Käsiaselupa

Jos olet yli 35v. ja ei ole rikosrekisteriä (ja muutenki normaali suomalainen) niin käsiaselupa pitäisi saada heti.

Näin saataisiin joukko joka turvaa tarvittaessa ihmisiä sekopäitä vastaan.

Eikä esim. koulujen talonmiesten/ opettajien tarvitsisi juosta karkuun vaan ne voisivat heti lopettaa uhkatekijät.
296
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Mitenkähän ne sekopäät tunnistettaisiin ? Talonmies kun ampuisi jonkun sekopään esim. koulussa,niin minkämoisen tuomion luulisit hänen saavan ? Suomen käräjillä oikeus ja kohtuus eivät kulje käsi kädessä.

Äänestä
  • .. vasta kun se sekopää alkaa ampumaan muita.

    ei kai siinä tilanteessa ole epäselvyyttä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


automaattisesti kirjoitti:

Jos olet yli 35v. ja ei ole rikosrekisteriä (ja muutenki normaali suomalainen) niin käsiaselupa pitäisi saada heti.

Näin saataisiin joukko joka turvaa tarvittaessa ihmisiä sekopäitä vastaan.

Eikä esim. koulujen talonmiesten/ opettajien tarvitsisi juosta karkuun vaan ne voisivat heti lopettaa uhkatekijät.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu