Jenkkielokuvien renkaiden

Kun katsoo vanhoja, esim. 70-80 -lukujen elokuvia ja sarjoja, ei voi olla kuulematta usein esiintyvää renkaiden ulvontaa. Tosiasia on, etteivät nämä aina ole pelkkiä lisättyjä ääniä, vaan ihan oikeaa kumin ulvontaa. Monesti auton vauhti näyttää kuitenkin melko pieneltä kumin ulvontaan nähden.

Oliko tuon ajan jenkkiautojen kumit jotenkin erilaista seosta joka ulvoi herkemmin?
8178
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Mitäs noista on ne välillä panneet studioäänet päälle.

Eräs toinen asia kaahailusta on meidän naapurimaan pääkaupungissa Tukholmassa yleistynyt ns GetAway kaahailua öisin kun vetäävät ajoittain 180/kmh vaudilla keskustan läpi. Katsokaa tätä vidopätkää n 26 minuuttia pitkää video kun vetäävät jopa polliisi sedistä eroon. Päätähuimaava - älkää seuratko tätä esimerkkiä. Aluussa on pari minuuttia väsähtänyt selostus mutta sitten painetaan kaasut pohjaan... http://video.google.com/videoplay?docid=-946444266198397342

Äänestä

stunttiajajat ovat mahdollisesti laittaneet öljyä renkaisiin kitkan pienentämiseksi jolloin näyttävät luisut ja kuminpoltto ovat helpommin toteutettavissa pienemmässäkin vauhdissa.
Luulisin että elokuvat kokonaisuudessaan on jälkiäänitetty tehosteineen eikä kuvaushetken aikaisia ääniä liene tallella juuri lainkaan lopullisessa rainassa, ehkä jotkut vuorosanat korkeintaan.

Äänestä

yhdessä mun autossa oli vararengas mikä ujelti rumasti kun kääntyi jos nopeus oli alle 20km/h mutta kun nopeutta oli enemmän niin rengas oli hiljaa
sen renkaan valmistuksessa oli varmaan käytetty ememmän muovia kuin kumia

Äänestä
  • Ei vararengas ole tarkoitettu säännölliseen ajoon. Tarkoitus on päästä poksahduspaikalta korjaamoon.

    Äänestä

Pisti hieman huvittamaan, kun yhdessä leffassa (älkää kysykö mikä se oli) kaveri lähtee suutuspäissään jenkillä hiekkakentältä ja kumit ulvoo... Sen tempun haluisin nähdä livenä.

Äänestä
  • Joku ehdotti kysyttäessä, että kyseessä olisi ohjaustehostin, joka laitaan käännettynä ulvoisi. Muuten hyvä, mutta kun nuo lähdöt tapahtuu yleensä renkaat suorassa...

    Äänestä

simpsoneissa, sitä ei vain huomaa kun se on jo niin tavallista

Äänestä

ysiysi ja ehkä 900 saabissakin kiljui renkaat parkkihallissa ihan kävelyvauhdilla kun siinä oli ohjauskulmat sellaiset että pyörät käännettynä toinen rengas jostain syystä kiljui.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ulvonta! kirjoitti:

Kun katsoo vanhoja, esim. 70-80 -lukujen elokuvia ja sarjoja, ei voi olla kuulematta usein esiintyvää renkaiden ulvontaa. Tosiasia on, etteivät nämä aina ole pelkkiä lisättyjä ääniä, vaan ihan oikeaa kumin ulvontaa. Monesti auton vauhti näyttää kuitenkin melko pieneltä kumin ulvontaan nähden.

Oliko tuon ajan jenkkiautojen kumit jotenkin erilaista seosta joka ulvoi herkemmin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu