Kapitalismin uhrien määrä voidaan laskea sadoissa miljoonissa ja tulee nousemaan tämän vuosisadan aikana miljardeihin. Riistokapitalismi ja nyt synnytettävä globaalikapitalismi aiheuttaa köyhyyttä ja kurjuutta ja kapitalismin eteenpäinviemiseksi on kaadettu verisesti demokraattisia hallitsijoita ja asetettu sotilasjunttia. Kaikki tuo yhteenlaskien on jo aiheuttanut enemmän uhreja kuin kommunismi ja loppua ei näy.
Kapitalismin uhrit
Jaakko
25873
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 25
Vanhimmat
Hyvä Jaakko! Kirjoitat kuten minäkin; vähän,mutta järkeä!
... vähän, mutta yksipuolisen asenteellisesti! :)))
Ilmoitan kirjoittavani useinmiten yksipuolisesti ja asenteellisesti riistettyjen puolella riistäjiä vastaan, rauhan puolesta sotaa vastaan, järjen puolesta tyhmyyttä vastaan, tiedon puolesta tietämättömyyttä vastaan. "Sillä valtiopäivill`on päätetty, että LOGIkin saapi laulaa"!
...kun laulat niin nuotin vierestä! :)))
Altista itesi totudelle ja viisauden sanoille! Annan sinulle "Huvittunut" tämän suggeesion. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nyt nukut rahallisesti ja heräät aamulla uuden absoluuttisen musiikikorvasi tarjoaman onnen tilassa
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1 Huvittunut heräät uutena ihmisenä tähän ihmeelliseen musiikin maailmaan. Erotat tintin titityyn harakan naurusta, Pappa-Tunturisi pörinän Hornetin jalosta örinästä ,Tepoilin paarin rammarin Lahden kaupunginorkesterista , virheettömän virheellisestä, oikean väärennöksestä, toden valheesta ABSOLUUTTISESTI! Hyvää päivänjatkoa. Mantrasi on: Eläköön Logistiikka!
löytyi pari syytä, miksi en vaipunut hypnoosiin:
En tunne luottamusta sinuun muutenkaan, miten voisin vaipua hypnoosiin sellaisen ihmisen vaikutuksesta?
En tarvitse hypnoosin kautta absoluuttista sävelkorvaa, koska minulla on se jo ennestään.
Siksi kuulen täältä asti, kuinka epävireistä laulusi on... :)))
Tunnet siis,että sinulla on absoluuttinen sävelkorva ja tunnet, että olet aina omannut sellaisen; paremmin ei suggestio olisi voinut onnistua! Pientä ressistanssia kyllä esiintyi, mutta korkean älykkyytesi ja tiedostamattoman uteliaisuutesi vuoksi olit riitävän vastaanottavainen. Ei tästä sitten muuta.
Ei kapitalismin uhrit tee maailman hirvittävimmän aatesuunnan, kommunismin tekoja synnittömiksi. Kapitalismi ei vainoa toisinajattelijoita ihmisiä, eikä aja heitä Siperiaan, eikä massamurhaa aatteen vuoksi, kuten kommunismi.
tämän
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=500000000000002&conference=664&posting=22000000002565303
siinä kumottiin kaikki sanomasi aika tylysti. Vainottiin, heitettiin vankileireille ja massamurhattiin ihan kapitalismin nimeen, mistä löytyy suomeksikin jonkin verran tekstiä
http://www.rauhanpuolustajat.fi/chomsky/artikkelit/timor2.html
http://www.rauhanpuolustajat.fi/chomsky/artikkelit/timor.html
Molemmista, Indonesiasta ja Timorista. Lännen tiedotusvälineethän, kuten ohjelmassa kerrottiin ja hyvin selväksi tuli, jakoivat varsin virheellistä tietoa maailmalle molemmilla kerroilla.
Siinähän meillä on puolueeton tietolähde:
Rauhanpuolustajat! Khihihiii... :)))
nuo linkeissä kerrotut jenkkiläisen Chomskyn jutut pitivät kohtuu hyvin yhtä TV:stä tulleen palkitun aussidokumentin kanssa, että se siitä kihityksestä.
Kai se tuo 'huvittunut' olotila voidaan käsittää onnellisuudeksi.
Sinun pitäisi riisua värilliset lasisi ja tutusua vähän maailman asioihin. Voisit ehkä sitten tulla vaikka 'tietoiseksi'.
Se on totta, että ko. tapauksessa kommunisteja surmattiin, mutta EI minkään aatteen nimissä. Tuskin kiellät sinäkään kommunismin nimessä tehtyjä mittavia puhdistuksia? Tai sitten olet TODELLA aivopesty.
kukaan ei tee mitään vaan ainoastaan syyttelee ja ihmettelee miksi on töissä niin surkeaasa paikassa ja lisäksi vielä siitä, että KÄY töissä saa ihan liian pientä palkkaa. Jos pomo yrittää kannustaa työntekoon lorvimisen sijaan on heti otettava uhriajattel käyttöön. Eräskin työtoverini ihmetteli miksi oli tullut töihin, kun esimies kehoitti tekemään tilaston, joka oli tuon henkilön tehtävä. No sen laati sitten kunnollinen pikku tyttö, joka kuuluu niihin ei uhreihin, jotka ottavat vastuuta työpaikasta.
joo joo syy kaikkiin maailman vaikeuksiin on kapitalimilla. Maapallon historiahan on ollut jo kymmeniä tuhansia vuosia niin helppoa ja kokoajan onnellista, mutta sitten tuli se kapitalismi...huhhuh
Ainna olen kommunistista tykänny parraana ystävämiellenä on tosi sorron vastustajat vain k:nisteja. Immurikapitallisti lihhoo työmmiehen leipää kun syöpi jä merssut ja nisaanit pihassa naksuttaa. Toverrit yhtykääme taistoon hei hei hei
Kuule 1900-luvun kommunismin uhrien määrän lasketaan eri lähteiden mukaan nousevan noin 100 000 000:aan henkeen. Siinäkö sitten on kelpo vaihtoehto nykymenolle?
Aika huonosti aatteelta joka väittää poistavansa luokkarajat, riiston ja köyhyyden. Vastaa minulle, onko niin tapahtunut missään kommunismia kokeilleista maista? Siis onko missään maassa onnistuttu toteuttamaan kommunismin lupaukset demokratiasta ja vauraudesta?
Tyhmille ja tietämättömille tiedoksi: Ei missään, sen vuoksi kommunismi mätäneekin aatteiden roskatunkiolla eivätkä siihen usko enää kuin typerimmät ja yksisilmäisimmät hörhöt joiden murto-osavähemmistöön sinäkin näytät kuuluvan...
Kehittyneiden läntisten teollisuusmaiden järjestelmät ovat todellisuudessa olleet kommunistisiin maihin nähden täysin ylivertaisia etenkin kun puhutaan demokratiasta, moniarvoisuudesta ja vaurauden jakamisesta.
Esimerkiksi Suomi oli elintasoltaan aivan ylivertainen entiseen Neuvostoliittoon nähden puhumattakaan siitä että naapurissamme oli vaarallista ajatella omilla aivoilla. Sellaistako sinä kaipaat?
Avaukseni uudestaan. Siinä mainittiin myös kommunismin uhrit.
apua saat tuolta.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=110&conference=4500000000000333&posting=22000000002539951
Sekä
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=110&conference=4500000000000333&posting=22000000002500821
Kommunismin mustan kirjan. Kyseessä on aika vaikuttava tilitys lähdeviitteineen ja taustoineen kyseisen aatteen "saavutuksista". Sen pitäisi kuulua jokaisen kommunismiin hurahtaneen lukemistoon. Hirmuhallintoa ja kurjuuttahan kommunismi edustaa aina ja kaikkialla. Hölmöt eivät vaan halua oppia historiasta mitään. Luen kommunistit samaan kastiin kuin uusnatsit, uskonnolliset fanaatikot yms.hurupäät.
kuitenkin selailemassa nuo linkit, vaikka uteliaisuudesta ja vaikka toivossa saada yleissivistystä, kapitalististisesta Indonesiastahan jo olikin juttua...
Ei kapitalismi ole valtiomuoto. Kapitalismia on monenlaisissa maissa eritavoin lainsäädännöllä säädeltynä. Kaikenlaista ahneutta pitää sopivasti rajoittaa ja kommunistidiktatuurissa yksinvaltiaan vallan- tai rahanahneutta ei rajoita mikään.
Kiinassa yksinvaltias diktaattori kommunistipuolue tuottaa sekä kapitalismin että kommunismin uhreja yhtaikaa.
Tää lienee hiukan alakanttiin:
https://www.kapitalismi.fi/kapitalismin-uhriluku
Kapitalismin uhriluku.
880 miljoonaa
Kapitalismin suoriin ja oheisseurauksiin kuolleet 1800-luvulta tähän päivään.
MIHIN KAPITALISMIN UHRIT OVAT MENEHTYNEET?
Noin 1 000 000 000 kapitalismin uhria. Eläimistä vain hyttynen lienee tappanut enemmän ihmisiä, yli puolet koskaan maailmassa eläneestä 100 miljardista ihmisestä. Kapitalisti-verenimijä lienee kakkosena.
Viruksista löytyy malaria ja tuberkuloosi, jotka ovat tappaneet enemmän kuin kapitalisti.