Viestintuojan rooli on ollut kautta historian vaikea. Käsittelemämme aiheen kannalta tilanne ei ole yhtään sen parempi. Kun jehovantodistajalle perustellaan että tämän vakaumus perustuu huuhaalle, viestintuoja ammutaan kuvainnollisesti silmää räpäyttämättä ja tällä ei ole enää juurikaan ihmisarvoa.
Mutta kuinka järkevää on syyttää viestintuojaa uutisistaan? Viestintuojalla kun ei ole osaa eikä arpaa tuomaansa viestiin. Viesti on olemassa viestin kirjoittajan tai viestin taustalla vaikuttavan tahon ansiosta, ei missään määrin viestintuojan ansiosta, tai varsinkaan niin että viestin sisältö olisi sen tuojan syy, josta tulisi rangaista viestintuojaa. Tämän kaiken voisi kuvitella olevan hyvin yksinkertaista ymmärrettäväksi. Senkin kuvittelisi olevan helppoa ymmärtää, että viestintuojan syyttäminen uutisistaan on erittäin naiivia ja virheellistä argumentointia.
Vt-seuran tapauksessa, sen edustamasta lahkosta epäkohtia löytäneet ihmiset ovat jehovantodistajille ei-toivottuja viestintuojia, joiden sanomaa ei haluta uskoa, ja jotka kategorisoidaan viestiensä takia lähinnä ihmisjätteeksi. Nyt jos jollakulla jehovantodistajalla on kykyä käsitellä asiaa objektiivisesti viestintuojan kannalta, niin miksi kukaan haluaisi varta vasten tuoda kuulijan kannalta epämiellyttäviä uutisia, mikäli uutiset eivät todella pitäisi paikkaansa? Mikä tällaiseen motivoisi?
Tämä on eräs lähtökohta, jota jehovantodistajan soisi miettivän, ja sitä miksi uskonnollinen järjestönsä vaatii jäseniään käyttäytymään näin naiivilla tavalla viestintuojia kohtaan. Se mitä vt-seura edustaa, mitä se opettaa ja mitkä sen toimintamallit ovat, eivät ole entisten jehovantodistajien ansioita, vaan vt-seuran ansioita. On valitettavan lapsellista syyttää entisiä jehovantodistajia siitä, että vt-seuran opeissa ja toimintamalleissa on paljon kritisoitavaa, jopa valhetta.
Viestintuojan ampuminen on lapsellista
0
107
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 702952
- 462564
Kuoleman pelko katosi
Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä4322225- 792128
- 951956
- 321702
- 121526
Kuhmolainen on selvästi kepun lehti
Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan171487Mitä nämä palautteet palstalla ovat?
Joku uusi toimintatapa rohkaista kirjoittajia vai mistä on kyse?271302Ei mun tunteet
ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil191175