Työsuhdeautoko?

Belinda75

Olen hankkimassa uutta autoa, noin 20.000 euron hintaista piakkoin. Työnantaja loppumetreillä väläytti mahdollisuutta työsuhdeautoon. Tai sanoi että tsekkaa itse mikä on fiksuinta ja mitä vaihtoehtoja siinä on. Mulla sen verran huono laskupää ja muutenkin kai blondin verta, niin pyytäisin apua, että onko järkeä työsuhdeautossa.
Minulla on hyvin vähän työajoa, noin 1500 km vuodessa ja lisäksi omaakin ajoa vähän, noin 10000 km vuodessa. Työmatkankin kuljen julkisilla.
Autoetu ei tulisi palkan päälle. Bruttopalkka 40000 euroa vuodessa. Katsomani auton vapaa autoetu/kk noin 500 ja käyttöetu 320 euroa. Vähentääkö nuo summat suoraan rahapalkkaa, vai oliko niin että sitä voi sumplia työnantajan kanssa, esim. 80 prosenttisesti. Mikä merkitys tuolla on? Työnantajani on pieni firma, joustavasti voidaan sopia varmaankin fiksuin tapa. (Ehkä jopa jonkinmoisesta "palkankorotuksestakin" voisi neuvotella, ainakin minimaalisesta.)
Ja entäs miten mun vaihtoautokottero? Miten sen kanssa on fiksuinta toimia jos työsuhdeautosta käy kauppaa?

2

1160

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Työsuhdeautoilija2009

      olet meille kertonut. Työsuhdeauton kustannukset sinun tapauksessasi riippuvat täysin siitä mitä työnantajasi kanssa sovit. Eli miten ison osa työsuhdeauton kustannuksista vähennetään palkastasi. Joissakin tapauksissa 75% leasinghinnasta (ei verotusarvosta) vähennetään rahapalkasta. Vähennettyyn palkkaan lisätään auton verotusarvo. Sitten lasketaan tästä summasta vero, joka vähennetään sitten rahapalkastasi (siis summasta, joka on palkkasi 75% vähennyksen jälkeen). Käytännäössä rahapalkkasi pienenee autoedun verran, eli 300-500 Euroa kuukaudessa. Jos ajat 10tkm vuodessa, vapaa autoetu ei juurikaan kannata kun otat dieseltyäösuhdeauton. Kerro sitten lisää kun tiedät mitä työnantajasi ehdottaa

    • olen ajannut

      työsuhdeautoilla. Sinun tapauksessasi kun se otettaisiin palkasta niin en suosittele työsuhde autoa. Itse olisin saannut 700 euroa/kk netto jos olisin jättänyt auton pois. Nykyään ajan taas omalla autolla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies tykkään edelleen sinusta

      Harmittaa vaan tämä tilanne. Tai se kun ei ole mitään tilannetta.
      Ikävä
      52
      925
    2. Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?

      Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍
      Ikävä
      104
      891
    3. Martina Aitolehti veti kohtalokkaat hääkännit - Alttarilla ikävä temppu Esko Eerikäiselle

      Ex-pariskunta Aitolehti ja Eerikäinen pitävät yhdessä Martina & Esko podcastia. He ovat kertoneet kansalle mm. hääaamust
      Kotimaiset julkkisjuorut
      15
      806
    4. Vappu Pimiä lataa suorat sanat TTK-lähdöstään - Yksi asia elämässä muuttui pysyvästi

      Vappu Pimiä astui pois Tanssii Tähtien Kanssa -juontajan pallilta viime syksynä. Pimiällä oli pitkät perinteet TTK:ssa,
      Suomalaiset julkkikset
      3
      750
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle?

      Jos joskus kohtaatte?
      Ikävä
      67
      624
    6. Vain elämää: Silmiinpistävä muutos heti ekassa jaksossa - Onko tämä hulppeampi kuin entinen?

      Vain elämää on totuttu näkemään Hirvensalmella sijaitseva Satulinna. Uudella kaudella kuvauspaikka muuttuu Calliolaksi.
      Vain elämää
      1
      614
    7. Onko naisten "ahdisteluhysterian" kulttuuria kritisoivat miehet itse ahdistelijoita?

      Tällaisen kuvan saa, kun tästä aiheesta tekee aloituksia: aina luullaan, että "ahdisteluhysteriaa" kritisoiva mies on it
      Sinkut
      185
      579
    8. Jos oltais joskus samoissa bileissä

      Niin lähdettäiskö yhdessä ”jatkoille?”
      Ikävä
      56
      561
    9. Ehkä taidat

      Luovuttaa.
      Ikävä
      70
      543
    10. Sinulle jota kaipaan!

      Tunnen sinua kohtaan jotain, mitä en enää osaa selittää pelkällä ihastumisella. Se on kiintymystä, kaipuuta, romanttista
      Ikävä
      24
      516
    Aihe