Nuoremman polven laulajat?

Hyper, hyper

Ketkä mielestänne näistä nuoremmanpolven laulajista tulevat kipuamaan noiden vanhojen tähtien joukkoon, (Esim. Kari tapio, Reijo Taipale, Paula koivuniemi, Katri Helena, Tapani Kansa jne...) Ketkä seuraavat edellä mainittujen jalanjälkiä?!

-asiallisia vastauksia-

36

920

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • joku vaan...............

      No varmaan näistä nuoremmista Anne Mattila, Mikko Mäkeläinen, Tommi Soidinmäki, Antti Ketonen ja Janne Raappana

    • jowell1828

      siinä kolme, jotka ainakin muhun ovat tehneet vaikutuksen!

    • tiibetintähti

      anna eriksson, anne mattila, tommi soidinmäki ja mikko mäkeläinen!

    • juuliska:)

      Mikko Mäkeläinen
      Anna Eriksson
      Suvi Teräsniska
      Tommi Soidinmäki
      Janne Raappana

      mun mielestä nämä kaikki on tosi hyviä ja tulevaisuuden tähtinimiä, Anna kyllä tosin jo on suuri stara täällä Suomessa!

      • kuullaan vielä pitkään..

        Mikko Mäkeläinen
        Tommi Soidinmäki
        Anne Mattila

        Aivan loistavia nuoria esiintyjiä.


    • - Tommi Soidinmäki
      -Tomi Markkola
      -Marko Lämsä
      -Eerika Grönlund

      • kuka?

        Kuka ihmeen Eerika Grönlund? Koskaan kuullutkaan...


    • -joku vaan-

      Näistä tulevista nuorista nostaisin kyllä kärkeen Anne Mattilan, Mikko Mäkeläisen, Tommi Soidinmäen ja Juha Metsäperän, koska mun mielestä heistä kaikki ovat jo saavuttaneet tietyn suosion, aika näyttää pystyvätkö jatkamaan tällä alalla - töitä vaatii paljon! Bändeistä Yölinnun ja Finlandersin seuraajaksi ovat kyllä Taikakuu ja Sinitaivas.

      • Entinen pasisti

        Kaveri, joka laulaa Alumiinitähdistä; onko nimi joku Jani Wickholm, sano.

        Voisi olla kova ääni myös muualla kuin kuhilaitten maassa, sano.


    • r.moore

      Kukaan ei pääse enään Katri Helenan tai Tapani Kansan kanssa samaan sarjaan, niin ovat mm. molemmat omassa tähtiluokassaan. Ja on hyvä niin koska tarvitaankin uutta ja ennenkuulumatonta niin ääntä kuin karismaa.

      Tuoreimpia ehdokkaita "seuraajiksi" ovat tangomarkkinoilta Eerika Grönlund ja Amadeus Lundbeg edellytyksellä että saavat laulettavakseen ikimuistoisia uusia sävellyksiä & sanoituksia ja että kumpaakaan ei muokata tuohon pelkästääntangoa-muottin eikä jälkimmäistä varsinkaan perinteiseen mannetangoiskelmä-muottiin. Jos edellämainittujen lähipiirissä on asiansa osaavia muusikoita ja muita edesauttajia, voimme odottaa mielenkiintoista musiikkia sekä Amadeukselta että Eerikalta; molemmat osaavat ja ääntä ja persoonaa riittää. Wow!

      Suvi Teräsniska on ainoa nuori iskelmälaulaja jolla on jo näyttöä ja tulevaisuutta sen perusteella varmasti riittää. Anna Eriksson on minusta tuolla tähti-luokassa ollut jo vuosia joten uudeksi en häntä laske.

      Miesten puolella ei ole ketään kolmekymmpistä tai alle joka jää mieleen laulun lahjoistaan tai levyttämistään kappaleista. Juha Metsäperä on kyllä komein mieslaulajista kautta aikain Suomessa mutta levytetyt kappaleet eivät ole. Jospa Amadeus korjaa potin miesten osalta...

      • Mistellia

        Amadeus on karsea. Minua ei kiinnosta eikä sävähdytä laulaja joka kuulostaa vuosikymmeniä sitten edesmenneeltä laulajalta. Virtaa ei pysty herättämään henkiin, joten miksi kuuntelisin jotain huonoa kopiota hänestä ? Niitä on jo kuultu ihan tarpeeksi Mikko Kilkkisestä ym. lähtien. Lähes joka vuosi tangomarkkinoilla on joku miesartisti joka yrittää esittää jotain Olavi Virtaa. Persoonallisuus kunniaan lauluäänessäkin.

        Erika Grönlundilla on persoonallisen hieno ja ennenkuulematon ääni. Hänen uskon pystyvän erottumaan massasta.


      • r.moore

        Edellisten lisäksi: On miestenpuolella sittenkin Mikael Konttinen! Eikä sovi unohtaa Antti Tuiskua joka on "ilmiö" ja se on jo paljon Suomessa. Ja nuorista naisita Anna Puu ja miksei Katri Ylander myös.

        Sitten on näitä "rockyhtyetä" jotka tekevät hyvää suomalaista iskelmää kuten PMMP ja heillä laulut kuten "Lautturi" ja "Pikkuveli"; Happoradiolla "Puhu äänellä jonka kuulen", "OLette kauniita". Klassikkoiskelmmää viimemainitut. Ja Uniklubin "Kukka", heillä muitakin.

        Tähän suuntaan se iskelmä menee, ei tangomarkkinoille tangoten enää niinkään. Kun nuuoremmat kuuntelijat tulevat mukaan, auttamattomasti se "iskelmä" myös muuttuu. Sitähän ovat muuttaneet konkareistakin niin J. Karjalainen, Vesa-Matti Loiri tai Katri Helena ja Paula Koivuniemi kovinkin moderniin suuntaan sieltä alkuajoistaan. Tapani Kansa julkaisi parhaan Iskelmälevyn 2009 helmikuussa. Kari Tapiolta tuli komeaa coynty-roots-iskelmää. Joten mielenkiitoisia aikoja tulossa.


    • Faga:)

      Juha Metsäperä, Tommi Soidinmäki ja Suvi Teräsniska, siinä kolme loistavaa nuorta artistia, jotka tulevat menestymään!

      • jälleen kerran..

        Jotenkin herttaista kun tuo Juha Metsäperän mummo jaksaa suosikkiaan täällä ylistää päivästä päivään.. No kyllähän me muutkin toivomme että teidän Juha joskus oikeasti pääsee pinnalle niinkuin ihan oikeat laulajat.


      • vielä...

        ..."pidempiaikaseksi nimeksi" nostaisin Anne Mattilan ja jos tämä nuori Amadeus osaa käyttää uransa hienon alun mahdollisuudet hyväkseen tässä parin lähivuoden aikana niin myös hänet - ääntä nimittäin on.


      • Epäilen
        jälleen kerran.. kirjoitti:

        Jotenkin herttaista kun tuo Juha Metsäperän mummo jaksaa suosikkiaan täällä ylistää päivästä päivään.. No kyllähän me muutkin toivomme että teidän Juha joskus oikeasti pääsee pinnalle niinkuin ihan oikeat laulajat.

        Juhan mummo taitaa olla jo yli 80 vuotias, on kotoisin samasta pitäjästä kuin äitini, ja tuskinpa tietokonetta osaa edes käyttää, joten tuskimpa nyt vain :). Josko Juhallakin on kuitenkin jo fanikuntansa jotka täällä kirjoittelee. On ihan ok laulaja, ei siinä mitään. Tosin itse pidän enemmän 'vanhemman polven artisteista' kuten Kari Tapiosta ja Katri Helenasta.


      • että aloittaja toivoi
        jälleen kerran.. kirjoitti:

        Jotenkin herttaista kun tuo Juha Metsäperän mummo jaksaa suosikkiaan täällä ylistää päivästä päivään.. No kyllähän me muutkin toivomme että teidän Juha joskus oikeasti pääsee pinnalle niinkuin ihan oikeat laulajat.

        asiallisia kommentteja?

        Kyllä Juha Matsäperän sijoitukset iskelmälistalla puhuvat puolestaan. Juhasta tykkää mummon lisäksi lukuisat muut.


      • Jopa niin
        että aloittaja toivoi kirjoitti:

        asiallisia kommentteja?

        Kyllä Juha Matsäperän sijoitukset iskelmälistalla puhuvat puolestaan. Juhasta tykkää mummon lisäksi lukuisat muut.

        Kyllä noilla tanssipaikoillakin huomaa, että parketilla on Juhan edessä muurit täysinäisiä, joten kyllä tänne kirjoittajiakin siitä joukosta pvarmasti on paljon! Ja mikäs on kirjoitellessakaan, kun Juha on kerrassaan upeaääninen laulaja ja lavashow pyörii siinä samalla! Ei käy aika pitkäksi koskaan hänen keikoillaan!


    • Jippaijee

      Suvi Teräsniska
      Mikko Mäkeläinen
      Tommi Soidinmäki
      Mikael Konttinen
      Anne Mattila
      (ehkä Amadeus Lundberg)

      Siinä on loistavia nuoria osaajia!

    • muutamia

      Anna Eriksson, Laura Voutilainen, Anne Mattila, Amadeus, Juha Metsäperä, Janne Raappana.

      • ainakin

        Mikko Mäkeläinen
        Tommi Soidinmäki
        Laura Voutilainen
        Anne Mattila


      • jdeowghbsj
        ainakin kirjoitti:

        Mikko Mäkeläinen
        Tommi Soidinmäki
        Laura Voutilainen
        Anne Mattila

        joukkoon lisään vielä Anna Erikssonin ja Janne Raappanan!


    • artististaroja

      Juha Metsäperä, Anneli Mattila, Mikko Mäkeläinen, Tommi Soidinmäki, Anne Mattila, Anitta Mattila, Janne Raappana, Antti Ketonen, Saija Tuupanen muutamia mainitakseni Ja tietenkin Sinitaivaan bändin pojat!

      • on hyvä

        Kyllä Suvi Teräsniskakin on hyvä, kuuntelin häntä eilen Tapsan Tahdeilla. Ääntä riittää ja pystyy keikalla samaan kuin levylläkin.


    • parhaasta päästä

      Janne Raappana
      Anna Eriksson
      Laura Voutilainen
      Suvi Teräsniska
      Juha Metsäperä
      Juha Tapio

      • tonyo

        Yksikään edellämainituista ei ole laulaja.Jarkko Lehti on ykkönen ja Teuvo Valo


    • copperi2

      1. Anne Mattila
      2. Tommi soidinmäki
      3. Mikko Mäkeläinen
      4. suvi Teräsniska

    • Mäkeläisen fanit

      Mäkeläinen on tosi hyvä! Samoin Soidinmäki ja Raappana ovat todella hyviä laulajia!

    • ((-83))

      Anneli Mattila
      Annika Eklund
      Juha Metsäperä
      Tommi Soidinmäki

      Aina käyn heidän keikoillaan jos vaan on mahdollista töitten vuoksi!

    • Annu_

      Mikko Mäkeläinen nro 1!, Anne Mattila, Anneli Mattila, Tomi Markkola, ja toivon mukaan myös Amadeus Lundberg jos lopettaa töppäilynsä ja valehtelunsa ja käyttäytyy kuninkaan tittelin mukaisesti.

    • parhaimmat ovat ja......

      parhaimmat ja tulevaisuuden nimet ovat anna eriksson, anne mattila, suvi teräsniska, mikko mäkeläinen, janne raappana, tommi soidinmäki ja juha tapio!!!

    • RuumSauh

      Antti Ketonen
      Tommi Soidinmäki
      Juha metsäperä
      Marko Lämsä

      • jowell1828

        Tommi on seurustellut monta vuotta tyttöystävänsä kanssa, kaikkia kanssa!


    • ja ääni

      Mielestäni seuraava "suuri" on Harri Kuokkanen on muutet mahtava ääni ja muutenkin tähtiainesta.

      • fanittaja -94

        Antti Ketonen olisi oma suosikkini mutta toivon ettei hän lähde soolouralle. Neljänsuora pääsee vielä pitkälle!


    • tuut tuu

      jari grek
      amadeus
      raappana
      anne mattila
      roki
      jetsetterit

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä

      Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla
      Maailman menoa
      553
      1801
    2. Hotellille löytyi ostaja....

      Tämän päivän Kainuun Sanomissa oli uutinen, että pesänhoitajan mukaan Hotelli Kainuu myydään ensiviikolla. Hieno homma,
      Kuhmo
      18
      877
    3. Sinä. Just sinä.

      Palataan ajassa taaksepäin vuosi tai kaksi. Mitä tekisit toisin jos voisit?
      Ikävä
      84
      873
    4. Onko se loukkaavaa

      Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k
      Ikävä
      101
      806
    5. Onko kaivattusi seinäruusu?

      Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai
      Ikävä
      50
      729
    6. Tiedätkö kaivattusi musiikkimaun?

      Minkälaisesta musiikista hän pitää?
      Ikävä
      63
      715
    7. Saana airola ja. muusikko spekulaatiota

      Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki
      Yhteiskunta
      2
      707
    8. Miten kuvaisit tunteitasi

      tällä hetkellä?
      Ikävä
      63
      676
    9. Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen

      Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?
      Ikävä
      74
      628
    10. Moi, olen Lampunhenki

      Kerro toivomuksesi🏺
      Ikävä
      65
      543
    Aihe