Kysyisin erityisesti miehiltä (mutta naisetkin saavat toki vastata-mutta älkää avittako noita miehiä turhan paljoa ainakaan heti alkuun)
Minkälainen vartalotyyppi tulee sinulle mieleen jakaumasta 166/62? Tiedän, että tuo on vain tuollainen lukema ja kroppia on paljon erimallisia. Useilla kuitenkin vilahtaa mielessä ihan jonkin lainen visuaalinen mielikuva kuva tuon kokoisesta naisesta. Kertokaa minulle mahdollisimman tarkkaan ja mielikuvituksekkaasti miltä hän näyttää.
Minkälainen vartalotyyppi tulee sinulle mieleen jakaumasta 166/62? Tiedän, että tuo on vain tuollainen lukema ja kroppia on paljon erimallisia. Useilla kuitenkin vilahtaa mielessä ihan jonkin lainen visuaalinen mielikuva kuva tuon kokoisesta naisesta. Kertokaa minulle mahdollisimman tarkkaan ja mielikuvituksekkaasti miltä hän näyttää.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Noilla mitoilla, aika hoikankin mallinen vartalo :)
Kuulemma monen varsinkin nuoremman miehen mielestä jos nainen ei ole erityisen pitkä, mutta painaa yli 60 kiloa niin kyseessä on jo aikamoinen matami ;)
on 172 ja 74, ja olen kuulema hoikka... siis mies odottaa isoa naista treffeille ja kun tavataan niin sanoo että et voi olla niin painava.
Miehillä ei ole mitään käsitystä naisen mitoista, he katsoo telkasta missejä jotka on 177cm ja 50kg, pitävät sitä normina. Eivät ota esim huomioon että telkka myös "leventää" ihmistä.
kuin minä. Eli siis... aika normaali. Kuusi kiloa painavampi kuin minä lihavimmillani.
Provo?
arvaan: olet läski?
ja terve.
olla myös aika päärynä jos ei harrasta liikunta.
normaalipainoinen.
Olisipa erittäin mielenkiintoista tietää miksi moista kyselet? Joku kolauttanut pahasti?
Ei ole kukaan kolauttanut pahasti. Muutama kommentti on vaan ihmetyttänyt kovasti. Kuten jo joku tuossa aikaisemmin sanoi, niin tuntee, ettei miehillä ole kovin realistista käsitystä naisen mitoista.
usein naisillakaan. :P
Mun mielestä sun mitat noin numeroina kuulostaa aika ihanteellisilta. Normaali painoindeksin rajoissa, suht hoikka mutta sopivasti vois olla muotojakin niin ettei kylkiluut paista :)
Ne malli/missimitat on usein vedetty alakanttiin jotta ne mahtuis median luomiin ihanneraameihin ja niillä ei ole todellisuuden kanssa paljoakaan tekemistä. Huomasin omasta kropastanikin sellasen jutun, että vaikka kevään mittaan sain liikkumalla ton vatsanseudun litteämmäksi niin se ei näkynyt yllätyksekseni juurikaan vaa'alla
Hoikka. Olipa vartalon malli melkein mikä tahansa. Numeroiden perusteella hoikka.
Eipä noista pelkistä numeroista mitään voi päätellä. Voit olla täydellisen kurvikas tai laiha läski.
olet aivan normaalipainoinen ja normikokoinen suomalainen nainen. Reidet ei hirveen hoikat, mutta jos ovat, silloin omenamallinen vyötärö?