nieluviljely

Hei te jotka ootte ollu nieluviljelyssä niin kertokaa mitä tässä tehdään ja sattuuko se? kertokaa kaikki mahdolliset jutut.. Kiitos
1110078
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

otetaan pumpulipuikolla sivelynäyte.

Äänestä

mutta ei se satu mitään.Se aika helppo homma:).tehdään vain suusta puhaltaa sille putkilon sisään.

Äänestä

työnnetään kurkkuun pumpulituppo ja otetaa n näyte kestää n. 3 sekuntia ällö tunne kun työnnetään oksennusrefleksi mut nopeesti se on ohi ite ollu n. 20 kertaa nieluviljelys :DD

Äänestä

Ei tuu edes mitään oksennusrefleksiä luoja soikoon...
Vähän kutittaa ja siinä se

Äänestä
  • Nieluviljelynäyte otetaan täysin samalla tavalla kuin esim. Streptokokki A:n pikatestiin tarvittava näyte. Pyydetään potilasta avaamaan suu, pidetään puulastalla kielialhaalla ja pumpulitikulla otetaan näyte tonsilloista. Osaavissa käsissä koko toimenpide on ohi muutamassa sekunnissa. Ei satu, mutta joillekkin saattaa aiheuttaa oksennusrefleksin ja "kyökkimistä". Tämä on siis täysin asiakaskohtaista, toiset reagoi eri tavalla kuin toiset. Nieluviljelynäytteitä otetaan laboratoriossa, mutta myös esim. meillä niitä otetaan suurimmanksi osaksi päivystyspolilla, jossa viljelemme ne itse viljelymaljaan ja sitten toimitamme laboratorioon.

    Äänestä

  • tehnyt kirjoitti:

    Nieluviljelynäyte otetaan täysin samalla tavalla kuin esim. Streptokokki A:n pikatestiin tarvittava näyte. Pyydetään potilasta avaamaan suu, pidetään puulastalla kielialhaalla ja pumpulitikulla otetaan näyte tonsilloista. Osaavissa käsissä koko toimenpide on ohi muutamassa sekunnissa. Ei satu, mutta joillekkin saattaa aiheuttaa oksennusrefleksin ja "kyökkimistä". Tämä on siis täysin asiakaskohtaista, toiset reagoi eri tavalla kuin toiset. Nieluviljelynäytteitä otetaan laboratoriossa, mutta myös esim. meillä niitä otetaan suurimmanksi osaksi päivystyspolilla, jossa viljelemme ne itse viljelymaljaan ja sitten toimitamme laboratorioon.

    ja topsipuikko työnnetään kurkun taka osaan n. 3 sek ajan pyöritellään sitä siellä, ei satu mutta meinaa oksentaa

    Äänestä

  • Kaikki on erilaisia. Minulle tuli pieni oksennusrefleksi.

    Äänestä

sattuuu ihan helvetisti

Äänestä

Ei satu mutta ei tunnu kivalta kun mulla tulee yökkäys

Äänestä
  • Mul oli joku harjottelia siel ja se kusi sen kolmesti ja sit tuli joku kunno hoitaja ja sai ekal :D

    Äänestä

Se on parissa sekunnissa ohi, ei satu mutta oksennusrefleksi saattaa tulla mutta ei se nyt niin hirveää ole :)

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


aiheessa kirjoitti:

Hei te jotka ootte ollu nieluviljelyssä niin kertokaa mitä tässä tehdään ja sattuuko se? kertokaa kaikki mahdolliset jutut.. Kiitos

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu