Asiallisia auton ostajia

Huonoista ostajista löytyy esimerkkejä vaikka kuinka, mutta hyviäkin on! Niistäkin tarinoita tänne.
Itselläni yksi. Polo farmari oli myynnissä asialliseen hintaan. Ostaja tuli katsomaan autoa ja totesi pelkästään: "auto on sellainen kuin lupasit" ja kaupat tuli ilman tinkaamista ja muita puheita, eli, hyvä auto oikeaan hintaan ja ilman myyjän paska puheita niin asiallisiakin ostajia löytyy.
3421
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Itsekin myin vanhan auton. En luvannut sen uuttavastaava olevan, eikä ostaja sitä odottanutkaan. Hinnasta käytiin kahvikupposen äärellä pieni keskustelu ja löydettiin yhteis ymmärrys.

Äänestä

myin, vanha isäntä kyseli puhelimessa, katsoi auton, ei koeajoa rahat käteen. Ainoa autokauppani muuten jossa on runkonumero katsottu. Niin ja vielä: puhelimessa päätettiin hinta mutta oli rouvalle liikaa niin herra sujautti 5000,- mk mulle salaa kouraan

Äänestä

Ostaja ois saanu paskaa, ei kannata olla noin sinisilmäinen se ostaja oli, kun ei me kieriskellä näissä rahoissa kuitenkaan, ei edes tyynyyn riitä täytteiksi.

Mutta vaikka et sumuttanut niin autossa voi olla joku vika mikä näkyisi vaikka kuntotarkistuksessa tai katsastuksessa jos edellisestä on tarpeeksi kulunut aikaa että voi käyttää katsastuksessa.

Ei mulla ole ainakaan autoihin noin sokeaa luottoa, sen on oppirahat maksamalla saanut todeta. Ensin ostaa sikaasäkissä niin varmaan oppii että ei kannata niin tehdä. Ei tietenkään kaikki käytetyt autot ole rikkinäisiä mutta kun ei voi tietää ja rengasta potkimalla ei paljoa muuta kuin kuluu kenkä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


niitäkin löytyy kirjoitti:

Huonoista ostajista löytyy esimerkkejä vaikka kuinka, mutta hyviäkin on! Niistäkin tarinoita tänne.
Itselläni yksi. Polo farmari oli myynnissä asialliseen hintaan. Ostaja tuli katsomaan autoa ja totesi pelkästään: "auto on sellainen kuin lupasit" ja kaupat tuli ilman tinkaamista ja muita puheita, eli, hyvä auto oikeaan hintaan ja ilman myyjän paska puheita niin asiallisiakin ostajia löytyy.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu