr II" kirjaa ja siinä väitettiin että yhdysvalloilla oli parhaiten varustettu ja johdettu tykistö. Tuli itselleni yllätyksenä kun ikin kuvitellut että paras tykistö löyty neukuilta tai sakemanneilta mutta niin ei siis ollutkaan.
Modernein kalusto jenkeillä ainakin oli kun eivät käyttäneet ollenkaan hevosia missään hommissa ja tykit olivat melko keveitä ja moderneja.
Saksalaisillahan ei mitään kovin hyvää tykkiä ollut sen 88millisen lisäksi mutta sitä ei kannata normaaleihin putkiin verrata kaiketi?
Modernein kalusto jenkeillä ainakin oli kun eivät käyttäneet ollenkaan hevosia missään hommissa ja tykit olivat melko keveitä ja moderneja.
Saksalaisillahan ei mitään kovin hyvää tykkiä ollut sen 88millisen lisäksi mutta sitä ei kannata normaaleihin putkiin verrata kaiketi?
Vastaukset 6
Vanhimmat
ja Kenraali Nenonen, joka sen kehitti..
Ei takuulla ollut ainakaan laadullisesti. Melko vanhaa tavaraa suomella oli ja ainoat modernit tykit olivat sotasaaliina saatuja kun ennen talvisotaa ei älytty kunnon tykkejä ostaa.
Suomen kenttätykistö oli hyvin kirjavaa ja osittain laadullisesti vanhaa. Ajanmukaista tykistöä saatiin sotasaaliiksi, ostettiin Talvisodan aikana lännestä ( tosin vähän), Saksalta ja valmistettiin itse. Voidaan sanoa, että yli puolet kalustosta oli vanhaa, mutta käyttökelpoista ja loput melko tai täysin modernia. Parhaat mallit olivat venäläiset 152-milliset ja saksalaiset 150-milliset. Tykistön voima oli maailman parhaassa tulenkäyttömenetelmässä, joka mahdollisti nopean ja keskitetyn tulenkäytön. Tykistö ei myöskään uinunut asemasodan aikana, vaan kehitti toimintansa ja lisäsi kalustoaan.
kenttätykistöstä.
Paulaharju, Jyri Suomen kenttätykistön historia. 2. osa : 1939-1945 / Jyri Paulaharju, Martti Sinerma, Matti Koskimaa
Noissa jenkkien sepustuksissa kannattaa muistaa aina lähdekritiikki. Jenkit itse sitä ei osaa. Aina ovat omasta mielestään parhaita kaikessa.
Shermannit oli vitsejä ja samoin jenkkien sotilaat. Englantilaiset joutui paikkailemaan kun amerikan poikein hommista ei tullut mitään.
Tuskinpa ne tykeissäkään parhaita oli. Kyllä saksalaiset ja venäläiset teki sodan parhaat tykit ja suomella taas oli aikansa paras tulenjohto.
"Shermannit oli vitsejä "
Hyvin kelpasivat ryssille vielä vuonna 1945.
"ja samoin jenkkien sotilaat."
Mihin tämä väite perustuu?
"Englantilaiset joutui paikkailemaan kun amerikan poikein hommista ei tullut mitään."
Onko antaa esimerkkejä?
"Tuskinpa ne tykeissäkään parhaita oli."
Mihin tämä väite perustuu? Kalusto oli uutta eikä hevosiä käytetty vetojuhtina kuten neukkujen ja saksmannien joukoissa.
"Kyllä saksalaiset ja venäläiset teki sodan parhaat tykit "
Monikos niistä on vielä käytössä? Amerikkalaisten 105mm ja 155mm tykkejä löytyy jopa turkkilaisilta.