Tänään saadun tiedon mukaan on kahdenkymmenen saksalaisten suuryritysten konsortio, mukaana mm. Siemens, Deutsche Bank ja RWE päätänyt lähteä aurinkosähkö- jättiprojektiin Pohhjoisafrikassa. Satsaus on n. 400 mrd. € ja projektin pitää lähteä toteutumaan kymmen vuoden päässä. Sen tuotannolla pystyttäisi tyydyttämään 15% Euroopan sähkötarpeista.
Teknisista yksitysikohdista tiedetään sen verran, että voimalaitokset tulevat perustumaan huomattavasti aurinkokennoa edullisempaan tekniikaan, peilikentien kerämään aurinkolämpöön, jolla kuumenetaan lämmönvaihtaajien= höyrykehittimien erikoisöljyä.
Kun siinä projektiryhmässä on mukaana huippuosaajia alalta voidaan pitää varmaana, että projekti eteene tarvittavalla tavalla.
Teknisista yksitysikohdista tiedetään sen verran, että voimalaitokset tulevat perustumaan huomattavasti aurinkokennoa edullisempaan tekniikaan, peilikentien kerämään aurinkolämpöön, jolla kuumenetaan lämmönvaihtaajien= höyrykehittimien erikoisöljyä.
Kun siinä projektiryhmässä on mukaana huippuosaajia alalta voidaan pitää varmaana, että projekti eteene tarvittavalla tavalla.
Vastaukset 12
Vanhimmat
asian ydin on siinä ettei energian siirto ole järkevää lankoja pitkin, siksipä tuolla hiekkakentillä kannattaisi satsata bioetanolin tms. siirtoaineen tekemiseen ja putki vaan eurooppaan etsetera !
Näin jossain tuon projektin siirtohäviöksi arvioidun 15%, mikä on lopultakin kohtuullisen pieni. Siirto olisi tietenkin suurjännitetasavirtasiirtoa.
Projekti ei välttämättä ole kovin hyvä asia. Huonoksi sen tekee sähköntuotannon jättikoko, joka taas kerran haittaa uusiutuvien energioiden pientuotannon käyttöönottoa, ja projektiin osallistuvien yhtiöiden suuruus. On myös mahdollista, että projektin perimmäisenä tarkoituksena onkin ydinsähkön myyminen Afrikkaan esimerkiksi Ranskasta.
Projektihan tuottaa "sivutuotteena" sähköä ja puhdasta vettä Pohjois-Afrikan maille. Eli tontin vuokra maksetaan tuotteina.
'haittaa uusiutuvien energioiden pientuotannon käyttöönottoa'
- Miksi uusiutuvaa energiaa pitää pientuottaa? Mikä vika on uusiutuvan energian suurtuotannossa?
'projektin perimmäisenä tarkoituksena onkin ydinsähkön myyminen Afrikkaan esimerkiksi Ranskasta'
- Millä lailla sähköntuotannon rakentaminen Afrikkaan edesautttaa ydinsähkön myymistä Afrikkaan?
väärin. ei se nyt varmaankaan ole 400 miljardia euroa. Olisko oikea summa
400 miljoonaa euroa.
siis näin, rahaa palaa, mutta ydinlaitokset käyvät tarpeettomaksi.
Taitaa kaikki projektin osakkaat olla kuuluisia Juutalaisten pakkotyöllistäjinä ja lopuksi laittoivat työntekijänsä kaasukammioon.Nyt maailman pitäisi herätä ja hajottaa koko Saksan kansa.Naiset jakaa vaimoiksi ympäri maailmaa ja miehille avioitumiskielto sadaksi vuodeksi.
... pitäisikö aina kääntää näitä suomalaisten raivonkohtauksia saksaksi ja lähetää saksalaisille tietotoimistolle, ei kohta tarvitse ennen saksalaisten kanssa olla tekemisessä, kun vienti toppaa lopultakin ja kokonaan.
Kaikesta kauheuksista huolimatta on sentään niin, etteivät nykyiset sukupolvet ole ennen vastuussa esi-isiensä tekemisestä, ei Saksassa eikä Suiomessakaan, vai olisiko sama haluamasi näkökanta soveltava myös Suomen sisällyssodan rikollisille
Ei ole syytä unohtaa Saksalaisten kauheuksia Juutalaisia kohtaan.Kyllä nykypolvenkin pitää vastata niistä julmuuksista.Saksalaiset on koko maailmanhistorian julminta kansaa,oikeita petoja.Turha näitä elukoita puolustella.Jos ne niin hyviä on niin mene Saksaan ja työnnä kielesikin saksmannin peräaukkoon.
... unohtaa näitä tekoja. Mutta ne olivat sen sukupolven tekoja ja sitäpaitsi, oli niitäkin saksalaisia, jotka aktiivisesti taistelivat natsia vastaa, kuten vaikkapa erän tuttavan isä, joka hengensä kaupalla taisteli paikan päällä natseja vastaa. Mutta sitä terroria vastaa oli vaikea löytää yhtenäistä rintama, ennen kuin heitä vientiin jo hirettäväksi.
Tunnet histoorian vain toisen puolen.
Kysymyksiä kyllä herää taas..
Taitaa olla yhtä poliittisesti arveluttavaa kuin olla energiatoimituksissa riippuvainen venäläisistä energiamuodoista. Itseäni miellyttää tekniikka ja se että aurinkoenergiaan satsataan, mutta.. skeptisyyttä se herättää kun paikallisväestö tajuaa minkälaisista tuotoista puhutaan ja mitä he itse siitä hyötyvät. Vaikka heillä ei olisikaan mahdollisuuksia siihen investointiin, eikä varmaan ole tullut edes mieleen se potentiaali minkä saharan aurinko tarjoaa. Yleensä näissä jutuissa vaan on takana se että korporaatiot tekevät maksimaalista tulosta ja joku lihava osakkeenomistajapossu nauttii siitä. Se on hyvä jos se estää lisäydinvoiman rakennustarpeen eteläeuroopassa ja hyvä että energia hyödynnetään, mutta haisee ongelmille joka tapauksessa.
Pahimmat maailman riistäjät ovat olleet kautta aikain USA, Englanti ja Saksa.
Saksalainen pääoma menee nyt Afrikkaan ja taatusti paikallisille ei jää hommasta muuta kuin luu käteen.
Kun vielä asiana on uusiutuva energia, ollaan "hyvällä asialla".
Saksalaisen kanssa kauppoihin rupeava on tuomittu häviämään.