Passin siruun ladataan nyt myös sormenjäljet
MTV3 29.06.2009
Uudenlaisia sormenjäljillä varustettuja passeja aletaan myöntää tänään.
Sormenjäljet ovat toinen passiin liitettävä biometrinen tunniste. Digitaalinen kasvokuva sisällytettiin passin siruun jo vuonna 2006.
Passin siruun talletettavilla sormenjäljillä parannetaan passin turvallisuutta. Lisäksi sormenjäljet rekisteröidään kansalliseen rekisteriin.
(MTV3-STT)
MTV3 29.06.2009
Uudenlaisia sormenjäljillä varustettuja passeja aletaan myöntää tänään.
Sormenjäljet ovat toinen passiin liitettävä biometrinen tunniste. Digitaalinen kasvokuva sisällytettiin passin siruun jo vuonna 2006.
Passin siruun talletettavilla sormenjäljillä parannetaan passin turvallisuutta. Lisäksi sormenjäljet rekisteröidään kansalliseen rekisteriin.
(MTV3-STT)
Vastaukset 6
Vanhimmat
"kaikkien otettava"? Ei mikään laki pakota hankkimaan passia.
Et saa matkustaa mihinkään ilman passia...
ja eiköhän täällä vielä saa töitäkin "etsiä" vapaasti, jos niitä enään löytyy. :(
Kaikissa Schengen-sopimuksen maissa saa matkustaa ilman passia. EU on kotimaa, ja kotimaan matkoilla esim. Suomesta Saksaan ei passia tarvita.
Tämä on yksi niistä merkeistä, jotka kertovat Uuden Maailmanjärjestyksen (NWO) "virallisesta" alkamisesta kesäkuun viimeisenä viikonloppuna lännessä. Siitä on hyvin tarkasti 3 1/2 vuotta vuoden 2012 loppuun, jolloin nykyisen kosmisen aikakauden väitetään päättyvän.
Itäisen kristillisyyden, lähinnä ortokristillisyyden piirissä uusi vuosi on tammikuun ensimmäisellä viikolla, joten siellä kyseiset 3 1/2 vuotta alkavat suurin piirtein heinäkuun ensimmäisen viikon jälkeen.
Ja kas kummaa, juuri silloin pedoksi nimetty Obama vieraileekin tapaamassa Venäjän presidenttiä Medvedeciä, joka viimeaikaisen käyttäytymisensä perusteella näyttäisi kuuluvan vapaamuurareihin. Ja kovasti Medvedev onkin jo kehuskellut Obamaa kutsumalla tätä tuttavallisesti toveriksi - siis kommunistiveljeksi.
Ja tiistaina saamme sitten ehkä lukea, mitä Saksa perustuslakituomioistuin on päättänyt Lissabonin sopimuksen ja Saksan perustuslain yhteensopivuudesta. Mikäli tuomarit toteavat, ettei merkittävää ristiriitaa ole, niin silloin on poistunut yksi merkittävä este saatanan yhteiskuntajärjestyksen "laillistamiselta" EU:ssa.
Mutta onneksi on vaihtoehto: Kristuksen kuningaskunta. Sillä on Kaikkivaltiaan Luojan ja Jumalan oikeus ja auktoriteetti olemassaololleen, järjestäytymiselleen ja toiminnalleen - päinvastoin kuin vihollisen järjestelmällä.
Samalla kun saatana käynnistää helvettinsä omiensa keskuudessa, Jumala palauttaa oman pyhän järjestyksensä Kristuksessa.
Hetki on käsillä.
Pikku näppäilyvirhe korjattakoon heti, ennen kuin joku muu ehtii huomata:
Medvedeciä piti olla tietenkin Medvedeviä.