mulle miten tää juttu menee. Jos naisen pitää verhoutua kaapuun, koska on pahasta, jos mies näkee liikaa. Mutta esim. Suomessahan suurin osa naisista, varsinkin nän kesällä pukeutuu melko paljastavasti. Ts. Suomessa asuvat muslimimiehet näkevät jatkuvasti vähäpukeisia naisia. Minun logiikan mukaan muslimimiesten pitäisi kulkea sakki päässä, jotta säästyisivät näkemästä tätä turmellusta. Vai selitetäänkö ongelma pois sillä, että nuo vähäpukeiset naiset ovat vääräuskoisia, joten ei haittaa. Mutta ettei vaan sittekin saisi noiden vähäpukeisten länsimaisten naisten näkeminen aikaan epäpuhtaita reaktioita muslimiveljien päissä. Tässä tapauksessa nimenomaan päissä (siis ylä- ja alapäässä), ei päässä.
te, jotka tunnette islamia
kertokaa
391
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Islam on patriarkaalinen uskonto, ymmärrätkö?
Miesten pään sisäisiä ongelmia sillä naisten kaapuihin pukemisella hoidetaan. Ja niinhän se on, että jos niillä hillitään miesten himoja, niin ongelma on miesten ja heitä sitä pitää hoitaa.
Tottakai ne halveksii jokaista pikkupillua, joka kulkee roiskeläpässä. ja vääräuskoista saa kohdella miten vaan. Riittää kun jälkeen päin pyytää anteeksi allahilta, niin itse pääsee paratiisiin, tekipä muille mitä tahansa.
Toisaalta, ei kaikkien musliminaistenkaan tarvitse pukeutua kaapuihin. Riippuu, missäpäin ne sattuu elämään. Homma on siis kiinni myös ihmisten sivistystasosta ja yhteiskunnan kehittyneisyydestä. Heimoperinteitä noudattavien keskuudessa nainen on miehen omistama esine, ei mikään ihminen, ja siksi sitä voi kohdella miten vaan.
Intiassa esim. näkee hyvin erilaisia muslimeja. Esim. monet suurista Bollywood-staroista on muslimeja, eikä se tosiaankaan näy heidän pukeutumisestaan tai muutenkaan. Mutta on siellä sitten tiukasti naisia kaapuun vetäviäkin sukuja. Yksi tuttuni tuttu hindu-nainen meni naimisiin muslimi-miehen kanssa ja suku vaati naista pukeutumaan kaapuun. Nainen tietysti kieltäytyi, koska miksi hänen muka pitäisi niin tehdä. Joutuivat muuttamaan pois perheen parista. Onneksi muslimi-aviomieskin ymmärsi, että hänen puolisonsa ei tosiaankaan tarvitse vetää kaapua päälle. Muta ei se ihan helppoa varmaan tuokaan vastustaminen ole sellaisissa yhteiskunnissa, joissa sosiaaliturva on suvun varassa.
aiheuttavat kaikkein eniten vahinkoa maailmassa. Luin Valtaojan kolumnia ja tässä on hyvin kiteytetty se, mistä uskonnoissakin on kyse. Vallasta ja alistamisesta.
>>>Naisen ja miehen välisistä eroista, todellisista tai luulotelluista, on helppo vääntää vitsiä. Jos sukupuolia olisi vain yksi, standup-koomikoilla olisi kovat paikat. Sukupuolten väliset oletetut erot eivät kuitenkaan ole mikään leikin asia. Meidän päiviimme saakka nainen on ollut puoli-ihmisen asemassa niin julkisessa kuin yksityisessäkin elämässä, ja masentavan suuressa osassa maailmaa niin on yhä laita. Miehen ylemmyyttä on pidetty niin itsestään selvänä, että naisen alemmuus on kirjattu monien uskontojen ja kulttuurien perimmäiseen moraalikoodiin.
Suomessa raja vanhoillisten ja edistysmielisten välillä kulkee sangen tarkasti naisten tasa-arvon kohdalla. Kirkossakaan ankarimpia kiistoja ei käydä itse uskonnosta, vaan siitä, missä määrin naisen tulee vaieta seurakunnassa ja muuallakin, ja missä määrin naisella on oikeus päättää omasta ruumiistaan.