Oli tai ei, niin Raamatun mukainen rangaistus on olla:
5Moos.24:7 Jos joku tavataan siitä, että hän on varastanut jonkun veljistään, israelilaisista, ja kohdellut häntä tylysti tai myynyt hänet, niin varas kuolkoon. Poista paha keskuudestasi.
5Moos.24:7 Jos joku tavataan siitä, että hän on varastanut jonkun veljistään, israelilaisista, ja kohdellut häntä tylysti tai myynyt hänet, niin varas kuolkoon. Poista paha keskuudestasi.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Hän uskoi rahan voimaan, kuten kirkollisveroa keräävät kristitytkin.
olivat päässeet unohtumaan, siis kunnioitus, lähimmäisenrakkaus, toisen hyvän edistäminen. Tuo sitaatti koskee juutalaisia 3000 vuotta sitten, ei tämän päivän kristittyjä, fundamentalismiin ja Raamatun turhentamiseen ei kannata lähteä. Maamme lainsäädäntö perustuu kristillisille arvoille ja niiden mukaisesti sieppaajakin tuomitaan.
arvot olivat paremmat. Jos tyyppi olisi tiennyt että kidnappauksesta tulisi kuolemantuomio niin olisi jäänyt koko yritys tekemättä.
Kyllä Mooseksen laki toimii ohjenuorana myös kristillisessä arvoperustassa.
Eli rikollisia on rankaistava uhrin ja hänen perheensä tähden ja myös koko yhteisön suojelemiseksi pahalta, ettei kukaan muu uskaltaisi vangita ja murhata kanssaihmisiään
tuossa tapauksessa kidnappaajalle on sitten se ja sama luovuttaako uhrinsa elävänä vai kuolleena. Yritys ei jää tekemättä, koska ei kukaan ala rikolliseen toimintaan, jos kuvittelee jäävänsä kiinni.
Mikä sinua itseäsi muuten estää noudattamasta mooseksen lakeja? Siellähän ne ovat rumatussa kerrottuna. Ole hyvä vaan...
toi toimiikin hyvin. Miten on, jos oikeus tekee oikeusmurhan, niin ketkä kaikki pitäisi teloittaa sen johdosta?
Riittääkö tuomarin teloitus vai pitäisikö teloittaa tutkinnan tehneet poliisit, asianajajat ja valamiehistö myös?
Häntä aika hyvin.
Jumalallekin pitäisi saada tuomio. Lisäksi 4902424242424242 muusta Jumalan tekemästä pahasta teosta, jota ei estänyt, vaikka näki ne jo ennalta
> rikoskumppani Jumala oli ?!
- Yeshuan vanhemmistovelje (tai VEHJE)