Onko kellään tietoa vaikuttavatko e-pillerit katkenneiden/laajentuneiden (pinta)verisuonten syntymiseen?
Itse olen syönyt Diane Novaa nyt melkein 4 kk ja noita alkoi ilmestyä yhtäkkiä hieman yli 3 kk:n käytön jälkeen. Myös suonenvetoja on tullut muutamana yönä, mutta se saattoi johtua paljosta kävelystä korkokengillä. :)
Jostain olen lukenut että e-pillerit vaikuttavat suonien katkeiluun, vaikka taitaa tuo perimäkin olla kohdallani huono. Ihmettelen vaan kun olen vasta 19 eikä tuollaisia ole ennen ollut, tulivat yhtäkkiä ja näyttävät lisääntyvän... Pitäisiköhän lopettaa pillerit? Onko kenelläkään kokemuksia/tietoa asiasta ja erityisesti Diane Novan vaikutuksista? Olen kiitollinen kaikista vastauksista.
Itse olen syönyt Diane Novaa nyt melkein 4 kk ja noita alkoi ilmestyä yhtäkkiä hieman yli 3 kk:n käytön jälkeen. Myös suonenvetoja on tullut muutamana yönä, mutta se saattoi johtua paljosta kävelystä korkokengillä. :)
Jostain olen lukenut että e-pillerit vaikuttavat suonien katkeiluun, vaikka taitaa tuo perimäkin olla kohdallani huono. Ihmettelen vaan kun olen vasta 19 eikä tuollaisia ole ennen ollut, tulivat yhtäkkiä ja näyttävät lisääntyvän... Pitäisiköhän lopettaa pillerit? Onko kenelläkään kokemuksia/tietoa asiasta ja erityisesti Diane Novan vaikutuksista? Olen kiitollinen kaikista vastauksista.
Vastaukset 6
Vanhimmat
mokomat, ja pane paljaalla...sanoo kyrpäjooseppi.
niin tarkoitatko verisuonia kasvoissa vai jaloissa? Mulla on itellä sen verran paljon couperoosaa kasvoissa perintönä aknesta joten en osaa sanoa onko mullakin diane voinut aiheuttaa niitä. Ihan mahdollista kyllä,eipä ne ainakaan oo vähentyneet.Oon nyt syönyt niitä n.5v ja muuten ei oo ollut haittavaikutuksia paitsi migreenioireet on pahentunut. Tosin en nyt ihan 100 varma voi olla että ne olisi pahentuneet just pillereiden takia. Voi olla että jossain vaiheessa joudun lopettamaan.
Oot varmaan lukenut sen vihkosen mikä tulee sen pilleri paketin kanssa? Oon joskus pelännyt että tulisi joku verisuonitukos (onkohan se joku laskimotrombioosi,siitä kerrotaan siinä) mutta sekin on perinnöllistä ja aika harvinaista.Kysy ihmeessä vanhemmilta onko suvussa ollut mitään sellaista.Ethän polta? Pillerit ja tupakointi ei vissiin sovi jostain syystä yhteen.
Yksi minkä oon huomannut,ainakin nyt kun oon kauemmin käyttänyt niin aurinko aiheuttaa maksaläiskiä naamaan,eli sellaisia pieniä ruskeita kohtia. Se johtuu kuulemma niistä hormoneista.En tiedä tuleeko edes välttämättä kaikille kun mulla ei muutenkaan iho siedä aurinkoa.
Kuulemma magnesium auttaa suonenvetoon ja enkä venyttely tavallaan toiseen suuntaan kuin siihen asentoon missä jalka on korkkareissa.
Jalkoihinhan noita on ilmestynyt, ei mitään pahoja mutta häiritsee silti. Äidillä on kyllä sellanen geeni joka lisää verisuonitukoksen riskiä, mutta minulla sitä ei onneksi ole. En kyllä haluaisi lopettaa pillereitä kun ne ovat muuten toimineet niin hyvin eikä muita sivuoireita ole tullut. Sen ohjevihkosen olen kyllä lukenut tarkkaan, mutta tällaisesta siellä ei mainittu mitään... Täytyy varmaan käydä gynekologin puheilla.
Jalkoihinhan noita on ilmestynyt, ei mitään pahoja mutta häiritsee silti. Äidillä on kyllä sellanen geeni joka lisää verisuonitukoksen riskiä, mutta minulla sitä ei onneksi ole. En kyllä haluaisi lopettaa pillereitä kun ne ovat muuten toimineet niin hyvin eikä muita sivuoireita ole tullut. Sen ohjevihkosen olen kyllä lukenut tarkkaan, mutta tällaisesta siellä ei mainittu mitään... Täytyy varmaan käydä gynekologin puheilla.
Lipsahti kahteen kertaan kun luulin että kone vammailee. :)
Itseltäni tutkitaan verikokeella tuo "Leidenin-mutaatio"-juttu eli jos käyttää yhdistelmäpillereitä, tulee veritulppia ym. Suvussa kun on. :)