tunnoton pikkuvarvas

maikki_

Niin, siis ongelma on se, että pikkuvarpaasta lähti tunto eilen. En lyönyt sitä tiettävästi mihinkään eikä sille mitään muutakaan käynyt, siitä vain lähti tunto. Ja kyseinen tila jatkuu edelleen.

Jos painan sen lattiaa vasten niin tunnen kyllä varpaassa jotain. Mutta tuntuu älyttömän tyhmältä vaan.

Ei se sinänsä haittaa eloani ja oloani, mutta ihmetyttää vaan että mistä moinen voisi johtua? Ja haluaisin tietää että onko jollai muulla ollut samanlaista kokemusta.. ja oikeastaan haluaisin tietää että pitäisikö tässä nyt olla huolissaan, kun jostain luin että varpaiden puutuminen voisi olla merkki diabeteksestä.

Mutta jos on samanlaisia kokemuksia tai tietoa niin laittakeehan kirjoittaen :)

3

8959

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kohtalotoveri

      Todellakin... Itselläni tuli juuri vastaava tilanne päälle joitakin päiviä sitten. Koskaan aiemmin ei ole tällaista ollut. Ainoa selitys, jota osaan ajatella, on liika kävely, sillä olin tuolloin kävellyt reilusti tavallista enemmän.

      Omituista kuitenkin on että varvas ei ole edes turvonnut eikä vaikuta omituiselta, se on ainoastaan tunnoton.

      Haluaisin kyllä saada tähän selvyyden minäkin jottei tarvitsisi huolehtia...

    • Kassu

      Mullakin puutuu oikean jalan pikkuvarvas, se on sellainen eloton ja pistelee kun kosken. liikkuu kyllä mutta on kummallinen mötykkä. Kertokaa miten ootte hoitanut. Itse laittanut Eezeä ja jäähdytyssuihketta (Icesprayta).

      • Kotikonsti

        Vaimollani oli yksi varvas tunnottomana pari vuotta. Arvelin sen olevan hiukan sijoiltaan. Vedin melko voimakkaasti kunnes nivel varpaassa muljahti hiukan. Tunto palasi ja on pysynyt hyvänä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Anteeksi

      että tein pahaa sulle. En ole täysijärkinen.
      Ikävä
      125
      1298
    2. Ketä naista se poju tällä hetkellä vetää höplästä

      Sillä kun pitää aina olla joku höplästä vedettävä kierroksessa
      Ikävä
      289
      956
    3. Milloin olet viimeksi ollut hänen..

      Lähettyvillä??
      Ikävä
      43
      845
    4. Milloin näit kaivattusi viimeksi?

      Mitä olisit halunnut tehdä tai sanoa hänelle?
      Ikävä
      33
      631
    5. Tappio Rydmanille

      Ei pystynyt Wille saamaan tahtonsa läpi. https://www.hs.fi/politiikka/art-2000012093775.html
      Perussuomalaiset
      145
      623
    6. Missä tapasit kaivattusi

      ensimmäisen kerran?
      Ikävä
      38
      587
    7. 52
      551
    8. Sometähti villisika-Seppo on kuollut

      Suomussalmella lemmikki­eläimeksi virallisesti hyväksytty villisika Seppo on kuollut. https://yle.fi/a/74-20232445
      Suomussalmi
      28
      518
    9. Tiesitkös rakas

      Mun taivas on pilvinen ja synkkä. Päivät värittömiä ja harmaita. Missä olet, aurinkoni? 💔
      Ikävä
      44
      501
    10. Aattelin nainen

      Jos oppisin puhumaan. Rehellisesti, rennosti ja hetkessä.
      Ikävä
      107
      488
    Aihe