Sotahuumeet TV-1

Mm. amfetamiinin syöttö amerikkalaissotilaille aiheina juuriseltaan alkavassa tv-1: ulkolinja-ohjelmassa. Palstalaiset, katselkaapa. Mm. nimimerkki Hitman on tällä palstalla esittänyt aiheesta "vitsejä".

Vitsit kuitenkin vähissä?
4809
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Ei todellakaan ollut sodankäynnin jaloutta korostava ohjelma, mutta voiko sota edes koskaan olla jaloa, paitsi ehkä sen tarkoitusperiä ajatellen.

Piristetablettien käyttö on kuitenkin sodanjohdon kannalta jossain määrin ymmärrettävää(EN sano hyväksyttävää!), jos valtavan arvokasta sotakonetta lentävä ohjaaja ilman piristenappeja nukahtaisi "rattiin" ja syöksyisi koneineen vaikkapa jonkun suurkaupungin asuntokortteleihin.

Luulisi jonkinlaisen lentokyvyn silti säilyneen; eihän pilotti muuten olisi edes osannut tehdä onnistunutta laskeutumista, jos pää olisi ollut täysin sekaisin.

Tämä ei nyt tarkoittanut, että riemumielellä suosittelisin huumeiden käyttöä sotilaille, yritin vain selittää asiaa samalla itsellenikin...

Vitsejä en ole tarkoittanut koskaan kirjoittaa kuolemia aiheuttavista tilanteista, ehkä joissakin tapauksissa olen yrittänyt joillain sanoilla keventää liian synkkämieliseksi päässyttä tunnelmaa täällä.

Mehän emme näillä palstoilla pysty paheksumisellamme vaikuttamaan suurvaltojen sodankäyntitapoihin hitusenkaan vertaa!

Äänestä
  • Vain amerikkalaisille ja israelilaisilleko...heh...

    Äänestä

  • Rane kirjoitti:

    Vain amerikkalaisille ja israelilaisilleko...heh...

    Vaikket multa kysynytkään, niin sekoitanpa minäkin vähän tätä soppaa.

    Katsoin ohjelman. Vaikuttaa siltä, että amerikkalainen 'arki'todellisuus olettaa jo, että heidän ylivertaisuutensa vuoksi heidän sodissaan omilla miehillä ei ole enää varsinaista kuolemanvaaraa. Täten sotaleikkiä voidaan ryhtyä arvostelemaan normaalin rauhallisen sivilielämän säännöillä ja tuntemuksilla. Alkuperäinen idea sodissa oli kyllä se, että molempien osapuolien ihmisiä tapetaan.

    Sotilaan kuolema sodassa on mahdollista ja jopa todennäköistä. Toiselle osapuolelle on kuitenkin tarkoitus yrittää tehdä mahdollisimman paljon vahinkoa ennen kuin oma henki lähtee. Luonnollista on, että kaikki sellaiset keinot otetaan käyttöön, joista tiedetään olevan hyötyä. Pelkkä koulutus ja propaganda ei ole koskaan riittänyt.

    Kerrotaan, että Tsingis-Kaanin (mitenkähän se kirjoitetaan) joukoissa sekä hevosille että miehille syötettiin kärpässientä ennen taistelua. Puna-armeija hyökkäsi meitä vastaan votkan voimalla. Meidän miehille syötettiin terävää pervitiiniä, kuten täällä on jo kerrottu. Eli että 'aina' on käytetty myös kemikaaleja niin hyvin kuin on kulloinkin osattu.

    Sopii siinä nyt sitten sivilien kauhistella ja moralisoida.

    Äänestä

  • Hienosto rouvat käytti piristenappeja laihdutukseen, koska ne veivät näläntunteen
    pois. Lääkärit kirjoittivat niitä 60-luvulla
    eikä kukaan puhunut huumeista mitään. Nykyaikana
    on melkein kaikki lääkkeet luokiteltu huumeiksi.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Ulkolinja kirjoitti:

Mm. amfetamiinin syöttö amerikkalaissotilaille aiheina juuriseltaan alkavassa tv-1: ulkolinja-ohjelmassa. Palstalaiset, katselkaapa. Mm. nimimerkki Hitman on tällä palstalla esittänyt aiheesta "vitsejä".

Vitsit kuitenkin vähissä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu