Nimierkillä ja EvakkoPojalla on samanlainen harhainen käsitys, että kaikki tunnistaa heidät nimimerkistään. Minä en tunnista, eikä sadat muutkaan! Miten jokin maanikko päätyykin itsestään noin jumalalliseen ajatukseen? Puuttuu vain, että he kohta selittävät kaikkien muiden olevan Tehtaankadun agentteja ja apukoululaisten pikkupoikien pyyhkivän pois kirjoituksiaan päivät pitkät Eniron kanssa.
Nimierkki ja EvakkoPoika edustaa sitä alaepifyyttiä Suomi24 saitilla, joilla tarkoitus on vain vittuilla ja oman ekonsa olemassaolon todistelu -lopulta kai kotipiirissään.
Muodollisen näköisissä kirjoituksissa on aina kieroutunut ja salamyhkäinen perusvire, josta hohtaa itäsuomalainen ilkeys ja pahansuopaisuus.
Nimierkki ja EvakkoPoika edustaa sitä alaepifyyttiä Suomi24 saitilla, joilla tarkoitus on vain vittuilla ja oman ekonsa olemassaolon todistelu -lopulta kai kotipiirissään.
Muodollisen näköisissä kirjoituksissa on aina kieroutunut ja salamyhkäinen perusvire, josta hohtaa itäsuomalainen ilkeys ja pahansuopaisuus.
Vastaukset 12
Vanhimmat
On se mukavaa, että eniro on järjestänyt meille tällaisen paineenpurkuventtiilin, eikö olekin? Kannattaa puhista ongelmistaan täällä niin ei tarvitse tuolla kadulla vastaantulijoita sihinällään pelotella.
Keskustelupalstoille syntyy aina tällaisia metakeskusteluja keskustelijoista ja yleensä sellaisen avaajana on keskustelija, joka on varsinaisessa asiakeskustelussa jäänyt toisten jalkoihin ja purkaa sitten pahaa oloaan hyökkäämällä suoraan muita tai jotain tiettyä keskustelijaa vastaan. Toisinaan tällaiset keskustelut ovat toki aiheellisiakin palstan ilmapiirin puhdistamiseksi tai asianlaitojen selkiyttämiseksi.
Valitettavasti osalle tämänkin palstan osallistujista palstan ainoa anti näyttää jo olevan vain muille pottuilu. Siinä vaiheessa kun ei enää osaa mistään muusta keskustellakaan kuin muista keskustelijoista niin kannattaa jo mennä itseensä ja miettiä missä on menossa. Tämä voi olla ihan selkeä oire jostain isommastakin henkisestä ongelmasta.
En nyt tiedä mitä pahaa minä olen tai nimim. Evakkopoika on avaajalle tehnyt, mutta ilmeisesti hän on nyt jostain syvästi loukkaantunut. Mitä ikinä se nyt on ollutkaan niin pyydän anteeksi. Mitä jos jatkettaisiin pelkästä asiasta? Palstan aihehan on Karjalan palautus, jos et satu muistamaan.
Mitä siinä hymistelet ja pyytelet anteeksi? Ei kukaan ole sitä vaatinut!
Kovin osaat olla asiantunteva mitä tulee palstalaisten tarpeista ja käyttäytymisestä. Sellaista se on kun haluaa asiantuntijaksi kaikkeen, kuten sinä. Joutuu paljastamaan omia syvimpiä juttujaan.
Karjalan palautukseen sinulta ei ole paljon herunut "asiaa".
"Mitä siinä hymistelet ja pyytelet anteeksi? Ei kukaan ole sitä vaatinut!"
No mitä sinä sitten olet tällä valituksellasi vailla?
"Kovin osaat olla asiantunteva mitä tulee palstalaisten tarpeista ja käyttäytymisestä. Sellaista se on kun haluaa asiantuntijaksi kaikkeen, kuten sinä. Joutuu paljastamaan omia syvimpiä juttujaan."
Oi voi, ei minusta ole asiantuntijaksi, enkä edes itseäni sellaiseksi julistele. Putkinen julisti itsensä jo sotahistorijoitsijaksi joten en haaveile edes siitä ja kun Lehtipuu kehui itselleen Ahtisaarelle eräällä saunareissulla olevansa maailman paras Karjala asiantuntija niin mitäpä sanomista sellaisen jälkeen kenelläkään Karjala-asiaan enää voi olla. Palstalaisten tarpeista puheen ollen jokainen palstaa lukeva on kyllä ihan itse asiantuntija, kai täällä nyt omalla päällään kaikki osaa ajatella.
"Karjalan palautukseen sinulta ei ole paljon herunut "asiaa"."
Juu ei, eikä heru vastakaan. Sen sijaan sen palautuksen tarpeettomuuteen kyllä löytyy sitä yhä sun tätä, eli siitä vaan palautusta puolustamaan jos osaat, katsotaan onnistuuko asiallinen keskustelu vai palaako taas käämit.
Sinusta varmaan tuntuu usein, että olet viisaampi kuin muut ympärillä. Sitten kuitenkin vaistoat, että ne tyhmät tuijottaa sinua ja alat epäillä, että ne supisee sun tavoistasi, kun ne ovat niin yksilöllisen upeita. Lopulta alat pelätä sekä salakuuntelua. Sitten sitä, että pullistut omasta hyvästäsi ja ilkeydestäsi pelkäksi saatanan savokarjalaiseksi paskaksi!
"Sinusta varmaan tuntuu usein, että olet viisaampi kuin muut ympärillä. Sitten kuitenkin vaistoat, että ne tyhmät tuijottaa sinua ja alat epäillä, että ne supisee sun tavoistasi, kun ne ovat niin yksilöllisen upeita. Lopulta alat pelätä sekä salakuuntelua. Sitten sitä, että pullistut omasta hyvästäsi ja ilkeydestäsi pelkäksi saatanan savokarjalaiseksi paskaksi!"
Juu, tämän tällaisen suhteen minä en tosiaankaan ole asiantuntija. Olisiko kyse jonkinlaisesta vainoharhasta tai muusta psyykkisestä häiriöstä? Oli miten oli, tämä on ihan varmasti täysin väärä keskustelupalsta tuollaisten tunteiden pohtimiseen. Ammattiapuakin tuossa tilanteessa kannattaisi jo harkita ihan vakavasti.
Aika pian sulle menee tämän saitin perussanontoihin
mielenterveys
lääkitys
häiriö
vainoharha
psyykkinen jotakin jnee jnee...
Loppuu sulta tieto, taito ja syvällisempi keskustelun betoninen perusta, niin sitten vaan EvakkoPojan kanssa alentaviin kusi-paskaleikkeihin vai kuinka?
Odota! Se pyyhkii kohta kaiken pois. Sanoo pikkupoikien Enirolta pyytäneen sitä.
Minä luulen, että eräältä pikkuviisaalta loppuivat näppärät sanat, kun joku parempi laukoi totuutta.
Niin se on. Siinä jää monelta suu auki kun Kerettiläinen ilmoittaa, että työntekijöiden ei tarvitse maksaa veroja ollenkaan.
Kuinka paljon sitä häiriintynyttä vainoharhaisuutta Nimierkillä on ollutkaan?
Kauheasti sitä kaikenlaisesta täällä näköjään syytetään, mutta KOSKAAN ei kukaan syyttelijä pysty mitään väitteistään todistamaan. Eli pelkkää katkeroiden panettelua, Erkki vaan rulettaa :D
Tämä "erkki" taisi löytää itsensä tuosta paljastuslistasta keräsmatti, lankisjussi ja sikiöville?