On tää Suomi hiton kaunis maa

Pörrääjä

monta uutta mestaa on tullut nähtyä, kyliä joita en tiennyt edes olevan olemassa.

Tammela, Porras, Jokioinen, Ypäjä, Loppi, Läyliäinen, Ahmoo, Hausjärvi, Mommila, Hämeenkoski, Lammi, Tuulos, Hauho, Sappee, Luopioinen, Pälkäne, Kangas-ala ja kaikki ne pikkukylät matkareitin varrella.

Kyllä monet asuvat todella kauniissa maisemissa, kaukana melusta ja hälystä. Sateiden mentyä taas ohitse pitää jatkaa tutustumista :)

Onks sun suosikkimaisemat missäpäin?

16

505

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • löytyy Kuusamosta ja Saarijärveltä..:)

      Tuonne Kuusamoon olisi ihan voinut jäädä asumaan..

      • Pörrääjä

        kesäaikana käynyt koskaan Kuusamossa, taitaa johtua lievästä itikkakammosta. Rukalla kyllä olen muutaman kerran pääsiäistä viettänyt. Saarijärvellä on hienot maisemat, mopottelin sielläpäin kesällä 2006.

        Onks muilla vaikeuksia vastailla viesteihin? Mä en välillä saa lainkaan avattua näitä vastauslokeroita, jäävät vain junnaamaan ja junnaamaan. Onkohan vika täällä päässä, mun päässä vai suolen päässä?


      • Puhurix
        Pörrääjä kirjoitti:

        kesäaikana käynyt koskaan Kuusamossa, taitaa johtua lievästä itikkakammosta. Rukalla kyllä olen muutaman kerran pääsiäistä viettänyt. Saarijärvellä on hienot maisemat, mopottelin sielläpäin kesällä 2006.

        Onks muilla vaikeuksia vastailla viesteihin? Mä en välillä saa lainkaan avattua näitä vastauslokeroita, jäävät vain junnaamaan ja junnaamaan. Onkohan vika täällä päässä, mun päässä vai suolen päässä?

        systeemissä tökkii ihan kaikki. Tosi typerä uudistus.


      • Pörrääjä kirjoitti:

        kesäaikana käynyt koskaan Kuusamossa, taitaa johtua lievästä itikkakammosta. Rukalla kyllä olen muutaman kerran pääsiäistä viettänyt. Saarijärvellä on hienot maisemat, mopottelin sielläpäin kesällä 2006.

        Onks muilla vaikeuksia vastailla viesteihin? Mä en välillä saa lainkaan avattua näitä vastauslokeroita, jäävät vain junnaamaan ja junnaamaan. Onkohan vika täällä päässä, mun päässä vai suolen päässä?

        oltiin ja en huomannu hyttysiä..:)

        Nyt ainaski toimii hyvin tää suoli..


      • on hirveesti noita inisijöitä..:( Ei ole muina kesinä kyllä ollu näin paljon...:¤


        Tuo risiiniöljy sopis kyl paremmin ny tälle suoli24 suolistolle...;))
        Mulle riittä lakritsa...

        Kattelekko sä moottoripyöräilyä?Se ei ole muhun kyl iskeny.vielä..:)


      • ja sateella ne varmaan touhuavat lisää niitä inisijöitä..:/

        Oon mä muutes joskus kattellu ton Mika Kallion ajoja..Mukavaa,et suomalainenki pärjää siellä..

        Jos tuo pikku kakkonen käy liian jännittäväks,nii muista sulkee aina simmut välillä..;)


    • lykky

      ettei ainakaan siellä missä sinä äijäs kanssa pörräätte

      • Pörrääjä

        kusassut sun muroihis :)))

        Ei pelkoa, me reissaillaan vaan hienoilla paikoilla ;) Hyvää kesää sinne minne ei .... tulla ;)


    • nähnyt ainoatakaan kaunista maisemaa mitä nimetä, mutta onko sillä nimellä niinkään väliä? Mummonmökin harmaan taustalla uhkean kaunis, synkkä kuusimetsä mustikoita tulvillaan. Toisen sukulaisen luona pellot, lehmät, järven selkä, hyttyset..no olkoot. Affenkeittoa ja kotirieskaa, ahomansikat ja paskanhaju.
      Tajunnan maisemaa, ihan kiva muistella:))

      • Pörrääjä

        vaan nimet on outoja, pitääkin selvitellä noiden nimien alkuperää jos tämä sadekausi vielä jatkuu pitkäänkin niin aikaa riittää.

        Affenkeitto ja ahomansikat mega jess, paskanhaju ja hyttyset vähemmän.


    • ...mutta kirkonkylät ja niiden taajamat ankeita. Kirkko, S-market, Siwa, Osuuspankki ja Ärrä. Samanlaisissa laatikoissa ja väreissä läpi koko maan. Kun on yhden maalaiskirkonkylän nähnyt on nähnyt jokaisen. Kaupungeistakin on saatu rakennuskannan persoonallisuudet melko huolella karsittua, joten emme taida olla kansana järin esteettisyysorientoituneita?

      ps. edellisen poistin typojen takia :/

    • Pörrääjä

      ootkos lukinnut viestis kun en saanut vastattua siihen?

      Eppäilen matalapaineen vaivaavan sua kun tommosia höpiset, ihan mottipäitä ;) Ainakin sata tai kaksisataa kirkkoa oon tässä maassa katsastanut ja kaikki on olleet erilaisia, niin pienissä kylissä kuin kaupungeissakin.

      • ..., onhan ne kirkot jotenkin pikkasen erilaisia mutta kylänraitit on niin samanlaisia että haukotuttaa.


    • Pälkäne on upea paikka, varsinkin jos omistaa sieltä päin kesämökin. Viikolla tuli vierailtua yhdellä mökillä ja myönnän tunteneeni katauden pistoksen sydämessäni ihaillessani rannalta avautuvaa näkymää.

      ( Pälkäneen kupeessa sijaitevat soramontut oli muksuna mulle niitä ainoita oikeita maisemia) :))

      • Pörrääjä

        samat soramontut minkä sivusta pari viikkoa sitten ajeltiin, Kossunen varmaan muistaa paikan nimenkin. Hauskoja nimiä on tullut vastaan, tänään tuli Mommola. Harmitti kun ei ollut maalarinteippiä mukana, olis ollut kiva lisätä muutama pilkku o kirjainten päälle ;)


    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan

      Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan
      Maailman menoa
      199
      3171
    2. Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"

      Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos
      Maailman menoa
      62
      1974
    3. Sandels tölkin hinta nousi 1,29 eurosta 1,32 euroon

      Mitähän järkeä valtiolla on verottaa tuotakin elintarviketta niin kovasti, että on järkevämpää käydä hakemassa ulkomailt
      Köyhyys
      35
      1592
    4. Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä

      Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi
      Maailman menoa
      65
      1573
    5. Oon kyllä välillä ollut susta

      Nainen huolissani, en oo niin sydämetön mitä tunnut ajattelevan
      Ikävä
      93
      1280
    6. Tuntuuko sinusta mies

      että olet jossain, mutta sydämessäsi haluat olla muualla. Suunnittelet kaikkea kivaa ja olet innolla mukana, mutta silti
      Ikävä
      22
      1225
    7. Rakastan sitä

      kun uppoat selittämään jotain. Etsit oikeaa tapaa sanoa jotain, jonka olet jo etukäteen miettinyt, sekoat vähän sanoissa
      Ikävä
      50
      1003
    8. Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!

      Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva
      Tv-sarjat
      5
      942
    9. Mitä tapahtuisi....

      Meidän välillä jos törmäisimme yöelämässä ilman häiriötekijöitä ja olisimme hieman huppelissa? Päättyisikö ilta kenties
      Ikävä
      61
      927
    10. Jokaisella tytöllä on supervoimansa

      Millaisia ajatuksia artikkeli herättää? Mainos: Dove | ”Itsetuntoni oli ihan romuttunut” – Peppina Rosén haastaa tavan
      Sinkut
      187
      922
    Aihe