Laitan tahi siirrän tämän kysymyksen tuolta autohifin puolelta tänne,näin sain kehoituksen joten:
isäni luona käydessä hän kysyi minulta oliko tarvetta "kasiraita soittimelle" ja tietenkin sen otin kun muistin niitä lapsena vielä olleen vaikka c-kasetit tulivat.
Sen lisäksi tuli paljon kasetteja,kotimaisista puna-armeijan kuoron kautta CCr:rään joten kysynkin hifisteiltä ovatko tällaiset kysyttyjä tai haluttuja autoharrastajien keskuudessa,autostereostahan tässä on kyse.
Sen verran raottelin eilen kasettiluukkua että huomasin siellä olevan paljon kasettipölyä ja putsailinkin sitä pois pumpulipuikolla sekä propanolilla.Soitin on ehjä vaan isän mukaan ollut soittamatta pari vuotta.Kaiuttimia ei ole.Mukana siinä oli radio joka työnnetään siihen kasettipaikalle ja c-kasettisoitin joka asennettiin samanlaisesti.
Vaikka nyt hifipuolelle tulinkin,en oikein keksinyt muutakaan tiedon hakemiseksi vaikka laite onkin hyvin kaukana nykyisistä soittimista.
Minulla ei ole harmainta hajuakaan tällaisten käytöstä enää nykyisin.Tietoakaan ei löydy puhumattakaan onko tällaisten haluajia enää missään asentamaan vanhaan autoon tai jotain.Muuhunhan tällaisista ei ole kuin äännehtimään kojetauluun.
8 track autostereot
5
2833
Vastaukset
- harmiksi´´
ja omaksi iloksi näkyy nurkkiin kertyvän kaikenlaista.
Osaatko sanoa laitteen merkkiä ja ikähaarukkaa? Googlen kuvahaku auttaa iän/mallin määrityksessä jos ne eivät muutoin selviä.
http://www.sahk.fi/index.htm tuolta voi löytyä myös asiasta tietäviä/kiinnostuneita.
Onko mukana olevat nauhat siis kasiraitanauhoja vaiko c-kasetteja? Alkuperäisiä?
Minkälaista hintaa olet itse koko läjälle ajatellut?- reka65
Nimeä ei ole muuta kuin MINI-8,siihen sopiva kasettisoitin on maximal stereo Cassette 8 track Adaptor jossa play stop ja kai tuo yksi nappi on eteenpäin kelaus.Tällaisia kuulemma tuli myyntiin C-kasettien ilmestyttyä
Radio-osa joka työnnetään myös siihen 8 raita kasetin paikalle on SOLID STATE AM/FM CARTRIDGE TUNER ja alapuolella CANYON,siinä on tune ja antennille paikka edessä.
Kuvia en netistä löytänyt mutta voin kyllä napata itse jos on tarvetta tai kiinnostusta tällaiseen.Nykyauton muovinen kojelauta ei kestäisi tuollaisen painoa,taitaisi olla lattialla ensimmäisten kuoppien jälkeen.
- vs
onkovillä ja myytkökokopaketin ?
- jTag
Onko nuo kasetit ja soitin vielä Sulla jäljellä ja oletko valmis myymään ? ?
Jos on niin laita vaikka viestiä [email protected] - dona
jTag kirjoitti:
Onko nuo kasetit ja soitin vielä Sulla jäljellä ja oletko valmis myymään ? ?
Jos on niin laita vaikka viestiä [email protected]Mulla olisi myös 8-raita soitin autoon:Emi cp-242e ja 1 kasetti(jethro tull)Onko kukaan kiinnostunut ostamaan?Testasin ja toimii täysin.Kyselyitä voi laittaa [email protected]
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Toiselle puolikkaalleni
Sinulla ei taida olla kaikki nyt ihan hyvin? Minua itketti eilen kauheasti, sinunko itkuja itkin? Kyllä kaikki selviää j492318- 262143
Katu täyttyy askelista...
Hyvää sunnuntaita ja hyvää jatkoa jos näin...Vettä sataa, mutta hyvä vaan, ainakin kasveille.271535Näin susta unta
Teit siinä temppuja ja kurkit huomaanko. Niinkuin sun tarttis sitä epäillä. Öitä tuimalle!161454- 1241417
- 191083
Tiedätkö nainen sen tunteen
Kun toinen tulee jossain vastaan. Naama leviää hymyyn kuin hangonkeksi. Mulla on susta semmonen,tunne.71974Kauniit ihmiset ei ole sinkkuja, se on karu fakta
Ihmisessä on lähes poikkeuksetta aina jotain vikaa jos hän pysyy sinkkuna pitkään. Sori kun sanon tän näin suoraan, mut117944Mikset päästä irti ja hae apua
Mt ongelmiisi. En vaan voi ikinä enää luottaa sinuun, pelkään sinua ja toivon löytäväni jonkun muun. Rahaa sulla on saad89934Kristinusko - epätoivoinen yritys pelastaa ihmiset jumalalta
Ei ole mitään sellaista, mitä pitää "pelastua". Lukuun ottamatta tietysti ”jumalan” (sen ei jumalan, joka väittää oleva333883