mehiläiset kuolee

http://www.aamulehti.fi/uutiset/kotimaa/147719.shtml

no niin. emme kuolekaan asteroidin maahansyöksyyn, jääkauteen tai ilmastonlämpenemiseen vaan siihen että mehiläiset kuolee emmekä saa sen vuoksi enää satoja.
hidas ja tuskallinen kuolema kuolla nälkään.
675441
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 67

Vanhimmat

"Kun mehiläiset katoavat, ihmiskunnalla on neljä vuotta elinaikaa" Albert Schweitzer. Mehiläiset katosivat kaksi vuotta sitten, joten v. 2011 ihmiskunta kuolee.

Äänestä
  • Einstein?

    Äänestä


  • vuoteen 2012 asti...

    Äänestä

  • Niinkai. Vakavastiotettavat tutkijat maailmalla väittävät, että esim. mehiläisten joukkokuolemat johtuvat 3G tukiasemaverkon laajentumisesta. Ko. tukiasemathan lähettävät vuorokaudet ympäriinsä säteilytaajuuksia, jotka jo muistuttavat mikroaaltouunin vastaavia - sitä mehiläisystävämme eivät lähellä touhutessaan kestä vaan tipuvat lennosta. Kännykät ovat käteviä, mutta..., mitähän ne mahtavat tehdä meille ihmisille? Tukiaseman lähistöllä säteily voi olla 1000 -2000 mikrowattia/neliömetri, kun Saksan lääkäriliitto suosittelee esim. työskentelytilaan korkeintaan 20 mikrowattia! Mutta eihän meillä sisäistetyn herruuden maassa tälläisiä viestejä edes päästetä läpi, niin ja juuri tuli mieleeni, että pitäisi soitella yhdelle tuttavalle...Säteileekö?

    Äänestä

  • Mihin ne mehiläiset katosivat? Tänään niitä viimeksi näin. Koita vaan nyt totutella ensin ajatukseen omasta kuolevaisuudestasi niin ymmärrät sen maailmanloppukauhuilun pelkäksi allegroriaksi...

    Äänestä

  • Syödään kalaa!

    Äänestä


  • Niinkai kirjoitti:

    Niinkai. Vakavastiotettavat tutkijat maailmalla väittävät, että esim. mehiläisten joukkokuolemat johtuvat 3G tukiasemaverkon laajentumisesta. Ko. tukiasemathan lähettävät vuorokaudet ympäriinsä säteilytaajuuksia, jotka jo muistuttavat mikroaaltouunin vastaavia - sitä mehiläisystävämme eivät lähellä touhutessaan kestä vaan tipuvat lennosta. Kännykät ovat käteviä, mutta..., mitähän ne mahtavat tehdä meille ihmisille? Tukiaseman lähistöllä säteily voi olla 1000 -2000 mikrowattia/neliömetri, kun Saksan lääkäriliitto suosittelee esim. työskentelytilaan korkeintaan 20 mikrowattia! Mutta eihän meillä sisäistetyn herruuden maassa tälläisiä viestejä edes päästetä läpi, niin ja juuri tuli mieleeni, että pitäisi soitella yhdelle tuttavalle...Säteileekö?

    Tulipa tännekin vihdoin 3G, mutta 900MHz taajuudella eikä 2GHz taajuudella. Tämä 900 aluehan on ollut jo vuosikymmenet käytössä eikä ole mehiläisiä tappanut.

    Äänestä

pelastuu! Toivoa on.

Äänestä

Bee Movie -leffaa!!! :O

Äänestä

Kuvassa oleva ötökkä on ampiainen joka ei ole pölyttäjä vaan lihansyöjä, peto, joka ei kukissa pörrää

Äänestä
  • en usko . mustia mehiläisiä on nähty.huomaa ruumiinrakenne.Ampiaisella aina neulan ohut vyötärö.

    Äänestä

  • Sinä naulapää, mene kouluun. Erotatko ees hevosta ja lehmää.?????

    Äänestä

  • tuo ei ole edes ampiainen,ampiaisella on keltaiset raidat

    Äänestä

  • Kuvassa on krainilaista rotua oleva mehiläinen (Apis mellifera carnica), joka on Keski-Euroopassa yleinen rotu. Suomessa yleisin rotu on italialainen mehiläinen (Apis mellifera ligustica), joka on väritykseltään keltaisempi.

    Äänestä

osassa Kiinaa, eli pitää pölyttää käsin, hidasta hommaa mutta eipähän työttömyys enää paina ketään.

Äänestä

Ihmiskunta joutaakin kuolla pois tätä maailmaa pilaamasta. Ihmisen rakennelmat rapistuvat pois luonnon ottaessa omansa takaisin. Minareetit kaatuvat ja hulluus sekä aivopesu vaipuvat unholaan.

Äänestä
  • aloita vaikka itestäs joo

    Äänestä

  • Miksi yritätte aina nostaa ihmisen luonnon yläpuolelle? Miksi haluatte aina esittää jumalaa? Miksi aina uskotte, että ihmisen käsitys omasta itsestään ja ympäristöstään eroaa muiden elävien eliöiden käsityskyvystä?

    Äänestä

Mehiläiset on määrättävä välittömästi täydelliseen lentokieltoon, kunnes tilanne rauhoittuu.

Lisäksi maamme rajat ylittävät yksilöt tulee saattaa karanteeniin, kunnes ne ovat havaittu vapaaksi loisista.

Ulkomaille suuntaavien yksilöiden on ilmoittauduttava rajatarkastusasemilla, missä heitä voidaan opastaa suuntaamaan pölytysmatkansa loisivapaisiin niityille.

Toivottavasti rajavartiolaitos, ilmailulaitos sekä maa- ja metsätalousministeriö ryhtyvät välittömästi tilanteen vaativiin toimenpiteisiin.

Äänestä
  • Bee Movie. Tulee kyllä mieleen. heh.. kaikenlaista.
    Ihmiset joutaa mädäntyä. Respectit eläimille!

    Äänestä

  • RiseOfTheMachines kirjoitti:

    Bee Movie. Tulee kyllä mieleen. heh.. kaikenlaista.
    Ihmiset joutaa mädäntyä. Respectit eläimille!

    En oo nähnyt tänä vuonna mehiläisiä...ehkä muutaman. Viime vuonna niitä kyllä pörräsi. Ehkä ilmestyvät heinäkuussa...

    Äänestä

  • kesää kirjoitti:

    En oo nähnyt tänä vuonna mehiläisiä...ehkä muutaman. Viime vuonna niitä kyllä pörräsi. Ehkä ilmestyvät heinäkuussa...

    että tälläkertaa...

    Äänestä

  • RiseOfTheMachines kirjoitti:

    Bee Movie. Tulee kyllä mieleen. heh.. kaikenlaista.
    Ihmiset joutaa mädäntyä. Respectit eläimille!

    itsestäsi joohan? Mehiläisetkö sen Bee Movien tekivät? Käytätkö ihmisten vai eläinten palveluita?

    Äänestä

ei tarvita mehiläisiä eikä muitakaan pölyttäviä hyönteisiä. Marjat ja hedelmät tarvitsevat niitä kipeämmin. Mutta Suomessa luonnonvaraisina elävät marjalajit kyllä pärjäävät ilman tarhamehiläistä joka on alkuperältään trooppinen laji ja ollut Suomessa muutaman sata vuotta. Toisekseen mehiläistarhaus ei Suomessa ole kovinkaan laajamuotoista. Taitaa olla melkein yhden käsin sormilla lasketavissa ne tarhaajat joilla se on pääelinkeino.

Äänestä
  • Olet oikeassa.Meidän suvussa on mehiläistarhaus ollut elinkeinona joskus männä vuosina ja se oli niin,että esim. kuningattaret haettiin tuolta lämpöisistä maista,kuten Italiasta.Täällä on ihan tervetullutta se pöllytys,mutta ei se ole viljan pääasiallinen menestymisen ehto täällä pohjolassa.Tarhamehiläisiä ei todellakaan ole kauan täällä pidetty.Sotien jälkeen vasta yleistyi mehiläistarhaus.

    Äänestä

  • pussillisen mehiläisiä:) kirjoitti:

    Olet oikeassa.Meidän suvussa on mehiläistarhaus ollut elinkeinona joskus männä vuosina ja se oli niin,että esim. kuningattaret haettiin tuolta lämpöisistä maista,kuten Italiasta.Täällä on ihan tervetullutta se pöllytys,mutta ei se ole viljan pääasiallinen menestymisen ehto täällä pohjolassa.Tarhamehiläisiä ei todellakaan ole kauan täällä pidetty.Sotien jälkeen vasta yleistyi mehiläistarhaus.

    ja suomeen tuotiin ensimmäiset mehiläiset vasta 1800 luvulla
    ja tietysti ne tuotiin kartanoihin ja muille rikkaille

    Äänestä

taitaa olla kyse, Kyllä luonnossa on pörriäisiä ihan tarpeeksi. Ei tauti niihin kaikkiin tartu....

Äänestä

ötökkä kuvassa ei ole mehiläinen vaan ampiainen

Äänestä

Ja kersat ja teinit sen kun tappavat ja tuhoavat jokaisen mehiläisen sekä niiden pesät!!! Joten enpä usko muuhun loiseen kuin ihmislapsi!Samaa porukkaa luultavasti kun ne, jotka eivät tajua pitää jalkojaan alhaalla julkisissa matkatessaan...

Äänestä
  • mehiläinen kimalainen ampiainen herhiläinen ja erilaiset kukkakärpäset jotka voivat näyttää edellämainituilta.....

    Äänestä


  • viisaallekkaan aina kirjoitti:

    mehiläinen kimalainen ampiainen herhiläinen ja erilaiset kukkakärpäset jotka voivat näyttää edellämainituilta.....

    gPEb7W Great work

    Äänestä


Siis maailman loppu tulee vuona 2012 23 päivä joulukuuta.

Äänestä
  • havaitaan näin kesällä,myös hyttysillä ja kärpäsillä. Hyönteisten elinkaari ei ole kovin pitkä. Viileät kesät ja kevät,verottaa hyönteisiä ja osaltaan myös linnut,koska ne kuuluvat lintujen ravintoon. Joten ei ole syytä huoleen,siiderin valmistuksessa käytetään esansseja makua antamaan,joten omenasadosta ja marjasadosta viis.

    Äänestä

  • kuolemia. kirjoitti:

    havaitaan näin kesällä,myös hyttysillä ja kärpäsillä. Hyönteisten elinkaari ei ole kovin pitkä. Viileät kesät ja kevät,verottaa hyönteisiä ja osaltaan myös linnut,koska ne kuuluvat lintujen ravintoon. Joten ei ole syytä huoleen,siiderin valmistuksessa käytetään esansseja makua antamaan,joten omenasadosta ja marjasadosta viis.

    "Joten ei ole syytä huoleen,siiderin valmistuksessa käytetään esansseja makua antamaan,joten omenasadosta ja marjasadosta viis."

    Siideri on nimenomaan valmistettu omenasta tai päärynästä...

    Äänestä

  • Oliko muka inkoilla kummempaa kalenteria? Yleensähän nettivouhotuksessa väoitetään että maya-intiaanien kalenteri loppuu joskus muutaman vuoden päästä?

    Äänestä

Asiahan juontuu amerikan gemo-viljelmien rannattomista maissi- ja soijaviljelmistä, jotka on myrkytetty voimakkailla rikkaruohomyrkyillä. Geenimuunneltu kasvi kestää myrkyn mutta muut kukkivat kasit kuolevat ja mesipistiäiset,mehiläiset,kukkakärpäset ja muut pörisiät nikeltyvät ravinnonpuutteeseen, altistuvat heikentyneenä viruksille joita aiemmin kestivät. Voimistunut virus hyökkää uusille alueille.Virukset liikkuvat helposti maanosasta toiseen. Virus on seuraus ei varsinainen alkusyy. Kyllä ne virukset harventavat myös ampiaiskantoja. Nähty on jo parina kesänä Suomessakin.
USA painostaa EU:ta sallimaan geenimanipuloidut viljelykasvit. Kaikkia seurausvaikutuksia ei tiedetä.

Äänestä
  • se on lisääntynyt ilmankosteus kun säilöö sieni-itiöt. ilmastonmuutoksen syy koko homma, siirtäkää pesät mahdollisimman kuiviin paikkoihin!

    Äänestä

  • GMO-kasvit vahingoittavat muuta luontoa, sekä muita kasveja että kaikki ne eläimet, jotka hyötyvät kasveista (pölyttäjät, kasvinsyöjät, ihmiset,...). Gmo-kasveista Monsanton myrkyt siirtyvät kosketuksen tai ruuansulatuksen kautta muihin eliöihin.

    Viruksista mainitsitkin kaiken tarvittavan. Voin lisätä, että aina tulee uusia viruksia, jotka ovat resistenssejä mm. Monsanton myrkyille.

    Seurausvaikutuksia ovat ainakin Monsanton monopoliasema siemen- ja kasvinsuojelumarkkinoilla, biodiversiteetin väheneminen, maan meneminen viljelykelvottomaksi, Intiassa on jo Monsanton altistamia itsemurhia puuvillatiloilla.

    Monsanto ostaa väkisin niiden maanviljelijöiden pellot, joissa ei kasva gmo-siementä. Siten oli mm. Kanadassa ja USAssa keskiviikon dokumentissa. Monsanto ei salli luomua eikä tavanomaista yhdelläkään maatilalla tulevaisuudessa.

    Kun gmo-ruoka on ainoa vaihtoehto, ainakin aivokasvaimet ja hedelmällisyysongelmat kasvavat räjähdysmäisesti, samoin ihoakne, lasten alhainen älykkyys, kilpirauhasen vajaatoiminta, syövät, sydänkasvain, huono immuniteetti, klooriakne, epämuodostuneet sikiöt. Tiedot ovat keskiviikon dokumentista.

    Äänestä

onkin sitten pelkkiä ampiaisia ja kimalaisia. pahalta näyttää tilanne mehiläisten osalta... :(

Äänestä

meillä ainakin täällä tuusulassa on kunnon mehiläisyhdyskunta mun terassi laudotuksen alla ja en aio häiritä niitä koska mullakin on piha täynnä kasveja joita ne pölyttää. sieltä on alkanu nousee semmoisia ihan pieniä mehiläisiä jotka lentää, siis tarkoitan niitä semmoisen pullean pörisiän pieniä versioita.... niitä on ihan kiva seurata.

Äänestä

meillä ainakin täällä tuusulassa on kunnon mehiläisyhdyskunta mun terassi laudotuksen alla ja en aio häiritä niitä koska mullakin on piha täynnä kasveja joita ne pölyttää. sieltä on alkanu nousee semmoisia ihan pieniä mehiläisiä jotka lentää, siis tarkoitan niitä semmoisen pullean pörisiän pieniä versioita.... niitä on ihan kiva seurata. ja vielä lisään, sellainen pullukka kun eksyy sisätiloihin niin sen voi huoletta ottaa varovasti kahden kämmenen väliseen kouraan ja laskee pihalle . ei saa puristaa.

Äänestä
  • kanssa? Olsit heti siirtänyt ne muualle pihapiiristäsi, ellet itse osaa olisi mehiläiskasvattaja tullut apuun.

    Elää noitten hörhiläisten kanssa, ei herra nähköön, jos saisin piston pari, olisi ensiapu seuraavaksi.

    Kyllä ne pöllyttelee kukkiasi hiukka kauenpaakin, mut ei ne asuin alueelle kuulu, tu järkiis.

    Äänestä

Fantastista.

Äänestä

pelastaa. Vahvistamattomien tietojen mukaan EU:ssa puuhataan uutta ns. mehiläisdirektiiviä. Aluksi on tarkoitus perustaa uusi EU:n sisäinen virkakoneisto ns. mehiläiskomissio. Tähän mehiläiskomissaarin johtamaan laitokseen tulee n. 10 000 virkamiestä joille muutama tuhat henkilökohtaista avustajaa.
Tarkoituksena on saattaa voimaan laki jolla kaikki mehiläiset saataisiin korvamerkittyä vuoteen 2012 mennessä.
Kenttätason työskentelystä eli työn suorittajista ei ole vielä tarkempaa tietoa.

Äänestä
  • "Purressaan paarma leikkaa veitsmäisillä suuosillaan ihoon haavan ja imee siitä vuotavaa verta. Pureman ympärille tulee yleensä vain paikallinen ihoreaktio. Purema on yleensä varsin kivulias."

    Äänestä

Mehiläinen ei ole ainoa pölyttäjä,joten ei ole mitään hätää. Katsokaahan vain kukkia - huomaatte varmasti siellä käyvän muitakin..:)

Äänestä

puppua että seuraisi nälkäkuolema, vaikka mehiläiset kuolisi sukupuutttoon.

mehiläiset on pölyttäjistä vain hyvin pieni osa, ts. muut hyönteiset voi hyvin korvata mehiläisten roolin.

lisäksi useimmat ihmisen ravintokasveista on tuulipölytteisiä (esim. viljat), tai eivät tarvi pölytystä (esim. peruna).

tilanne olisi tietenkin vähän pahempi, jos kaikki pölyttävät hyönteiset häviäisi, niinkun paikoin kiinassa, missä tämä johtuu ylettömästä ja täysin edesvastuuttomasta hyönteismyrkkyjen käytöstä. kiina on perseestä muutenkin. on kyllä melkoinen esimerkki ihmisen kyvystä kaivaa omaa hautaansa.

Äänestä

Ainoa hyönteinen joka pölyttää? En usko. Lisäksi on muita menetelmiä pölytykseen.

Äänestä

rest in peace bees.

Summer will come again!!!

Äänestä

Hypoteesini mukaan tämä johtuu geenimanipuloidusta viljasta ja sen aiheuttamista ongelmista pölyttäville mehiläisille.

Äänestä

Kaikki luonnossa elävä sais kuolla pois. Likasta ja ällöttävää,asfalttia tilalle! Ruuan suhteen ihminen kyllä keksii keinon selviytyä. Mikä teitä ihmisiä oikeen vaivaa kun vastustatte kehitystä?

Äänestä
  • Ihan totta. Ruokaa saa kaupastakin!

    Äänestä

  • hanna hki kirjoitti:

    Ihan totta. Ruokaa saa kaupastakin!

    Niin ja sähkö tulee seinästä, en ymmärrä miksi pitää rakentaa vaarallisia atomivoimaloita!

    Äänestä

  • Jes! Vedetään vaan Soilent Greeniä sitten kun kaikki muu elämä on poistunut... ;)

    Äänestä

  • me-262 kirjoitti:

    Jes! Vedetään vaan Soilent Greeniä sitten kun kaikki muu elämä on poistunut... ;)

    Nooh, aika harva on huolissaan näistä luonnon perusasioista, kuten mehiläisistä ja siintä mistä tuo pölyttäjien joukkokato todellakin johtuu...
    Sellasia asioita mihin kannattaisi satsata voimavaroja enemmän kuin rahan tekemiseen tyhjästä pankkimaailmassa...

    Äänestä

Tiedättekö että Albert Einstein on ennustanut, että "Mehiläiset kuolevat sankoin joukoin 4v. ennen maailman,loppua" Salut. Ja todellakin, viimeiksi kun asia huomattiin, laajoista mehiläis,kuolemista, niin siitä on kulunut jo 3v. "Salut"

Ei mikään outo ennustus, Albert Einstainilta, hän oli sentään Juutalainen ihme,nero. "Salut"

Äänestä
  • Albert Einstein oli juutalainen fyysikko ja nobelpalkittu suhteellisuusteorian luoja.
    Hän on yleisen mielipiteen mukaan ollut 1900-luvun merkittävin tiedemies.

    Michel de Nostradamus taas oli 1500-luvulla elänyt kuuluisa ennustustekstien kirjoittaja, viitannet kaiketi häneen.

    Äänestä

  • pieni huomio kirjoitti:

    Albert Einstein oli juutalainen fyysikko ja nobelpalkittu suhteellisuusteorian luoja.
    Hän on yleisen mielipiteen mukaan ollut 1900-luvun merkittävin tiedemies.

    Michel de Nostradamus taas oli 1500-luvulla elänyt kuuluisa ennustustekstien kirjoittaja, viitannet kaiketi häneen.

    Mehiläiskuolemiin löytyi luonnollinen selitys, loinen, joka voidaan tappaa antibiooteilla.

    http://www.hs.fi/ulkomaat/artikkeli/Mehiläisten joukkokuolemien syy selviämässä/1135245266143

    Äänestä

Niitä on nykyään kasvatus tarhoja jossa myydään mehiläisiä koska moni viljeliä on pulassa jo mehiläiset ei pölytä niin ei satoa.Jenkeissä se on isobisnes jo .

Muistaakseni pesälaatikko maksaa noin 10e se elää yhdenkesän.Moni suomalainen ostaa kesämökille kosak jos sielä on marjapensaita.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 49 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


kaikki! kirjoitti:

http://www.aamulehti.fi/uutiset/kotimaa/147719.shtml

no niin. emme kuolekaan asteroidin maahansyöksyyn, jääkauteen tai ilmastonlämpenemiseen vaan siihen että mehiläiset kuolee emmekä saa sen vuoksi enää satoja.
hidas ja tuskallinen kuolema kuolla nälkään.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu