Näyttää siltä, että varsin moni suhtautuu uniinsa hyvinkin vakavasti.
Onko niin, että uni on teidän mielestänne automaattisesti profetia? Eli, vaikka uskon asiat päässänne pyörivätkin, ne eivät siis vaikuta alitajuntaanne ja sitä kautta uniinne?
Onko kenties niin, että jokainen unenne on viesti Jumalalta? Jos esim. uneksitte uudesta autosta, teidän tulee vaihtaa autoa? Tai, jos näette seksuaalisväritteisen unen - joita jokainen näkee! - se on teille osoitettu viesti siitä, että teidän on asian eteen jotakin tehtävä?
Ja onko suuri ihme, jos entinen alkoholisti näkee unta siitä, että on jossakin humalassa ja tuntee masennusta ja ahdistusta?
Suhtauduttekohan te siis uniinne liian vakavasti? Niihinhän voi olla luonnollinenkin seltys, vai mitä?
Onko niin, että uni on teidän mielestänne automaattisesti profetia? Eli, vaikka uskon asiat päässänne pyörivätkin, ne eivät siis vaikuta alitajuntaanne ja sitä kautta uniinne?
Onko kenties niin, että jokainen unenne on viesti Jumalalta? Jos esim. uneksitte uudesta autosta, teidän tulee vaihtaa autoa? Tai, jos näette seksuaalisväritteisen unen - joita jokainen näkee! - se on teille osoitettu viesti siitä, että teidän on asian eteen jotakin tehtävä?
Ja onko suuri ihme, jos entinen alkoholisti näkee unta siitä, että on jossakin humalassa ja tuntee masennusta ja ahdistusta?
Suhtauduttekohan te siis uniinne liian vakavasti? Niihinhän voi olla luonnollinenkin seltys, vai mitä?
Vastaukset 4
Vanhimmat
Jumala puhuu tavalla ja toiselle, myös unien kautta. Kaikki unet eivät ole Jumalalta, vaikka Jumalassa me elämme ja saamme Jumalalta, jos häneen turvaamme, kuten on kirjoitettu: ´Lähestykää Jumalaa, niin hän lähestyy teitä´.
Joka näkee unen, kertokoon unensa. Kenelle se on rakennukseksi, riippuu unesta ja sen tulkinnasta. Tulkinnat voidaan ymmärtää väärin, Jumala tahtoo antaa viisautta ja ymmärrystä, sitä voidaan anoa, koska anomatta ei saada. Jumalan tahtoa tulee etsiä hänen sanansa ja Pyhän Henkensä kautta.
Kaikki tulee koetella, koska Jumalan vastustaja käy ympäri kuin kiljuva jalopeura, ja niinkuin näilläkin keskustelupalstoilla nähdään, niin monen laista ajatusta ja käsitystä ihmisillä on. Onneksi on muuttumaton Raamattu ja ennenkaikkea muuttumaton Herra Jeesus Kristus, joka on lähettänyt Pyhän Hengen, että sen kautta saamme uskon Poikaan ja voiman todistukseen ja rakkauden Jumalaan ja lähimmäisiin.
Kun nyt olet paikalla, voisit kertoa minulle, kuinka moni tämänkin mainion keskustelupalstan profetioista on toteutunut?
Vastaa nyt minulle selkeästi: jos näet unta esim. naapurin vaimosta, onko se merkki Jumalalta, että hän on Sinulle nyt sitten osoitettu?
Ja, eivätkö päivällä mieltä vaivaavat asiat luonnollisesti tule uniin??
Olen mielekiinnolla lukenut inhottavan realistin mielipiteitä ja täytyy rehellisyyden nimessä sanoa että pyrit rehellisesti erittelemään asioita ja ymmärtämään niitä.
Olet paljon rehellisempi kuin monet uskossaan harhaan joutuneet tai lahkohengessä kiihkoilevat uskovat jotka eivät kirkasta meidän ylösnoussutta Herraamme Jeesusta Kristusta. Täällä on paljon profetiaa joilla ei ole mitään tekemistä Jumalan antamien profetioiden kanssa sillä sanoohan Sanakin että monta väärää profeettaa on lähtenyt maailmaan. Kysyit että onko Jumalasta jos näkee naapurin vaimosta unta? Vastaan sinulle vaikka et tätä kysymystä minulle esittänytkään. Riippuu millaista unta olen hänestä nähnyt. Jos olen nähnyt unta joka suojelisi tai auttaisi naapurin vaimoa niin kertoisin unen hänelle ja kehottaisin häntä koettelemaan onko tämä uni hänelle tarkoitettu viesti Jumalalta koska jos tämä uni on Jumalasta niin Jumala on siitä jo puhunut naapurin vaimolle joka siis saa vain vahvistuksen että tämä on Jumalalta saatu vahvistus hänelle. Jos tämä uni ei merkitse hänelle mitään hän voi sen heittää mielestään koska se ei silloin ollut Jumalasta. Unet tulee aina koetella. Jos taas näen naapurin vaimosta seksuaalisia unia niin ne ei ole todellakaan Jumalasta vaan minun omia seksuaalisia himojani ja lihallista turmelustani josta teen parannusta kalliin Vapahtajani edessä. En myöskään kuvittele uneni perusteella että hän kuuluisi minulle sillä onhan hän toisen miehen aviovaimo ja kuuluu vain hänelle. Enhän tahtoisi valve maailmassa rikkoa Jumalani käskyä älä tee huorin.
Vaikka ihminen olisi kuinka viisas tahansa ei hän kykene ymmärtämään hengellistä viisautta koska se on salattua Jumalan viisautta sen tähden koska uudesti syntymätön ihminen askartelee tämän materiaalisen maailman puitteissa ja ajatukset ja ymmärrys tutkii vain aisteilla ja luonnollisella järjellä käsitettäviä asioita.
Hengellinen (uudesti syntynyt Hengestä) sitä vastoin tutkii kaiken ja ymmärtää hengen näkymätöntä maailmaa sillä meissä oleva Jumalan Henki tutkii Jumalan syvyydetkin.
Uudesti syntynyt ihminen myös käyttää luonnollisia lahjojaankin ja järkeään ja tutkii myös siten asioita. Tiede on hieno asia ja monessa kohtaa on nähty mihin ihmisjärkikin on riittänyt mutta monesti meidän ihmisten moraali on niin alhaista että me käytämme järkeämme väärin esim. kehittelemällä joukkotuhoaseita. Historia on osoittanut että yhtään asetta ei ole keksitty jota ei myös ole joskus käytetty toisten ihmisten tuhoamiseen.
Lopuksi totean että kaikki Raamatun profetiat on tosia sillä Jumalan Sana on kokonansa totuus. Tämä toteamus ei ole minkään aivopesun tulos vaan Hengen antama vakuus ja siksi Raamattu niin selkeästi opettaakin lopun ajoista joissa tullaan käyttämään ydinaseitakin että itsevarma ihminen ei turvaisi omaan ylpeyteensä että kykenisi tuomaan kestävän rauhan maapallolle. Jos näin olisi niin maailman ydiasevallat kilvan riisuisivat itseään aseista. Mutta nytpä ne on vallan välikappaleita ja raaka aineiden huvetessa niillä aletaan uhittelemaan ja omimaan heikompien maiden luonnonvaroja. Ihmisten hallisemassa maailmassa heikompia aina sorretaan ja alistetaan.
Vain Kristus Jeesus Rauhanruhtinas tuo tullessaan pysyvän rauhan niin kuin Raamatun ilmestyskirjan profetiat ja monet muut Raamatun kohdat opettavat.
Siunausta elämääsi inhottava realisti ja jatka kirjoitteluasi ja totuuden etsintääsi ja nauti ihanista helteistä.
Unet ovat unia eikä siinä sen kummenpaa ole.Syvän unen vaiheessa eli REM-vaiheessa,eli Rapid Eye Movement eli aktiiviuni,vilkeuni,paradoksalinen uni, olemme unitilassa,jossa unet kestävät vain muutamia sekunteja kerrallaan saaden aikaan,jos ne unet herättyään muistaa,todella surrealistisen kuvan.Juuri tässä oli,ja on,surrealisten taiteilijoiden,esim.nyt jo edesmenneen Salvador Dali,innoituksen lähde.Eli käsin maalatut unikuvat.