Minä olen aina ollut innostunut jenkkimuskeliautoista (Charger,challenger,gto,roadrunner,yms klassikot) mutta en ikinä omistanut yhtään v8konetta, nytkin alla chevroletin 3.1l v6(vaan) ja rupesin tässä jossain vaiheessa ajatella hölmöä peruskysymystä johonka minulla ei ole mitään hajuakaan.
mitä eroa on small block ja big blockilla? edut/haitat? yms. sillä olen nyt vähän hukassa perusasioiden kanssa.
ps.kunnon chargeri olisi rautaa! :D tai miksi ei Ford falconikin jos vaan käsiin saisi.
mitä eroa on small block ja big blockilla? edut/haitat? yms. sillä olen nyt vähän hukassa perusasioiden kanssa.
ps.kunnon chargeri olisi rautaa! :D tai miksi ei Ford falconikin jos vaan käsiin saisi.
Vastaukset 9
Vanhimmat
..että GM-llä 350:seen asti ovat -pikkulohkoja- (small block), siitä isommat -isolohkoja- "big block".
360 kuutiotuumaa eli 5,2l litraa pikku- ja isolohkon raja.
isolohkossa remontti/huoltokulut suuremmat,kuin pikkulohkossa.
tehoo ja vääntöö on pikkulohkossakin riittävästi...
Esim. Letukan 400 on pikkulohko ja 396 isolohko.
Joillakin GM-merkeillä taas lohkot ovat samat jopa 455;een saakka.
varmaan tässä kohdassa alkaa esittään pikkuviisauksia.
aloittaja ite tunnusti olevansa aloittelija.
niin että pidä turpas kiinni,jos ei oo mitään järkevämpää juttua.
ja hyvää juhannusta kaikille....
ota pika vippi.
Muunnostaulukon mukaan 1 kuutiotuuma = 16,387 kuutiosenttiä , joten 360 kuutiotuumaa = 5899 cm3 eli n. 5,9 litraa .
Myös Chevyn 348 on isolohko, samoin Moparin 318 ryppyreuna luetaan isolohkoksi. Pontiacin, Oldsin ja Buickin 455:set taas ovat pikkulohkoja. Fordin 351 on pikkulohko, mutta 352 on jo isolohko.
Chevyn 427 on nykyään pikkulohko...
chargerit/challengerit.hankintahinnat aika isoja 20-40te kunnosta riippuen,eivätkä
ainakaan halpene.ehkä tällanen taantuma aika hyvä hankkia,voi löytää järkihintasen.isolohkolle menovesi maistuu,440 kuluttaa käytännössä 35-40l sadalla.
uudemmilla ruisku pikkulohko muskeleilla(5-5,7l v8)pääsee jo 8-15 l haarukkaan kulutuksessa
esim.musse,camaro,firebird,corvette tms. ja tehot ja väännöt on silti ihan kohdallaan.