Onko kenelläkään kokemusta Kyrkvallasta asuinalueena?
Kyrkvalla asuinalueena?
10
1725
Vastaukset
- Suosittelen muutoa
Hyvät palvelut. 2 elintarvike kauppaa, 1 pankki, posti, vaatekauppoja 3 kpl. vieläpä merkki sellaisia ( en viitsi mainostaa nimiä ).
1 ravintola sekä olutpubi. Leffa teatteri.
Julkinen liikenne siellä on Kirkkonummen parasta ja toimivaa.
10 minuutin välein lähtee dösät Gesterbyhyn ja keskustaan-> juna-asemalle. - rivitalossa
muutama vuosi ja täytyy sanoa että on rauhallinen asuinpaikka. Tämä edellinen pelle ei taida tietääkään missä Kyrkvalla on!
Syy miksi muutin pois oli se että rivitalossa oli vain 2-3h k s ja se ei riittänyt meille kun perhe kasvoi.
Tänäpäivänä uimahalli on ihan vieressä ja kouluthan on tien toisella puolella.- monesti kypävallassa
Juntti veti golfpallon kokoisen herneen nenuun :0)
- alueita
Täällä ei ole häiriköintiä, ei läpiliikennettä. Uimahalli ja koulut vieressä. Jäähallillekaan ei ole kuin kivenheiton matka. Dösäri vieressä, hyvät kävelytiet kylän, Gesterbyn ja Heikkilän suuntaan.
Vuokra-asuntoja ei alueella ole (ellei joku yksityinen vuokraa) joka jo itsessään vähentää häiriötekijöitä. Tästä ei kannata kenenkään vetää herneitä nenään, ei kaikki vuokralaiset häirikköjä ole, mutta enemmän häiriköitä on vuokra- kuin omistusasunnoissa.
Tervetuloa Kirkkovalliin :-)- Hipsu2.5
Kiitos vain mielipiteistä, kuullostaa kivalta. Eikö siihen lähelle ole tulossa uusikin koulu? Milloin mahtaa valmistua?
- määä vaan...
" mä omistän tän kämpän joten saan häiriköidä niin paljon kun haluan" -näinhän se menee.
- häiriköillä
määä vaan... kirjoitti:
" mä omistän tän kämpän joten saan häiriköidä niin paljon kun haluan" -näinhän se menee.
on usein muitakin ongelmia kuin rahahuolet. (ei sinänsä, omistusasunnossa asujalla voi hyvinkin olla myös rahahuolia ;-)) Mutta ei, en mä sitä tarkoittanut vaan usein näihin vuokralähiöihin väkisinkin osuu jos jonkinmoista eläjää.. ja he ei aina ole ns. normikansaa.. edelleenkään: en tarkoita yleistää! Useinmiten se vaan menee niin että jos/kun fatta maksaa - ihminen tekee paljon muuta kuin esim. töitä..
Ja kyllä, vuokralla asuu myös ns. normikansaa jotka kunnioittavat naapureitaan, ympäristöään, sääntöjä ja lakeja.. mutta jos prosenteissa katsellaan niin pienemmät ne prosentit vaan omistusasunnoissa on häiriköinnin osalta.
- asukas123
Ei kyrkvallassa mitään kauppoja tms sellaisia ole. Sehän on pieni "asunto-alue" Kirkkonummen keskusta kupeessa. Rauhallinen, ainakin lenkkipolut löytyy läheltä, mutta palvelut ym haettava keskustasta. Kirkkonummi on sitten ruåtsiksi Kyrkslätt, mikäli siitä on kyse.
- Kirkkolaaksossa
Edelleen mukava ja rauhallinen asuinalue ja saimme 100mb valokuituyhteydetkin. Tiealueen hoito nykyään kunnan vastuulla ja toimii hyvin.
- PelkästäänHyviäMuistoja
Itse asuin Kyrkvallan rivitaloissa vuonna 1980-1986. Ostettiin 3h k s hintaan 215,000mk ja myytiin 450,000mk. Siihen aikaan teki raha tosi pankkilaina oli 8,5% korolla. Rivitalot ovat tosi mukavia koska ovat yksikerroksia ja takapihalla saa olla rauhassa kun kukaan ei ole edessä. Tosi kohta siihen tulee uusi tie koulukeskukseen mutta ei se tie haittaa eihän se tule takapihalle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit585524KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti1953547Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja182358Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei222355Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro91138- 1021038
Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT621017Rötösherra käräjillä
Ähtäriläisyrityksen epärehellisyys oli niin suurta, että mies yhtiön takaa oli lähellä saada ehdotonta vankeutta. Vaikeu181002Häneen rakastuminen oli sellaista
että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta79955- 80947