Seurakunnassa on usein sellaisia ihmisiä, jotka kiihottavat toista jotakin toista vastaan, milloin milläkin syyllä ja verukkeella. Usein tämän takana on lihallinen toisen pakottaminen ja halveksunta. Kristuksen vapaus on vapautta kuolla pois synneistä ja elää ja kasvaa Jumalan vanhurskaudessa, pyhyydessä, totuudessa ja rakkaudessa. Siksi meidän tulisi oppia ymmärtämään, että seurakunnassa ja uskovien ollessa koolla, meidän tehtävänä on palvella toinen toisiamme rakkaudessa, ei purra ja syödä toinen toisiamme. Jos me vaellamme Hengessä, emme täytä lihan himoa, joka on kaikenlaisen synnin tekemistä. Katkeruus on myös himoa, eli voimakas halu lyödä toista ja tästä himosta, eli voimakkaasta halusta satuttaa toista, ei pääse irti omassa voimassaan, vaan Jumalan avulla. Anteeksiantamus sammuttaa katkeruuden ikävät ja kavalat toimet.
http://koti.phnet.fi/petripaavola/Savenvalaja.html
http://koti.phnet.fi/petripaavola/Savenvalaja.html
Vastaukset 9
Vanhimmat
Silloin kun Teuvo Suni alkoi Pyhän Hengen johdatuksesta tuomaan tällle Raamattu-palstalle totuuden viestejä, siitä alkaen on eripuraisuus vallinnut keskusteluja; ja tulee edelleenkin,aina kun Jeesuksen totuutta tuodaan palstalle.
Luuk. 12:51
"Luuletteko, että minä olen tullut tuomaan maan päälle rauhaa? Ei, sanon minä teille, vaan eripuraisuutta."
jossa Sunia johdattelee paha henki sekä Sunin oma korskea ja ylpeä liha!
erittäin riitaisa palsta!
- teuvo joka haukkui taivasten Valtakuntaa porttolaksi
julistanut Jumalan olevan tuon Valtakunnan portto!
Joku on tuonut maailmaan eripuraa, se on selvä. Kristityt vihaavat juutalaisia, mutta myös omiaan, koska lahkoja on jo kymmeniä, ellei satoja.
Mitään sopua ei tule siihen päivään asti, kunnes kaikki uskovat YHDEN Jumalan,
ja heittävät muut herrat pois ajatuksistaan.
Ainoastaan Jumala on Herra kaikille. Kaikkivaltias, kaiken luoja ja ylläpitäjä.
Kuka muistaa J-laa silloin kun aurinko armollisesti paistaa, niin hyville kuin pahoillekin. Juutalaiset muistavat.
Huhtikuun 8pv keskiviikkona 2009 oli päivä, jolloin aurinko oli samassa asemassa
kuin silloin kun J-la loi auringon neljäntenä luomisen päivänä eli keskiviikkona.
Näin tapahtuu joka 28. vuosi. Juutalaiset pitivät aamujumalanpalveluksen paljaan taivaan alla Malminkadulla, ja J-laa kiitettiin auringon luomisesta.
Koska kristillinen kirkko yltää tähän, tai ylipäätänsä kristikansa.
..ihan nappiin kirjoitit. On täällä tosin asiallistakin keskustelua. Mutta harhaoppisia ja
ihmisten eksyttäjiä riittää myös, rienaajista puhumattakaan. Heistä on varoitettava,
koska täällä liikkuu etsikkoajassa olevia ihmisiä. Tiedän sen.
Täällä on hyvää opetustakin. Ja sellaistakin opetusta, joka vie poispäin Kristuksesta
ja itse pääasiasta. Jeesus haluaa sanoa kaikessa rakkaudessaan kääntymättömille,
että tehkää parannus ja uskokaa evankeliumi:
Johanneksen evankeliumi:
3:16 Sillä niin on Jumala maailmaa rakastanut, että hän antoi ainokaisen Poikansa, ettei yksikään, joka häneen uskoo, hukkuisi, vaan hänellä olisi iankaikkinen elämä.
2.Korinttolaiskirje:
6:2 Sillä hän sanoo: "Otollisella ajalla minä olen sinua kuullut ja pelastuksen päivänä sinua auttanut." Katso, nyt on otollinen aika, katso, nyt on pelastuksen päivä.
Siunausta!
http://koti.phnet.fi/petripaavola/uskonlahko.html
Sopis tähä hyvin ku on aikamoista lahkohenkeä täällä.
että nähdään ketkä kestää koetukset. Jumala ei tahdo penseyttä eikä vääryyden suvaitsemista, niinkuin Jeesus itsekin kaatoi rahanvaihtajien pöydät Isän huoneesta, samoin ei kelvannut ulkokultaisuus ihmisten uskonnollisuudessa vaan tahtoi nöyrää ja vanhurskautensa vastaanottavaa mielenlaatua, ja siihen meitä kutsutaan nimessään ja Jumalan valtakunnan kutsussa. Olkaa avoimia kuin lapset ja uskokaa Herran Jeesuksen opetuksia ja olkaa seuraajiaan.