8 track autostereot

reka65

Laitan tahi siirrän tämän kysymyksen tuolta autohifin puolelta tänne,näin sain kehoituksen joten:

isäni luona käydessä hän kysyi minulta oliko tarvetta "kasiraita soittimelle" ja tietenkin sen otin kun muistin niitä lapsena vielä olleen vaikka c-kasetit tulivat.

Sen lisäksi tuli paljon kasetteja,kotimaisista puna-armeijan kuoron kautta CCr:rään joten kysynkin hifisteiltä ovatko tällaiset kysyttyjä tai haluttuja autoharrastajien keskuudessa,autostereostahan tässä on kyse.

Sen verran raottelin eilen kasettiluukkua että huomasin siellä olevan paljon kasettipölyä ja putsailinkin sitä pois pumpulipuikolla sekä propanolilla.Soitin on ehjä vaan isän mukaan ollut soittamatta pari vuotta.Kaiuttimia ei ole.Mukana siinä oli radio joka työnnetään siihen kasettipaikalle ja c-kasettisoitin joka asennettiin samanlaisesti.

Vaikka nyt hifipuolelle tulinkin,en oikein keksinyt muutakaan tiedon hakemiseksi vaikka laite onkin hyvin kaukana nykyisistä soittimista.

Minulla ei ole harmainta hajuakaan tällaisten käytöstä enää nykyisin.Tietoakaan ei löydy puhumattakaan onko tällaisten haluajia enää missään asentamaan vanhaan autoon tai jotain.Muuhunhan tällaisista ei ole kuin äännehtimään kojetauluun.

7

3216

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • harmiksi´´

      ja omaksi iloksi näkyy nurkkiin kertyvän kaikenlaista.
      Osaatko sanoa laitteen merkkiä ja ikähaarukkaa? Googlen kuvahaku auttaa iän/mallin määrityksessä jos ne eivät muutoin selviä.
      http://www.sahk.fi/index.htm tuolta voi löytyä myös asiasta tietäviä/kiinnostuneita.

      Onko mukana olevat nauhat siis kasiraitanauhoja vaiko c-kasetteja? Alkuperäisiä?
      Minkälaista hintaa olet itse koko läjälle ajatellut?

      • reka65

        Nimeä ei ole muuta kuin MINI-8,siihen sopiva kasettisoitin on maximal stereo Cassette 8 track Adaptor jossa play stop ja kai tuo yksi nappi on eteenpäin kelaus.Tällaisia kuulemma tuli myyntiin C-kasettien ilmestyttyä
        Radio-osa joka työnnetään myös siihen 8 raita kasetin paikalle on SOLID STATE AM/FM CARTRIDGE TUNER ja alapuolella CANYON,siinä on tune ja antennille paikka edessä.

        Kuvia en netistä löytänyt mutta voin kyllä napata itse jos on tarvetta tai kiinnostusta tällaiseen.Nykyauton muovinen kojelauta ei kestäisi tuollaisen painoa,taitaisi olla lattialla ensimmäisten kuoppien jälkeen.


    • vs

      onkovillä ja myytkökokopaketin ?

      • jTag

        Onko nuo kasetit ja soitin vielä Sulla jäljellä ja oletko valmis myymään ? ?
        Jos on niin laita vaikka viestiä [email protected]


      • dona
        jTag kirjoitti:

        Onko nuo kasetit ja soitin vielä Sulla jäljellä ja oletko valmis myymään ? ?
        Jos on niin laita vaikka viestiä [email protected]

        Mulla olisi myös 8-raita soitin autoon:Emi cp-242e ja 1 kasetti(jethro tull)Onko kukaan kiinnostunut ostamaan?Testasin ja toimii täysin.Kyselyitä voi laittaa [email protected]


    • Anonyymi

      itse aloitin juuri vaalimaan tätä unohdettua formaattia. Entisöin autosoitinta, joitain kasetteja olen myös hommannut. Muistan minulla olleen 90-luvulla hetken aikaa pöytämallinen soitin puukuorilla myöskin. Siitä sai mielestäni hyvät saundit tai sitten nauha oli erityisen hyvässä kunnossa (Canned Heat!). Jos vinyyli nauttii jo ties monettako vuotta hyväksyttyä retrobuumia, erilaiset retropelit ja Commodore 64 samoin ja lisäksi on viitteitä LA-puhelinten ja jopa VHS- ja C-kasettien uudesta noususta retron nimissä niin mikä ettei tätäkin voisi jälleen fanittaa. Harvassa ovat ja olivat 8-raitavehkeet, ei oikein kunnolla rantautunut meille YYA-Suomeen mutta jenkeissä kyllä hetken oikeinkin kova sana.

      Hyvä 8-raita-albumi tai c-kasetilla hyvin koottu kokoelma vaan soimaan autossa niin onhan se huoletonta kun ei tartte youtubesta tms räplätä. Mitä retrovehkeiden äänenlaatuun tulee niin kunnon meininki ei huonone ja jopa paranee lievästi kämäisillä vehkeillä, varmasti on katu-uskottavampaa luukuttaa nauhalta jotain AC/DC:tä tai Purplea ja Judas Priestiä verrattuna siihen full ultra 3D HD äänenlaatuun jolla soitetaan sitten jonninjoutavaa vollotusta tai aivotonta lörpötystä rumpukoneen päälle tai muuta noloa. Jos miettii mikä on kestävää kymmenien vuosien päähänkin puhutaan musiikillisista arvoista ja soittitaidosta eikä muotivillityksestä ja urpoudesta. Myöskin kontentti voi olla muutakin kuin pelkkää megabasson muminaa ja resonoinnin räpätystä.

      • Onpa hienoa että joku jaksaa kiinnostua vanhasta formaatista ennen c-kasettia! Ja hienoa että olet myös syventynyt asiaan !


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen mukaan rasismi on huumoria

      Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀
      Maailman menoa
      87
      4362
    2. BOIKOTOIN - Ei mitään Suomi.fi postilaatikoita käyttöön

      Ainakaan minulle! Vai että pitäisi alkaa siellä käyädä katselemassa tammikuusta 2026 siis periaatteessa päivittäin että
      Maailman menoa
      198
      3594
    3. 202
      2971
    4. Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta

      Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome
      Maailman menoa
      70
      2803
    5. Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava

      Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main
      Maailman menoa
      55
      2704
    6. Lasse Lehtonen palasi ambulanssilennolla Suomeen

      Nyt on syytä lopettaa irvailu.
      Maailman menoa
      78
      1270
    7. 60
      1236
    8. Aitolehti Capital

      HehkuB on myynnissä, kovalla työllä saavutettu unelma joka sekin lässähti kuten kaikki mihin ryhtyy! Nyt Sewen asialle
      Kotimaiset julkkisjuorut
      238
      1052
    9. MOT: Työmarkkinatori on olemattomien työpaikkojen hakupaikka

      Työpaikkojen tietoja ei tarkisteta, ja ainakin noin noin 10% on olemattomia työpaikkoja ja sen lisäksi eri rekryfirmat t
      Maailman menoa
      120
      963
    10. Missä kuussa

      Rakkaasi on syntynyt?
      Ikävä
      59
      958
    Aihe