pitäisi olla ohjelmaa konferenssissa.
eikä ole nuorillekaan hyväksi,että heidät jätetään päineen viettämään musiikkijuhliaan idols-tyylillä
en vastusta ketään enkä mitään, mutta tasapaino puuttui juhliltamme Keuruulta
eikä ole nuorillekaan hyväksi,että heidät jätetään päineen viettämään musiikkijuhliaan idols-tyylillä
en vastusta ketään enkä mitään, mutta tasapaino puuttui juhliltamme Keuruulta
Vastaukset 11
Vanhimmat
kiitollisuutta konffasta: menen valmiille, muut ovat tehneet työn. kiitos kaikille teille.
ainahan sitä voi mennä vaikka kahvikupposelle tai saunomaan, jos ohjelma ei miellytä.
eikös siellä ollut nuorten ohjelmaa vasta illalla? Koko päivän te keski-ikäiset (???) saitte nauttia puheista ja ihan tavallisista hengellisistä lauluista ja virsistä?
vanhempaa väkeä kirjoittamaan 60-luvunhelluntailaisista kokouksista.
esim. istuttiinko tedidän seurakunnissa niin, että miehet istuivat käytävän toisella puolelle ja naiset tass toisella puolella. Lapset saivat istua kummallakin puolella.
näyttää lisää tänne pukkaavan. Miksi ihmeessä vanhoja aikoja pitäisi aina vain muistella, kun tänään eletään tässä ja nyt?
niitä muistelemalla oppii peilaamaan nykyaikaan entisiä aikoja. Monet asiat on opittu nuorena ja ne vieläkin taitaa kuten polkupyörällä ajaminen.
Jos ihmisellä ei ole historiaa takana eikä muistoja, ei hänellä oikein ole mitään. Vasta muistot ja entiset ajat tuovat elämään rikkautta.
Katsotko koskaan edes vanhoja valokuvia?
on kysymys siitä, ettei joku kunnioita historiaa tai vanhoja tapoja yms.
istuttiinko siellä teillä päin niin että iehet ja naiset olivat eri puolella käytävää?
tuommoista touhua.
kohtaista, minä muistan hyvin.
Meillä oli helluntailainen opetaja, joka istutti helluntailaiskotien kasvatit toiselle ja muut toiselle puolelle luokkaa. Keskellä meni käytävä joka konkreettisesti jakoi luokan kahtia.
Tämä oli sitä aikaa kun ainakaan meidän pitäjässä eivät kaikki uskovat antaneet lastensa olla juurikaan tekemisissä ei-uskovien jälkikasvun kanssa. Ilmeisesti takana oli pelko juuri siitä, että lapset maallistuvat liikaa ja joutuvat huonoile teille :) Todellisuudessa taisi käydä niin, että näille lapsille maailmasta tehtiin pelottava ja paha paikka jossa mörkö vaanii joka nurkan takana riistääkseen uskon pois.
Koulussa tuosta "luokittelusta" tuli kuitenkin myöhemmin loppu, joku instanssi tai henkilö sen sitten kielsi sopimattomana ja tarpeettomana.