En ota autoja vaihdossa jos ei ole ilmastointia.
Täten en myöskään myy autoja joista puuttuu ilmastointi.
Kauppa käy kuin siimaa, voitto kohdallaan.
Täten en myöskään myy autoja joista puuttuu ilmastointi.
Kauppa käy kuin siimaa, voitto kohdallaan.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
puhut silkkaa paskaa.
Taantuman kourissa painiskeleva autokauppa tuskin pyörii firmoissa jotka viljelee noin jyrkkää asennoitumista. Kyllä meillä myydään autot varustelusta riippumatta, hinta kun on kohdallaan niin kauppa käy aina. Miksi sivuuttaa ne voitot jotka on saatavilla heikommin varustelluista autoista. Näitä autoja kuitenkin on enemmistö Suomen autokannasta, se massa, jolla autokauppias leipänsä ansaitsee.
Trokarit ne yrittää aina tinkiä jos ilmastointi puuttuu. Ei pidä mennä vipuun. Ilmastoinnille on käytetyissäkin autoissa euromääräinen hinta, puheet paaliin pistämisestä on silkkaa p***aa.
ilmastointi on varmaan ihan mukava niin kauan kun se toimii mutta vanhemmissa autoissa ne tuppaavat hajoamaan ja ovat kalliita korjata. Lisäksi ilmastointilaite pitäisi huoltaakin ja sekin tuo vain ylimääräisiä kustannuksia jo muutenkin kalliiseen autonpitoon suomessa.
Väitän että kyllä on markkinoita ilman ilmastointia olevillekin autoille, itsekin ajan aivan perusmallisella "hinnat alkaen" autolla jossa ei ole ilmastointia eikä abs-jarruja. Puuttuupahan edes ne vikamahdollisuudet tästä autosta.
Meiltäkin löytyy tuolla periaatteella uutena ostettu ilmastoimaton auto. Varmaan myydessä tulisi saamaan ilmastoinnista rahat takaisin, mutta en silti halunnut sitä riesaksi kun sitö olisi joutunut huoltamaan, desinfioimaan yms. Kyseessä kun on kakkosauto jolla ajataan lyhyttä pätkää (yleensä 2km siivu), ilmastoinnilla ei tee juuri mitään. Esimerkiksi jos haluaa pitää laitteen puhtaana, ilmastointi pitäisi aina sammuttaa 1-2 km ennen määränpäätä jottei laitteeseen jää kosteutta joka homehtuu.
koskaan. Mistä liet moisen kuullut? Toisaalta parin kilometrin ajossa ei ehdi paljoa viilentämään. Toisaalta miksi ostaa ylensäkään autoa kahden kilsan ajoon. Itse olen vaihdellut autoja kolmen vuoden välein ja koskaan ei ole tarvinnut ilmastointiin sen enempää puuttua. (ostettaessa auto nappi päälle ja se on siinä seuraavaan autoon asti).
autolehdissä yms siitä on ollut juttua. Laitteisto jää kylmäksi jos se on päällä autoa sammutettaessa -> siihen kondensoituu ilmasta kosteutta -> hometta. Tiedän kyllä, että useimmat eivät viitsi koskaan sammuttaa ilmastointia tai tiedä tuosta. Sitten ihmetellään miksi suulakkeista tulee tunkkaista ilmaa. Minkäköhän takia ilmastointiperushuoltoon kuuluu desinfiointi...niinpä.
purkautumista kun et kerran t:mi ilmoita