Autoa kulkineeksi

Olen ostamassa autoa. Olen katsellut seuraavia autoja:

-Honda civic vtec 1.5 98 ajet. 147 tkm

-Toyota corolla 1.6 linea terra 98 ajet. 134 tkm

-Mitsubishi carisma 1.6 glx 98 ajet. 140 tkm

Onko noista yksikään varteenotettava vaihtoehto? Entä luotettavuus, ruostumisherkkyys ym. vikaherkkyys?

Olisko kenties muita luotettavia vaihtoehtoja?

Kiitos.
3203
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Pitää sun jotain tietää auton ostamisestakin mikä selvästi huokuu kirjoituksestasi että et mitään tiedä.

Vikaherkkyys alkaa siitä kun auto on tehty.
Ruostuminen alkaa kun suojaus pettää ja tässä on eroja paljon autojen välillä
mutta jos tuon ikäinen on hyvässä kunnossa vielä niin kyllä se kestää vielä 5v ihan hyvin.

Olet oikeilla jäljilä autojen suhteen mutta mahtuu siihen monia muitakin vielä.
Auton ostamisen perusteet kuntoon koska muuten riski joutua maksamaan oppirahoja kasvaa aika paljon. Tosiaan tuolla on monissa alla olevissa uissa viesteissa samaa asiaa käsitelty.

Äänestä

Moi,

Nähdäkseni kaikki luettelamasi mallit ovat aika samanvertaisia. Yleisesti ottaen hyvin luotettavia, pienikulutuksisia autoja. Aika vähävikaisia noiden pitäisi olla, mutta ruoste voi olla ongelma, tarkista sen suhteen huolellisesti. Corolla varmaan saattaa olla noista kallein kestävän maineensa vuoksi.

Muita luotettavia voisi olla esim. Volvo 940 tai Saab 9000. Nämä ovat isoja autoja, joten polttoainekulut ovat suuremmat, mutta nämä kestävät hyvin ruostetta vastaan ja tekniikka on myös kestävää.

Ite ottaisin tuollaisen Japanilaisen,. jos ajot koostuu pääasiassa lyhyemmistä matkoista ja ruotsalaisen, jos paljon matka-ajoa tai jos joudut kuljettamaan suurempia määriä tavaraa/ihmisiä.

Äänestä
  • Ota halvin, jos ko. autot ovat kunnoltaan samanlaisia. Älä vaan missään nimessä sekaannu suureen vanhaan Ruotsalaiseen. (paitsi mieheen!) Niiden ylläpitokulutkin on varmaan kolminkertaiset pieneen japanilaiseen (ei naiseen!)verrattuna.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kysymys käytetyistä kirjoitti:

Olen ostamassa autoa. Olen katsellut seuraavia autoja:

-Honda civic vtec 1.5 98 ajet. 147 tkm

-Toyota corolla 1.6 linea terra 98 ajet. 134 tkm

-Mitsubishi carisma 1.6 glx 98 ajet. 140 tkm

Onko noista yksikään varteenotettava vaihtoehto? Entä luotettavuus, ruostumisherkkyys ym. vikaherkkyys?

Olisko kenties muita luotettavia vaihtoehtoja?

Kiitos.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu