-Jeesuskin oli Juutalainen=ei kristitty!
Jeesus ei perustanut uutta uskontoa
-ei myoskaan Paavali!
He eivat myoskaan kehoittaneet perustamaan uutta uskontoa!
Mooses, aabraham ,iisak ja jaakob olivat juutalaisia.
http://jtf.org/
http://www.michaelroodministries.com/
http://eliyah.com
Jeesus ei perustanut uutta uskontoa
-ei myoskaan Paavali!
He eivat myoskaan kehoittaneet perustamaan uutta uskontoa!
Mooses, aabraham ,iisak ja jaakob olivat juutalaisia.
http://jtf.org/
http://www.michaelroodministries.com/
http://eliyah.com
Vastaukset 181
Vanhimmat
Oi Jumala laumasi ylipaimen, aja sudet pois! Jeesuksen nimeen! AMEN.
eli teidän syytä,me olemme vain uhreja;)
käskenyt rakastaa lähimmäisiä, niinkuin käskyissä sanotaan , ei vainota ja murhata.
Evankeliumeissa ei ole Jeesuksen puhetta kun hitunen, muu on lisätty muiden toimesta.
kulkutaudit eli bakteerit ja viirukset. Ihmisten tuottamien ideologoitten muuttuminen uskonnoksi, ovat seurauksiltaan eri kertaluokkaa, ja kuuluvat jo käsitteellisestikin kokonaan eri katgorioihin kuin kulkutaudit. Yhteistä nimittäjää ei ole.
moni muukin.
VT sen sijaan kaikki Jumalan puheet on ihmiseten lisäämiä,ei Jumala ole mitään kirjoittanut ylös,sinua on kusetettu;)
.. vaan tarkoitin ainoastaan sitä, että bakteereille eikä viiruksille voi järjestää oikeudenkäyntiä esimerkiksi Nürnbergin tapaan, vaikka ne olisivat aiheuttaneet millaista tuhoa tahansa. Ei myöskään rotille, jotka kulkutauteja levittivät, eli niitäkään ei voi syyttää rikoksista ihmiskuntaa vastaan. Rikoksia ihmiskuntaa vastaan voivat tehdä vain ihmiset.
Vain ne jotka pitävät joitakin ihmisiä ei-ihmisinä tekevät tuollaisia rinnastuksia. - Todellakin, esimerkkejä tällaisen ideologian tuottamasta logiikasta, ja sen seurauksista todellisuudessa, ei tarvitse kaukaa hakea.
Turhaa huutelua pelkkä nimittely. Sinulta puuttuivat perustelut.
käyn ihan itte, minä olen oppinut kauan sitten. :)
kirjoittaja nimiä sanonut,joten lopeta se huutelu.
Sen sijaan baari-iltama sanoi
on saattanut matkaan enemmän tuhoa ja kuolemaa,kuin kaikki muut maailmanhistorian tuntemat rutot ja letaalit kulkutaudit yhteensä.
pahasti,vaikka mitäpä minä noista uskonnoista välitän hullujen hommia kaikki.
BI:n logiikkaa.. ? yhteinen nimittäjä rinnastuksessa jota jankutat, ei ole 'kuolema ja tuho ja kuoleminen määrä', sillä ihmisen murhaaminen ei ole rinnastettavissa siihen että joku kuolee ruttoon.
oli silkkaa teatteria,ei menisi nykypäivänä enää läpi.
kyllä kaiken olennaisen sinusta.
..syyllisyyden kristinuskon mukanaan kantamasta juutalaisvihasta 'hyvälle paimenelle'. Se ylittää mielestäsi jopa ruton aiheuttamat kuolemat. Entä holokausti? Sitä ei aiheuttanut rutto eikä ruttoa olisi saanut edes Nürnbergiin.
Eikö ihmisillä olekaan vapaa tahto?
Onko baktereilla ja viiruksissa vapaa tahto?
Entä rotilla?
Oliko natsien seuraajilla vapaa tahto?
juuri Nürnbegin oikeudenkäynnistä, vaan siitä että bakteereilla eikä rotilla ole vapaata tahtoa, joten niitä ei saisi minkään oikeusostuimen eteen. Bar Ilanin rinnastus on todella avuton.
puolustaja. Uskomatonta miten naiivia. Yhtä merkillinen logiikka on teillä molemmilla. Bar-Ilan on varmaan tuestasi oikein mielissään.
ohjaa, jos ei ole vapaata tahtoa, minun mielestäni ne viipeltää minne tahtoo.
Oikeustoimikelpoisia eivät taida olla.
Sun juttus menee aina täysin sivuraiteille, ja sekin pieleen.
Ensinnäkin, keihin 'meihin' lasket itsesi? Olet saanut mielenkiintoisen puolustajan. Hän allekirjoittaa paljon puhuvan vertauksesi ja puolustaa sinua koska puolustaa oikeassa olevia ja on valinnut galleriaansa tunnusmerkiksi hakaristin.
http://keskustelu.suomi24.fi/listmessage/8278588/38672182
http://galleria.suomi24.fi/profile.do?alias=Aatteleppaite
kristinuskon väärennetty " hyvä paimen" on Jeesus, Juutalaisuudessa ja VT.ssa
Hyvä paimen on Jumala. Ymmärrätkö?
Psalmi:
vaihtoehdon, että eivät 'vipellä minne vain'?
Kestämätön logiikka antaa aina oikeuden kysyä mihin se perustuu..
Bar-Ilanin ja Aatelepaitten ja nikittömien perässämatelijoittenne logiikka on täsmälleen samanlaista.
Rinnastus viirusten surmaamien ihmisten ja juutalaisvihan tuottamien kuolemien kesken on terveen järjen vastaista.
Vihaavatko letaalit viirukset ja ruttobakteerit kaikkia ihmisiä? Miksi ne ovat niin vihaisia? Nämä kysymykset noudattavat sinun logiikkaasi. Etkö ymmärrä missä vika?
kuin se minkä tein. Keihin 'meihin' Bar-Ilan katsoo itsensä kuuluvaksi koska puhuu 'teidän jumalasta' .
En kysynyt mitään Jeesuksesta!
on Jeesus, kolmiyhteinen, yhtä ns. isän kanssa ja pyhä henki kolmantena.
Juutalaisten ja VT: Jumala YHWH ei ole kolmiyhteinen, hänen rinnallaan ei ole muita.
Hän on itsessään YKSI.
Olet näin kauan pörrännyt uskontoja palstalla, eikä perusasiat ole vielä selvillä.
voit olla. Siitä mitä nyt selostat tuskin kenelläkään on epäselvyyttä. Mitä luulet, mahtaako Bar-Ilan vastata kysymykseeni itse lainkaan? Oletko hänen palveluksessaan vähän niin kuin yksi hänen tinasotilaistaan?
perusasiat ole selvillä?
Kysyin sinulta tuolla ylempänä voivatko viirukset valita olla surmaamatta ihmisiä, jos niin valisevat, jos niillä kerran on vapaa tahto kuten kerroit. No, miten on?
noudatatte (äläkä taivaan tähden enää väitä että olisit muka juutalainen!!) niin siitähän seuraa että viirukset ja bakteerit ovat kristittyjen veroisia.
HUomaa mitä sanoit: 'HYVÄ PAIMEN' ja MUUT maailmanhistorian tuntemat rutot ja letaalit kulkutaudit yhteensä.
Joo-o, on se niin, että natsien tekoja ei voi rinnastaa ruttoon eikä maanjäristyksiin, tuhotulviin, katovuosiin ja nälänhätiin, tulivuorten purkauksiin jne.. Pikkujuttu!
anna sitten selitys Daavidin rukoukselle, kun hän oli langennut syntiin Batseban kanssa. Hän rukoili:
Älä heitä minua pois kasvojesi edestä, äläkä ota minulta pois Pyhää Henkeäsi.
terv. blomsterdal
henki ole erillinen jumala. Jumala on henki.
Lutherille patsashanke pystyyn. Se tästä nyt enää puuttuukin.
Pyhä Henki on Jumalan Henki ja Jeesus on lihaksi tullut Jumala.
Kuinka on mahdiollista, että Pyhä Henki oli sitten Daavidissa?
Tiedätlö, että miljoonat ihmiset ovat saaneet Pyhän Hengen kasteen?
tekstistä, ruton (eli rottien levittämän bakteerin) ja kristinuskon (levittäjien) rinnastus, on aivan samanlaista logiikkaa kuin se jonka mukaan natsit rinnastivat juutalaiset syöpäläisiin. Ajatusmalli on täsmälleen sama, vain 'muutettavat muuttaen' sen perimmäinen rappeutuneisuus tulee näkyviin.
Sinä teet saman tempun Lutherin avulla, Luther on vaihdettu Aatuun. Natsit siis vain seurasivat huonoa esimerkkiä, niinkö? Eli Luther on enemmän syyllinen kuin joku murhaaja? Tässä näkyy taas se sinun omalaatuinen syy-seuraus-logiikka kuin silloin kun sanoit minulle, että 'palstan trollit seurasivat/seuraavat esimerkkiä'. että minä annoin esimerkin.
MUistan tinotitolta yhden vastaavan aasinsilta-rinnastuksen, ja saman logiikan mukaisen johtopäätöksen: 'Hitler ei itse murhannut ketään'.
Että silleen..
Siellähän se sanotaan:
on henki, joka on Jumalan antama, mutta Pyhä Henki on eri asia.
tässä esimerkki:
Silloin Herran henki täytti Gideonin; hän puhalsi pasunaan, ja niin abieserilaiset kutsuttiin koolle seuraamaan häntä.
Näitä kohtia voit tutkia VT.stä ja UT Pyhä Henki annettiin Jeesuksen seuraajille, se on voima olla hänen todistajansa, ei tarvitse omassa voimassa yrittää, vaan voima annetaan ylhäältä. . Helluntaipäivänä Pyhä Henki vuodatettiin yläsalissa koolla olleisiin uskoviin ja he alkoivat puhua uusilla kielillä ja ylistää Jumalaa .
Hän voi antaa henkeä lisääkin voimia antamaan, mutta ei se mikään eri henki ole.
En ole koskaan tavannut ketään, joka alkaisi yks' kaks' puhua eri kielillä.
Se on pelkkää legendaa.
Yleensä se on ollut hurmoshorinaa, josta kukaan ei saa mitään selvää. Pitää olla tulkki, joka taas voi selittää mitä haluaa ja mieleen tulee.
näytä toteen väitteesi, jotka kohdistuvat Hyvään Paimeneen. JÄRJETÖN SYYTÖS!
tai ainakin hänen suuhunsa on pantu sanat;
viimeisellä tuomiolla jyvät erotetaan akanoista, Jumalan lapset pimeyden lapsista.
Viimeisen tuomion aika ei ole vielä, koska paljon tulee tapahtumaan ennen sitä, esim. tuhatvuotinen valtakunta, jossa Jeesus hallitsee pyhiensä kanssa ne tuhannen vuotta.
Mutta jokaisen ihmisen aika täällä on lyhyt n. 70 vuotta, jotkut elävät pitempään, mutta kukaan ei tänne jää ikuisesti, ja tämä aika on ratkaiseva iankaikkisuutta ajatellen, koska tässä ajassa teemme valintamme, jota ei voi myöhemmin perua.
Apt.t. 2
22. Te Israelin miehet, kuulkaa nämä sanat: Jeesuksen, Nasaretilaisen, sen miehen, josta Jumala todisti teille voimallisilla teoilla ja ihmeillä ja merkeillä, joita Jumala hänen kauttansa teki teidän keskellänne, niinkuin te itse tiedätte,
23. hänet, joka teille luovutettiin, Jumalan ennaltamäärätyn päätöksen ja edeltätietämyksen mukaan, te laista tietämättömien miesten kätten kautta naulitsitte ristille ja tapoitte.
Paikalla oli sekä juutalaiset että pakanat. Meidän tulee muistaa, että Jeesus on kuollut kaikkien ihmisten syntien tähden, myös meidän.
Kaiken tuon täytyi tapahtua, Jeesus antoi henkensä meidän tähtemme, Jumala oli suunnitellut pelastuksen ihmisille Jeesuksen ristinuhrin kautta.
Koska täällä on paljon väärää sanomaa Jeesuksesta, ei voi vaieta, kun näitä vääriä todistuksia levitetään päivästä toiseen. Valitettavan paljon valheita on jäänyt roikkumaan tälle palstalle.
Apostolien teoilla ei ole mitään tekemistä edes Jeesuksen kanssa, sen on kirjoittanut kreikkalainen Luukas. Koskaan nähnytkään Jeesusta.
Maailmanloppua ole tulossa. Ei tullut kaksituhatta vuotta sitten , vaikka odotettiin. Ei tule vieläkään.
Mutta saathan odotella, ei kuitenkaan kuulu juutalaisuuteen, ei edes minunlaisuuteeni.
väitteesi kanssa?
APOSTOLIEN TEOT
1 LUKU
1:1 Edellisessä kertomuksessani kirjoitin, oi Teofilus, kaikesta, mitä Jeesus alkoi tehdä ja opettaa,
1:2 hamaan siihen päivään asti, jona hänet otettiin ylös, sittenkuin hän Pyhän Hengen kautta oli antanut käskynsä apostoleille, jotka hän oli valinnut,
1:3 ja joille hän myös kärsimisensä jälkeen moninaisten epäämättömien todistusten kautta osoitti elävänsä, ilmestyen heille neljänkymmenen päivän aikana ja puhuen Jumalan valtakunnasta.
HÄN ELÄÄ!!!
HÄN LUPASI PYHÄN HENGEN SEURAAJILLEEN, VOIMAKSI TOSISTAA HÄNESTÄ
1:4 Ja kun hän oli yhdessä heidän kanssansa, käski hän heitä ja sanoi: "Älkää lähtekö Jerusalemista, vaan odottakaa Isältä sen lupauksen täyttymistä, jonka te olette minulta kuulleet.
1:5 Sillä Johannes kastoi vedellä, mutta teidät kastetaan Pyhällä Hengellä, ei kauan näitten päivien jälkeen."
ISÄLLÄ ON AJAT JA HETKET, JOTKA HÄN ON ASETTANUT OMAN VALTANSA VOIMALLA
1:6 Niin he ollessansa koolla kysyivät häneltä sanoen: "Herra, tälläkö ajalla sinä jälleen rakennat Israelille valtakunnan?"
1:7 Hän sanoi heille: "Ei ole teidän asianne tietää aikoja eikä hetkiä, jotka Isä oman valtansa voimalla on asettanut,
1:8 vaan, kun Pyhä Henki tulee teihin, niin te saatte voiman, ja te tulette olemaan minun todistajani sekä Jerusalemissa että koko Juudeassa ja Samariassa ja aina maan ääriin saakka."
HÄN NOUSI TAIVAASEEN JA HÄN TULEE TAKAISIN
1:9 Kun hän oli tämän sanonut, kohotettiin hänet ylös heidän nähtensä, ja pilvi vei hänet pois heidän näkyvistään.
1:10 Ja kun he katselivat taivaalle hänen mennessään, niin katso, heidän tykönänsä seisoi kaksi miestä valkeissa vaatteissa;
1:11 ja nämä sanoivat: "Galilean miehet, mitä te seisotte ja katsotte taivaalle? Tämä Jeesus, joka otettiin teiltä ylös taivaaseen, on tuleva samalla tavalla, kuin te näitte hänen taivaaseen menevän."
Minun Raamatussani on apostolien teot, ja se riittää, mitään ei voi ottaa pois Pyhästä Raamatusta. Usko ei ole joka miehen, eikä naisen.
Minä odotan Jeesuksen takaisintuloa, kun hän tulee pilvissä. Tuleeko minun aikanani, sitä en tiedä?
ketään, joka alkaisi yks' kaks' puhua eri kieleillä, niin minä olen kyllä. Aloin heti sen jälkeen kun uudestisynnyin ylhäältä ja puolestani rukoiltiin Pyhän Hengen kastetta, puhua uusilla kielillä. Siitä lähitien olen rukoillut myös uusilla kielillä, sen lisäksi, että rukoilen myös ymmärrykselläni, kielilläpuhuva puhuu näet salasuuksia hengessä.
kukaan muu kuin BI itse ei viljele yhtä tuhkatiheään noita normaalisti aika harvoin käyttyjä sanoja. lienee ..saanee.. Noita käytetään kun ei oikeastaan sanota yhtään mitään. Vihjaillaan vain että ollaan jotenkin juonessa mukana, mutta ei mistään mitään mieltä.
Ei se ole ollenkaan sama kuka olet, jos jatkat palstakukkona mieten mielit. Muistan kun Mikimalek selitti että bannaaminen ei oikeasti poista palstoilta rasisteja, koska ahkerimmilla on useita koneita ja samalla henkilöllä voi olla useampi IP.
itse lipsuttelet. Mitä luulet että BI olisi minulle halunnut ns näyttää jos olisin ollut niin hölmö, että olisin mennyt juttusille hänen intiimigalleriaansa?
mene nyt hyvä flikka näyttämään sitä päätäsi jollekkin.
joissakin asioissa sentään oikeassa,ilo huomata;)
antaisin bännin vaikka sinulle niin paikka rauhoittuisi huomattavasti.
mitä paranoija oikeasti tarkoittaa? Paranoidi henkilö kokee koko maailman olevan itseään vastaan, suurin piirtein. Hän on vakuuttunut, että hän tietää miten asioitten tulisi olla. Hän järjestäisi asiat kuntoon jos vain pääsisi kyllin korkealle kukkulalle. Päänsisäisten ristiruutaisuuksien projisointi itsen ulkopuolle kuuluu kuvaan myös, esim niin, että muut aina ovat syyllisiä sotkuihin joita on itse saanut aikaan. Lopulta paranoidi tulee tuottaneeksi sen mitä alunperin kuvitteli todelliseksi: hänen möykkäämisensä saa aikaan sen, että häneen kyllästytään ja hänet halutaan sulkea ulos joukosta. Tämä paranoidia huolestuta: onhan hän vihdoinkin oikeassa, koska nyt kaikki ovat häntä vastaan - .
höh.. mikä ihmeen 'flicka'.. emmehän me ole tavanneet vai olemmeko? Lienee ehkä varmaan olletikin että kenties jospa sittenkin olisimme tavanneet, kun tytöttelysikin jatkuu entisellään.
tytöltä vaan mistäpä sitä nykyään tietää,Sisko Marja??;))
kertoo just sinusta.
Opiskele nyt itseäsi oikein antaumuksella omasta kirjoituksestasi.
paranoija tarkoittaa? selvä
Vain yksittäiset rasistit ovat minua vihanneet. He eivät ole 'koko maailma'. sen sijaan heista jokainen kyllä on vakuuttunut olevansa jolleivät 'koko maailma' niin ainakin koko maailman tyhmien hyljeksimä keskipiste. Tällä ei ole mitään tekemistä minun mielenterveyteni kanssa.
Montako hakemusta B-I on laittanut ylläpitoon? Entä sinä?
Pointtini ei tietenkään ollut 'murhasiko joku jonkun vai ei' vai mitä sai aikaiseksi.
Puheenvuoroni
Kun seuraa logiikkaa jota noudatatte niin siitähän seuraa, että viirukset ja bakteerit ovat kristittyjen veroisia.
HUomaa mitä sanoit (Bar-Ilanille): 'HYVÄ PAIMEN' ja MUUT maailmanhistorian tuntemat rutot ja letaalit kulkutaudit yhteensä.
Joo-o, on se niin, että natsien tekoja ei voi rinnastaa ruttoon eikä maanjäristyksiin, tuhotulviin, katovuosiin ja nälänhätiin, tulivuorten purkauksiin jne.. Pikkujuttu!
----------
Diana tuli väliin ja ehdotti: Pitäisikö laittaa Lutherille patsashanke pystyyn. Se tästä nyt enää puuttuukin.
----------
Jatkoin: Se minkä otin esille Bar-Ilanin tekstistä, ruton (eli rottien levittämän bakteerin) ja kristinuskon (levittäjien) rinnastus, on aivan samanlaista logiikkaa kuin se jonka mukaan natsit rinnastivat juutalaiset syöpäläisiin. Ajatusmalli on täsmälleen sama, vain 'muutettavat muuttaen' sen perimmäinen rappeutuneisuus tulee näkyviin.
Sinä (Diana = tinotito) teet saman tempun Lutherin avulla, Luther on vaihdettu Aatuun. Natsit siis vain seurasivat huonoa esimerkkiä, niinkö? Eli Luther on enemmän syyllinen kuin joku murhaaja? Tässä näkyy taas se sinun omalaatuinen syy-seuraus-logiikka kuin silloin kun sanoit minulle, että 'palstan trollit seurasivat/seuraavat esimerkkiä'. että minä annoin esimerkin.
MUistan tinotitolta yhden vastaavan aasinsilta-rinnastuksen, ja saman logiikan mukaisen johtopäätöksen: 'Hitler ei itse murhannut ketään'.
Että silleen..
-------
Nyt "Aatulepaitte' vastaa, että Katohan, olet sentään joissakin asioissa oikeassa, ilo huomata."
------
Luitko vain lauseen joka on peräisin tinotitolta? Hän sanoi sen aikana jolloin jo olin huomannut, mikä hänen varsinainen vaikuttimensa kirjoitella palstalla oli/on. Kun yritetään suostutella toisia jonkun detaljin avulla valheelliseen käsitykseen holokaustista, ei siitä seuraa kuin sotkua. Tinitito yritti puhdistaa Hitlerin mainetta vetoamalla Lutherin juutalaisvihamielisiin kirjoituksiin, että Luther vain antoi ESIMERKIN! Syyllinen onkin Luther, ei Hitler. Hitler ei murhannut ketään, julisti tinotito. Huvittavaa tässä on se että ei Lutherkaan ketään murhannut. Suo siellä, vetelä täällä.
Ei historiaa sillä tavalla tutkita, että ensin muodostataan vakaa käsitys 'totuudesta' (pajunköysikori) ja sitten aletaan poimia siihen sopivia mansikoita eli nippeleitä sieltä täältä mikä varmasti on 'faktaa' , sellaista mitä vastaan kukaan ei voi sanoa mitään.
Niin siis missä asiassa olin oikeassa? tt:n väite Hitlerin putsaamiseksi on kiinnostava vain siksi, että hän ilkesi sanoa asiansa, eli lipsauttaa palstalle lisää ruskeaa paitaa.
syyttää ja tuomita jälkikäteen?
Voiko niitä tuomita millään tasolla, jos voi millä tasolla?
aikaan jo sen kyllästymisen ja sinut halutaan sulkea pois joukosta.
Kaikki normaalijärkiset ovat sinua vastaan.
Nyt takerruit flicka sanaan ja sen tuomiin mielleyhtymiin.
murhannut ketään vaikka massamurhaamiseen ja kansanmurhaan kehoittikin.
Hänhän on johtajana enemmän syyllinen kuin rivisotilas.
Rivisotilas saattaa päästä syytöksistä kuin koira veräjästä, mutta johtaja ei.
Johtaja on aina ennemmän vastuussa murhista kuin rivimurhaaja.
Johtajien tuomiot kansanmurhista ovat kovemmat.
ole muita kannattajia ja tukihenkilöitä kuin trollit, niin saahan sen siltä näyttämään, että 'kaikki' tällä palstalla haluavat sulkea minut pois joukosta. Tietenkin. Täällä ei ole rv:n ja minun lisäksi ainuttakaan täysjärkistä ollut paikalla aikapäiviin! Näin se nyt vain on.
Aivan samalla tavalla kun palstan peruskukko pyrki seriffiksi, täällä oli joukko hänen trollejaan 'kannattamassa'! Hassua tietenkin, että varmaankin juuri tämän ongelman vuoksi palstoilta ei seriffejä valita äänestyksen perusteella.
tytöttelystä: sanoin siitä koska olet tytötellyt minua ennenkin - vaikka nyt sanoit että ehkä emme ole tavanneetkaan - höpö-pöpö- . Machoilua se on puhutella naisia 'tytöiksi' Sopii tuttuun letkeän piittaamattomaan ja rehvastelevaan tyyliisi kuin luunappi otsaan. Minä en tytöttelyistäsi välitä vähääkään.
Ajatusmalli on täsmälleen sama, vain 'muutettavat muuttaen' sen perimmäinen rappeutuneisuus tulee näkyviin.
"Täällä ei ole rv:n ja minun lisäksi ainuttakaan täysjärkistä ollut paikalla aikapäiviin! Näin se nyt vain on."
Todella viiltävää itseanalyysiä (haukotus). Miksihän täällä ihmiset näkevät sinut täällä ongelmana, mutta ei rv:tä? Toista kiitellään hyvistä vastauksista, toisen hyökkäykset tulehduttavat kaiken keskustelun. Olisi hyvin mielenkiintoista kuulla rv:n kanta sinun foorumi kirjoitteluun ja näihin hyökkäyksiin muita kirjoittajia kohtaan, koska kaikki muut olet leimannut ei-"täysjärkisiksi". Veikkaanpa, että jos rv kirjoittaisi mielipiteensä sinusta yhtä rehellisesti kuin kirjoittaa juutalaisuudesta niin tuskinpa kovin paljon ylistyssanoja heruisi käytöksellesi. Olisi kiva joskus kuulla hänenkin mielipide tähän asiaan. Muiden mielipiteethän ovat aina "rasistien" itkua jne.
ladella palstalle avauksia jotka ovat jollekin ahkeralle eri nimimerkkien keräilijälle ja kaavamaisten profiilien harrastajalle lähinnä ilmoitusasioita. Täällä ei ole vuosiin ollut mitään järjellistä keskustelua. rv.stä en puhu mitään. Hämmästelen vain miten hän on jaksanut vastailla ja oikaista selvästikin tahallista juutalaisuuden vääristelyä kymmenet ja sen sadat kerrat uudelleen alusta, samoista asioista! Puhe ' kiittelystä' on tavanomaista höttöä, jolla ei ole mitän merkitystä. Miten hyvin hän on ikinä vastannutkaan, ei se ole mennyt palstan hurlumheille perille.
Puhe 'kaikista muista' ja heidän leimaamisestaan on puhdasta roskaa. Olen 100% varma ettäjuuri nyt kirjoitan sille jolle palsta on lähinnä pakkomielle pitää hallussa töttörööln avulla vaikka väkisin, yhdelle ainoalle! Kun ei se serifiin tähti millään irtoa, niin juolahti mieleeni, että löitkös vallan lekkeriksi kun laitoit hakaristin tähden paikalle? Teit siitä tunnuksesi? Laidasta laitaan? Niinkuin sinun eripersoonaiset eri nimimerkitkin? Olet se joka on luvannut, että et tule poistumaan palstalta. Ekö vain. Ja se sama joka vannoi Mikimalekille, että 'kiistelen kanssasi ikuisesti'.. Se sama joka touhotti 'palstan hallinnoinnin' (!) vaikeudesta, että piti tarjota palvelus palstalle, että pitis päästä Mikimalekin paikalle. Muistatko. Muistat varmaan, koska otit tuon nimimerkin lainaan. Kirjoitin silloin yhden avauksen nimimerkillä rakas Watson. Sanoinko silloin jotain pahasti, kun suhtaudut minuun kuin sinulla olisi jotain hampaankolossa?
Minä en oikein usko että rv alkaisi minua analysoida - sitähän sinä pyytelet. Luultavasti hän jos joku ymmärtää mikä palstan aihe on. Minä olen puuttunut palstan 'kirjoittajien' (99% trolleja tykkänään)valheisiin, ristiriitaisuuksiin, katteettomiin syytöksiin ja vääristelyyn, nimimerkkipelleilyyn, feikkaamiseen, toisten pilkkana pitämiseen.
Mitään en ole keksinyt omasta päästäni mitä täältä olen kaivanut esiin! Jos tämä pänniin sinua, niin sille en mahda mitään.
molemmat rinnastukset, kristittyjen rinnastaminen kulkutautibakteereihin ja juutalaisten rinnastaminen syöpäläisiin, ovat yhtä tökeröitä molemmat. Tästä oli kyse, rinnastuksen ja objektin määrittelyn tavasta. ( ihmisen samastaminen ei-inhimillisiin olioihin, bakteereihin ja hyönteisiin). Formaalilla tasolla molemmat rinnastukset ovat identtisiä. Mutta molemmat rinnastukset ovat mitä toden näköisimmin peräisin yhdestä ja samasta mölytoosasta.
paha riesa ja maanvaiva tällä palstalla.
Mitäköhän se täällä mahtaa ajatella tekevänsä? jonkinlaisen palveluksenko?
"Puhe 'kaikista muista' ja heidän leimaamisestaan on puhdasta roskaa. Olen 100% varma ettäjuuri nyt kirjoitan sille jolle palsta on lähinnä pakkomielle pitää hallussa töttörööln avulla vaikka väkisin, yhdelle ainoalle!"
"Minä en oikein usko että rv alkaisi minua analysoida - sitähän sinä pyytelet. Luultavasti hän jos joku ymmärtää mikä palstan aihe on. Minä olen puuttunut palstan 'kirjoittajien' (99% trolleja tykkänään)valheisiin, ristiriitaisuuksiin, katteettomiin syytöksiin ja vääristelyyn, nimimerkkipelleilyyn, feikkaamiseen, toisten pilkkana pitämiseen."
Kovat ovat prosenttisi, varsinkin sellaisen kirjoittajan suusta joka pitää kuukausien kirjoitustaukoa ja sitten palaa takaisin vetäen aina saman esityksen: "(99% trolleja tykkänään)".
Kyllä, sitä pyytelen ja toivoisin että muitakin kirjoittajia kiinnostaisi RV:n näkemys. Sitä paitsi, ei RV:n tarvitsisi sinua mitenkään analysoida. Antaisi vaan rehellisen kommentin kirjoitustyylistäsi ja siitä mitä mieltä on pakkomielteestäsi mm. Bar-Ilan ja Diana ym. "feikki trolli kirjoittajia" salaliittoteorioihin. Onhan se nähty ettei kenenkään muun vakuutteluilla ole vaikutusta sinuun, koska "99% trolleja". Jos RV on tosissaan yhtyy kaikkeen siihen kuraan mitä heität täällä _kaikkia kirjoittajia_ kohtaan niin sitten ei enää mitään, silloin asia on sillä selvä.
"Mitään en ole keksinyt omasta päästäni mitä täältä olen kaivanut esiin! Jos tämä pänniin sinua, niin sille en mahda mitään."
Tässähän se ongelma onkin. Tiedät faktana kaiken joten mikään ei saa häiritä julistamista. Täysin samaa käytöstä kuin Yaakovilta. Lisää vain "siunausta Yeshuassa" niin samaa ylimielistä tuubaa se on.
harhoissasi liitelet ja yläilmoista ilmoittelet outoja juttujasi asian vierestä.
Seriffiasiat ovat aina mielessäsi ja kuka kukin on...hullu poistu paikalta!
ja sääkin..ollaan kaikki lällälää
..koska olet kuullut saman aiemminkin. Nyt vain asia on vielä selvempi. Muistatko muuten, myös Mikimalek totesi kun palstan juutalaisena esiintyvä jäi kiinni heprean kielivirheestä että 'olemme saaneet trollin'. Kolme vuotta sitten. Samassa ketjussa jossa muistaakseni käytin tuota 'rakas watson' nimimerkkiä, ja avauksen aiheena oli silloinkin trollit, ikuinen riesa. Ja juuri niihin aikoihin joku oli todella hanakas astumaan seriffin housuihin.
Myös Minni Matleena oli trolli! ja häipyi kun sai kuulla ja nähdä ei suinkaan minun suustani, ja Michlenaa on pidetty trollina.. arvaa kuka? Pätkiikö muisti? Myös ne seriffikokelaat, jotka olivat Mikimalekin lähdön jälkeen olivat samaa lajia.. Kaikki paitsi KTS (missäköhän jallu taas on luurailevinaan..) katosivat tien, vaikka olivat niin niin juutalaisuudesta innoissaan ja sen puolesta.. Noh, aina on tullut tilalle uusi samanlainen, aivan samanlainen! Bar-Ilan ei eroa seriffi-tyrkkyjen jonon tyypeistä pätkääkään, vaikka kirjoittaisi kuinka kiemuraisesti.
Edes diana ei kiistänyt etteikö täällä olisi trolleja, - pakko nyt toistaa taas ! - hänen mielestään MINÄ olen antanut heille esimerkin, että 'muuten se ei olisi tullut kenellekään edes mieleen'.
Bar-Ilanin mukaan 'trolleista ei pitäisi lainkaan edes puhua' koska heistä puhuminen 'pitää ongelmaa yllä' hänen mielestään (!). Höpsistä.. trolleille maanrauha? hupa hupa.. Se olisi ihan sama kuin toimisi niin, ettei kukaan piittaisi mitään vääristelyistä (juutalaisuuden siis, palstan teema) koska se pitää vääristelyä yllä! Myöskään rasismiin ei hänen mielestään tule 'reagoida millään tavalla'!
Näkemykseni palstan trolleista perustuu palstan pitkäaikaisten 'kirjoittajien' kirjoitusten ristiriitaisuuksien avaamiseen,... Se on vain tekstianalyysiä, ei henkilöitten analyysiä, jos niin luulet.
esiinnyt muiden nimissä jotta ei oma nimi joudu lokaan. HÄPEÄ JA LOPETA!
avauksen. Siinä on nyt konkreettinen esimerkki mitä valehtelusta seuraa: On keksittävä yhä vain lisää valheita.
Jokainen vastaa vain omista valinnoistaan ja teoistaan, ei toisten. Mikään ei oikeuta puolustelemaan omia tahallisisa tekoja toisen huonolla esimerkillä.
häneen??
Siitä vaan,partasuti odottaa brasilialaista vahausta.
aina kun tulee tiukka paikka.
Diana: Voisit vihdoinkin selittää kaikkein suurimman ristiriidan joka paistaa kirjoituksistasi esiin kuin lamppu: Toinen ei voi vastata toisen teoista, eikä mikään oikeuta langettamaan syytä omista teoita toisen syyksi. Kuitenkin juuri väität päunvastaista. Voisitko selittää tämän ristiroidan.
Samoin väittää myös tinotito: natsit eivät ole suurimpia syyllisiä holokaustiin vaan 'paha henki ja Luther'.
-------------------
Palautan vielä sen puheenvuorosi näkyviin, sen jossa arvostelet minua, ettei minulla ole pokkaa mennä Bar-Ilanin galleriaan ja keskustella häne kanssaa hänen ns 'juutalaisuudestaaan'. Samalla väität että minä olen syyllinen palstan trollien olemassaoloon:
http://www.aijaa.com/v.php?i=4472467.jpg
Syytöksesi vie pohjan kaikelta mitä olet selostanut juutalaisuudesta viimeksi kuluneen n vuoden aikana. Tietoa sinulla on, mutta kaikki se on sinulle vain väline omia tarkoituksiasi varten. Täsmälleen sama koskee myös tinotitoa usena vuoden ajalta, sekä lukuisia palstalla vierailleita ns juutalaisia seriffityrkkyjä.
Juutalaisuudesta keräämäsi tiedot ovat sinulle ulkoaluettua litaniaa sinulle korkeintaan pelinappuloitten arvoisia.
Mikään ei oikeuta puolustelemaan omia tahallisia tekoja toisen huonolla esimerkillä. Mielenkiintoista että tinotito ja Diana molemmat vetävät nikkinä pois ja alkavat kirjoittaa nikittömänä aina kun tulee tiukka paikka.
Diana: Voisit vihdoinkin selittää kaikkein suurimman ristiriidan joka paistaa kirjoituksistasi esiin kuin lamppu: Toinen ei voi vastata toisen teoista, eikä mikään oikeuta langettamaan syytä omista teoita toisen syyksi. Kuitenkin juuri väität päunvastaista. Voisitko selittää tämän ristiroidan.
Samoin väittää myös tinotito: natsit eivät ole suurimpia syyllisiä holokaustiin vaan 'paha henki ja Luther'.
-------------------
Palautan vielä sen puheenvuorosi näkyviin, sen jossa arvostelet minua, ettei minulla ole pokkaa mennä Bar-Ilanin galleriaan ja keskustella häne kanssaa hänen ns 'juutalaisuudestaaan'. Samalla väität että minä olen syyllinen palstan trollien olemassaoloon:
http://www.aijaa.com/v.php?i=4472467.jpg
Syytöksesi vie pohjan kaikelta mitä olet selostanut juutalaisuudesta viimeksi kuluneen n vuoden aikana. Tietoa sinulla on, mutta kaikki se on sinulle vain väline omia tarkoituksiasi varten. Täsmälleen sama koskee myös tinotitoa usena vuoden ajalta, sekä lukuisia palstalla vierailleita ns juutalaisia seriffityrkkyjä.
Juutalaisuudesta keräämäsi tiedot ovat sinulle ulkoaluettua litaniaa sinulle korkeintaan pelinappuloitten arvoisia.
kadonnut, minulla nyt sattuu olemaan muutakin elämää, kuin juutalaispalstan kyttääminen.
Täällä ei ole mitään mielenkiintoisten nykyisin. Kenenkään omia sairaskertomuksia ei juuri kiinnosta lukea.
Olen siirtynyt väliaikaisesti lestadiolaisten palstalle kertomaan hiukan totuuksia Raamatusta.
Minulla on se "tarkoitusperä" ja aika paljon pelinappuloita= tietoa molemmista testamenteista .
kertomatta. Tiesin kyllä tarkoitusperäsi. Niinpä niin, tietäminen vain välineenä jotain 'muuta' varten ei ole mikään arvo!
Aiotko yhä perustaa uuden uskonnon?
usko että täältä minnekään katoat. Puhut vain. Kyllä sinä katoilet, nimenomaan nikittömyyteen aina kun menee sormi suuhun. Ottaisit myös jalan suustasi, ja vastaisit miten perustelet näkemyksesi esimerkin antajan syyllisyydestä esimerkin noudattajien tekoihin. Onkä tämä tosiaan sinun näkemys juutalaisuudesta??
Puupennikin on arvokkaampi kuin sinun välineesi sinun tarkoituksiasi varten.
enää saarnaa jehovanuskovien palstalla?
PAKKOMIELTEISESTI ESIINNYT TOISTEN NIMISSÄ JOTTA EI OMA NIMI LOKAANNU:PAKKOMIELLE NÄKYY OLEVAN MYÖS IHMISTEN HERJAAMINEN JA LOUKKAAMINEN! MOUKKA, ESIINNY OMIIN NIMIIS!!!
että nykyään ruttoja ja kulkutauteja tehtaillaan maailman soitateollisuuden labroissa ja mikä on ihmisen aiheuttamaa tautia ei voi varmuudella sanoa.
..sinulla on varmaan valatavasti tietoa asiasta. On se kyllä kamalaa. Mihin johtaakaan ajatukseni heti paikalla, että 'ketkähän levittivät ruttoa jo keskiajalla, myrkyttivät ihmisten kaivoja!'
Mites tuo - Dianan 'oivallus' tuolla alempana tänään - että 'asioilla on kaksi muotoa' sopii tuohon, että joku vaikka lähettää pernaruttokirjeitä kenelle sattuu? Mikä on pernaruttokirjeen 'hyvä muoto'? Mitä se, joka saa tartunnan voi oppia - sanotaanhan juutalaisuudessa, että ei ole niin pahaa asiaa, etteikö siitä voisi oppia jotain - ja oppiminen on hyvä asia. Vai onko oppimisessakin 'paha muoto'? Se toinen mikä Dianan mukaan asioilla on?
keskiajalla ruttoon kuolleiden ruumiita heitettin vihollisen muurien yli ja..
Tuon oman keskiaika kuvauksen otit mukaan itse ja johdattelet sitä tapasi mukaan maailman tappiin asti, aivan kuin minä olisin sen keksinyt.
Ei pernaruttokirjeet ole sitä pahista pahinta jota yritetään lanseerata maailmaan vaan etnisin perustein tarttuvat kulkutaudit, yäk!
Siitä syytetään netissä USA:ta ja myös juutalaisia, en tiedä onko perää?
Jatka vaan itseksesi tuota pernaruton hyvää ja pahaa muotoa, se ei kiinnosta minua koska väännät sen tapasi mukaan solmuun ja syytät siitä minua.
laitoin huomautukseni lainausmerkkien väliin'. Olen lainannut ne sinulta!
Vai on pieni paha vähemmän paha kuin jokin isompi paha.. Paha mikä paha, ismopi tai pienempi, seei kerro vielä mitään siitä mitä pienestäkin pahasta on seurannut kuten aivan viattomista pikku huomautuksista, kun niitä jatketaan tarpeeksi kauan ja kyllin laajalti. Mikään ei leviä helpommin kuin paha, myös sievistelty ja sokerikermalla kuorrutettu.
Minä sovelsin vain Dianan ajatuskulkua, niitä mitä hän pitää täällä esillä, en suinkaan minä.
Ihan sama mitä sanon sinun jatkamisestasi. Et varmasti lopeta, tai sitten et pidä lupaustasi. Bar-Ilankin saa palstan lohtua, koska se hänen mukaansa vahingoittaa vain häntä itseään.
"Niin Daavidillakin oli henki, kuten kaikilla. Kun henki lähtee, ihminen kuolee, siksi kai Daavid pyysi, älä ota sitä pois. Hän halusi elää."
Ei ihmisellä ole mitään henkeä. Ihminen rakentuu alkuaineista ja aivot ovat ajattelun keskus.
Sinun alkuaineet alkaa hajota tomuksi, kun lakkaat hengittämästä.
Kun ihminen kuolee, silloin henki lähtee. Elämän henki palaa antajalleen.
Näin sanoi Saarnaaja.
Ateitikoilla voi olla toinen juttu, mutta siihen minä en ota kantaa.
"Kun ihminen kuolee, silloin henki lähtee. Elämän henki palaa antajalleen."
Hengestä ei ole mitään todisteita. "Elämän henkeä" ei ole olemassa joka palaisi antajalleen (olematon jumala). Sinun pitäisi todistaa tällainen "henki" koska esität positiivisen väitteen.
Miten voi vielä tänä päivänä kaikenlaiset sadut löytää ihmisten mieliin...
ihmisiä syöpäläisiksi vai miksi?
ensiksi joutuu opettelemaan inhimillisille tavoille;)
Miten ootkin ne löytänyt?!
perusti uuden uskonnon,jonka ihmisjumalaksi julistautui ja itsensä huudatti. Juutalaisuuteen tämä uusi uskonto ei kuulu millään tavalla. Jeesusjutut kuuluvat omille palstoilleen.
mikään Jumala ole sentään,Hänen poikansa kylläkin;)
Ja olihan Hän juutalainen,eli kuuluu nekin höpönät tälle nimenomaiselle palstalle vaikka kuinka vihaatkin Häntä.
katselemaan sinua,sinun bannisi ei kestänytkään minua kohti iäti??
Kiitos siitä avarakatseisuudestasi,vaikka pidänkin sinua hieman nat,...natiaisena:)
blokkaa viholliset iäksi;))
asia on niin, totuus on toinen, eikä siitä miksikään muutu.
ja se totuus heilahtaa sinukin höpinöistäsi kovin kauas.
suoraksi oikein nuijan kanssa.
Voisitko muuten selittää millä tavalla rasismi ja törkeydet vähenevät kun niihin ei, sinun esittämäsi ehdotuksen mukaan, ollenkaan reagoida? Hienostuneempaa rasismia on juutalaisuuden tuntemiseen perustuva vääristely, tätähän palstan trollit harrastavat. Miten siihen tulisi reagoida?
http://keskustelu.suomi24.fi/node/6066745#comment-31860202
Hoo-o.. Muistan hyvin tuon avauksen jonka myötä BI teki sisäänmarssinsa.
tämä kohta erityisesti sai karvani pystyyn ja ihon kananlihalle "Hlö-kohtaisesti koen tämän(kin) asian hyvin tärkeänä -myös tällä juutalaisuuspalstalla,jossa asiaa on usein käsitelty eri ketjuissa (revisionistisista spämmeistä ja provoista huolimatta)."
että oikein' hlö-lohtaisesti'! joillekin holokaustikin on vain pelinappula..
onpa siinä jollain pokkaa..
että rasisteihin ei kannata puuttua tai bannata, koska kirjoittavat toisella koneella
niinkuin"Aatteleppaite" näyttää tekevän.
Mistä muuten tiesit etukäteen, että Aatteleppaite:llä on toinen kone??
Ettei vain löydy sinun peräkammarista se toinen ja kolmaskin. :)
"Heh heh" on ainakin sinulta perittyä.
Olen ainoastaan kertonut mitä Mikimalek kertoi! Hänen mukaansa bannaaminen ei poista häirikköongelmaa (kuten rasisteja) koska joillakin on useampia koneita! Pohdin sitä, että olisiko Mikimalekilla asiasta tietoa ylläpidon suunnalta tässä asiassa!
Nyt sinä olet muuttanut asian minun mielipiteekseni..
Olenko sanonut tienneeni 'aatelepaiten' kolmesta neljästä oneestä? En ole, mutta voisin kyllä arvata - tai päätellä. Eipä tuo olisi mikään ihme, jos sinullakin olisi, ainakin kaksi konetta ja tai kolme, ja aivan samanlaisia kuin sinulla. :D
Olet mitä tutuin tyyppi, - harjoitat täsmälleen samanlaista toisten komenttien vääntelyä tunnistamattomaksi kuin aikanaan kun tulin palstalle!
Jos ON totta, että joillakin rasisteilla on useampia koneita, ja useita eri rekisteröityjä nikkejä, niin se on vain tosiasia eikä mikään mielipide siitä kannattaako rasismiin reagoida!
Tietenkin rasismiin on reagoitava, mutta kaikkea siihen kuuluvaa ei hyödytä laittaa tänne esille, vaan postata rasistiset viestit eteenpäin muualle - sinne missä ne varmasti otetaan huomioon.
.. kommenttisi on kummallisuudessaan kuin piste i:n päällä. Näyttääkö hän sinusta tekevän niin, kirjoittaa kolmella, anteeksi kahdella, koneella? Onpa rohkeaa, kun ne ovat sinun koneita, tietenkin. Muuten et niistä olisi edes alkanut niistä puhua. Luulet ettei kukaan ole niin pöhkö (tai fiksu) tai, että olettaisi että joku kertoisi itse trolli-versionsa konekokoelmasta.
Alat jo mennä solmuun noitten koukeroittesi kanssa. Palstan todellisuus ON paljon yksinkertaisempi kuin uskottelet itsellesi että minä luulen sen olevan.
Muistatko jutun jossa kerran, kerrottuasi sen (tarinan 'matkasta'), minä huomautin, että tuohan oli samaa kuin 'valehdella puhumalla totta' (kuvaavaa paranoijan tietylle vaiheelle, kun epäluulo toisia kohtaan on niin tipotoessään, että alkaa kertoa hulluimpiakin salaisuuksiaan - kun ei niitä kuitenkaan kukaan usko!
Älä luule!
---Muistatko jutun jossa kerran, kerrottuasi sen (tarinan 'matkasta'), minä huomautin, että tuohan oli samaa kuin 'valehdella puhumalla totta' (kuvaavaa paranoijan tietylle vaiheelle, kun epäluulo toisia kohtaan on niin tipotoessään, että alkaa kertoa hulluimpiakin salaisuuksiaan - kun ei niitä kuitenkaan kukaan usko!---
Sekoitat kaiken aivan kaiken..et voi vain teeskennellä olevasi hullu,olet sitä oikeasti..APUA!!!
sinua on kehyttu, miksi riehut!
Tunnetteko DQ:n kanssa
Kirjoittanut: Bar-Ilan / 29.7.08 / klo 02:08
toisenne jo pitkältäkin ajalta täällä?
Hän on varmasti mielenkiintoinen persoonallisuus,jolla on paljon ajatuksia,ja jotka hän tuo varsin voimallisesti sekä avoimesti esille.
Muuten,muistatko sen keskustelumme taannoin eräässä pitkässä ketjussa?
Sivusimme siinä paljoltikin Chabadia.
En tiedä,onko sinulla jo nämä,mutta tässä olisi pari osoitetta,jos kiinnostaa: www.lubavitch.fi ja halutessasi [email protected] ***
Jutun pointti ei tietenkään ollut se 'tarina', vaan se lömpelyys, millä palstan päähirmu koettaa hälventää omia rumia jälkiään. Osaatko lukea viestien merkityssisältöä? Takerrut taas pelkkään esimerkkidetaljiin!
Mistä 'uitusta' Diana olisi tiennyt, että osuin oikeaan arvellessani, että palstan rasisteilla ( kuten vaikka sitten 'aatelepaitellä) on mahdollisesti useita koneita ja yhtä monta IP:tä. Elleo hän tiedä että juuri 'aatelepaitellä' ON useita koneita. Kummastelen ja syystä)
Sen takia palstojen sinnikkäimpien häiriköitten bannaaminen ei tuota toivottua tulosta. (joskus se kuitenkin tuottaa - jokunen on saanut sakkoja ja menttänyt koneensa - joten kyllä kannattaa reagoida).
En arvellut juuri 'aatelepaitestä' yhtään mitään - siinä nyt on taas yksi palstan hassuimmista rekatuista trolleista - kauankohan sekin jakselee.. )
korjasin, ettei tarvitse sinun siihen tarrautua.
PS: Muistapa vielä, etten kirjoittanut vain sinua varten. Jonain päivänä toivottavasti ymmärrät..
Montakin juutalaista kristittyä. Mikä tuo linkeissä löytyvä nimi Jahushua oikein on,
.odottaakin. Ruudinkeksijä. Hyvä nikki, oikein sopiva sinulle.
Kiinalaiset sen keksivät. Nikkini on sattuvampi kuin uskotkaan.
"Janatuinen".
Vaikka nyt en ymmärtänyt yhtään mitään tarkoituksestasi.
vahinko?
Sellainen ettei siitä jotenkin vuosien aikana selviä.
Artikkeli sivustolta"Israel Today" jossa vastataan väitteeseen, että messiaaniset juutalaiset eivät olisi juutalaisia:
"That is a very untruthful statement. As a democracy the nation of isreal MUST accept all religons, regardless of belifs. As a Christian who has attended Messianic Services in Israel,
I can tell you they are Jewish.
In the Old Testement , it Profesises that a Savior will come, and according to the belifs of Christians and Messianicsm, He has come once already.
IT is the same religon, THE SAME RELIGON.
Except we belive the Profesee has been fulfilled with Christ. I also see no reason why the Jewish Community would want them out, i mean that there are muslims , hindus, bahi there that are not being protested against, just Christians and Messianics. Remember that Israel is a free nation, not a Jewish nation, but a nation that was built as a home for the Jewish, and a home to any other religon"
'Rasismia vastaan' ja 'Bar-Ilanin' esittämät vättämät sivustolla ovat perättömiä väittämiä.
"As a Christian who has attended Messianic Services in Israel,I can tell you they are Jewish."
Juutalaisuus ja kristinusko ei ole sama uskonto.'
"i mean that there are muslims , hindus, bahi there that are not being protested against, just Christians and Messianics"
Onko kuultu väitettä muslimijuutalaisesta tai hindumuslimista?
että Jeesusta messiaanaan pitävät eivät ole enää uskonnoltaan juutalaisia, vaan kristittyjä.
Muutenkin kristityiksi kääntyneet ovat luopioita. He ovat kansan pettureita. He ovat niitä veljiä, jotka kääntävät kantapäänsä omiaan vastaan.
Oikeat mesiaaniset juutalaiset taas ovat eri asia, VT puhuu messiaasta, mutta hän ei ole Jeesus, vaan se oikea messias.
Hän ei ole vielä tullut.
Vääriin arviointeihin mutta ei minkäänlaista oikeutta määritellä sitä mitä "juutalaiset ovat".
Perusteettomia väittämiä voi kuka tahansa esittää mutta ne ovat tyjänpäiväisiä.
arvostele kirjoitusta älä minua. Perustele, mikä siinä on väärin määritelty.
Ovatko uskonnoltaan kristityt, myös uskonnoltaan juutalaisia ? Eivät tietenkään, vaikka uskoisivat/luulisivat olevansa, valittu palvelija, oikea, hengellinen Israel, sisäinen juutalainen. Se on ainoastaan ylikävelyä.
Miksei teille riitä olla kristitty?
Samoin eivät myöskaan uskonnoltaa juutalaiset ole kristittyjä, sehän on selvä asia.
Eri uskonnoista on kysymys.
Sillä niitä juutalaisia ja ei juutalaisia, jotka ovat Jeesuksen opetuslapsia on alusta asti nimitetty myös "kristityiksi". (Apt.11:26.) Toinen juttu on se että kaikki Kristuksen nimeä kantavat eivät suinkaan ole "kristittyjä" Raamatun tuntemassa merkityksessä. Mutta kaikke ne jotka ovat vastaanottaneet: vanhurkskaan auttajan avukseen oikeaan aikaan, ovat tunteneet messiaan ja ovat siten osallisia "tästä jalon öljypuun juuresta". Kaikki he ovat siis oksastettuja Jumalan seurakuntaan ja kansaan. Tässä suhteessä KAIKKI EROTTAVAT VÄLISEINÄT on historiallisesti ja varsin konkreettisestikin purettu maahan: "kiveä kiven pääle jättämättä ja maahan jaottaen". Tämän merkiksi ja vahvistukseksi: vanha temppeli ei enää seiso paikallaan.
Myös messiaaniset juutalaiset, jotka ovat olleet ikänsä juutalaisia, pitävät itseään edelleen juutalaisina, erona on vain se, että heille messias on tullut jo. Eivät he samastu kristinuskoon, vaan juutalaisuuteen, joka on ja pysyy. Joku on voinut olla vaikka 40 v. juutalainen, ja sitten alkaa uskoa tähän messiaaseen, ei hänen juutalainen minuutensa mihinkään katoa! Tämä olisi jo psykologisesti mahdotonta. Tosin juutalaisuudessakin on aina ollut myös erilaisia ryhmäkuntia ja näkemyseroja, kuten muissakin uskonnoissa. He uskovat edelleen yhteen Jumalaan JHVH:een.
Tuo on havainto ja todistus, henkilö on käynyt heidän synagogissaan tai tilaisuuksissaan joita pidetään sapattina ja kuunnellut heitä. Eivät monet messiaaniset tee Jeesusta uudeksi Jumalaksi, vaan heillä on JHVH, ja Jeesus, Yeshua, on heille Tie JHVH:n tuntemiseen, pelastaja-messias, profeetta, välimies, Jumalan Sanan tuoja yms. mutta Jumala itse on Luoja, henkinen todellisuus.
Islam ja hinduismi ei olennaisesti perustuu Tanakh'in perinnölle, niissä on liikaa erilaisuutta juutalaisuuteen, jotta ne voisivat yhdistyä mielekkäällä tavalla, mutta messiaanisten juutalaisten (Jeshuan ensi seuraajien) usko perustuu juutalaistenkin omiin pyhiin kirjoituksiin.
suurin osa kansasta on suvaitsevampaa ja hyväksyvät messiaanisten juutalaisten omat määrittelyt itsestään, vain pieni osa kaikkein uskonnollisimpia ei hyväksy heitä juutalaisina eli haluavat ulkoapäin määritellä keitä he ovat, eivätkä sallisi ihmisten itse määritellä itseään uskontojen alueella. Sitä se suvaitsevaisuuden vähäisyys teettää. Samantapainen ilmiö on politiikassa: mitä "oikeaoppisempi" puolue, ja varsinkin vallassa, sitä vähemmän demokratiaa ja yksilöiden oikeuksien kunnioittamista.
perustu juutalaisten omiin kirjoituksiin. Joosua kylläkin, ja nimi tarkoittaa samaa, pelastusta.
Joosua vei aikoinaan kansan Jordan virran yli luvattuun maahan.
Kristittyjen muunos; Jeesus vie tuonelan virran yli jonnekin henkivaltakuntaan.
Toki mielelläsi asiantuntijana, mutta mihin ryhmäänsinä kuulut, vai oletko yksinäinen lintu väärässä puussa viesertelemässä omiasi?
ja sinä edustat lähinnä uskonnollista ääripäätä ja ahdasmielisyyttä, valtaosa juutalaisista on
paljon suvaitsevampia messiaanisia juutalaisia kohtaan kuin sinunlaisesi. Juutalaisuuteen kuuluu sallia ja kunnioittaa monenlaisia uskonnollisia näkemyksiä.
Sinä olet aika fiksoitunut tänne palstalle jossa avarakatseisuus ei erityisemmin ole suosiossa, oletko ottanut kunnolla selvää mitä esim. Israelin messiaaniset itse sanovat. He sanovat olevansa "completely Jewish".
" Myös messiaaniset juutalaiset, jotka ovat olleet ikänsä juutalaisia, pitävät itseään edelleen juutalaisina, "
Ehkä, mutta ovat kuitenkin kristittyjä, kuten muutkin Jeesukseen uskovat ja hänen nimiin kastetut .
"Joku on voinut olla vaikka 40 v. juutalainen, ja sitten alkaa uskoa tähän messiaaseen, ei hänen juutalainen minuutensa mihinkään katoa !"
Joku on voinut olla vaikka 40 v kristitty ja sitten alkaa uskoa tähän Allahiin, ei hänen kristillinen minuutensa mihinkään katoa!
"Tämä olisi jo psykologisesti mahdotonta."
Ihmiset vaihtavat uskontoa, tulevat uskoon, menettävät uskonsa.
"Jeesus, Yeshua, on heille Tie JHVH:n tuntemiseen, pelastaja-messias, profeetta, välimies,"
"Minä, minä olen JHWH, eikä ole muuta pelastajaa, kuin minä. " Muu on pakanuutta .
Ei UT:ssa mainita tuonelan virtaa, se on Kalevalasta ja kreikkalaisten taruista.
"Henkivaltakuntaan" tulo alkaa siinä, kun ihminen kääntyy Jumalan puoleen, ja syntyy uudesti ylhäältä. "Jos ette synny uudelleen vedestä ja hengestä, ette näe Jumalan / JHVH:n valtakuntaa".
VT:ssä on 77 kertaa sana y'shua, Jumalan pelastus, sillä siinä on "punaisena lankana" ajatus pelastaa ihmiset synneistä ja kuolemasta, joka tarkoittaa myös hengellisesti kuolleena elämistä maan päällä, ja UT:ssa sitten pelastaja eli Messias tulee ihmisenä juutalaisten keskuuteen, ei enää maallisena kuninkaana vaan hengellisenä johtajana.
esitän keskustelupalstalla, en ole mikään "trollaaja" vaan haluan selvittää mitä juutalaisuuteen kuuluu avarakatseisemmassa määrittelyssä, ja koska lukemattomat messiaaniset sanovat olevansa juutalaisia, niin uskon heitä.
Jos joku on ollut 40 v. uskova kristitty, ei hän voisi kääntyä Allahiin uskovaksi, niin on erilaista oppia. Kristuksen seuraajat eivät tietääkseni menetä uskoaan, jos eivät ole vain pinnallisen uskonnollisia, joka on aivan eri asia. "Joka juo tätä vettä ei ikinä janoa".
JHVH itse juuri on Pelastaja, mutta hän toimii ihmisten kautta, on lähettänyt profeettoja ja muita sanansaattajia. Mutta kuinka monen jo muinaiset juutalaiset torjuivat, Moosesta vastaankin nurisivat alinomaa.
tarkoitus keskustella minusta, en ole mitenkään palstan aihe.
Visertelen sitä mitä minun Raamattuni sanoo.
Sinulla on lupa viserrellä takaisin sitä, mitä sinun kirjasi kertoo.
Tarkoitus olisi kuitenkin viserrellä juutalaisuudesta, sitä haluaisin itsekin kuulla enemmän, koska en tiedä missä määrin oma käsitykseni poikkeaa heidän tulkinnoitaan.
Valitettavasti täällä on juutalaisten mahdotonta kirjoittaa, koska kristityt ovat heti sylkemässä silmille.
"pelastus/pelastaa" löytyy Raamatusta, mutta ei sana pelastus tee mitään, eikä tule ihmiseksi, se on höpöhöpö selitystä.
YHWH pelastaa, hän tekee niinkuin tahtoo, tuomitsee, pelastaa ja armahtaa.
tuon eriuskoisten pilkkaamisen ja rumat puheet. Itse ainakin haluaisin aina asiallista ja ystävällistä keskustelua. Aina kun tänne tulee, joutuu lukemaan sinun vihakirjoituksiasi kristinuskoa kohtaan, ikään kuin se olisi jokin musta möykky.
Ei, kristinuskoa voit verrata vaikka eduskuntaan, jossa on erilaisia näkemyksiä, tulkintoja ja mielipiteitä. Kristus eli Messias oli juutalainen joka noudatti Tooraa ja toteutti sitä mitä suurimmassa määrin, samoin apostolit.
Messiaaniset juutalaiset ovat juutalaisia, ja aiheesta pitäisi voida puhua täälläkin asiallisesti, kiihkottomasti ja kohteliaasti, keskustelupalstan sääntöjä noudattaen. Ne säännöt koskevat myös sinua, älä siis hauku muita tai harrasta "uskontorasismia". Puhu asiaa, loukkaamatta kristittyjä, messiaanisia yms. ja yritä olla suvaitsevaisempi, jotta keskusteluissa olisi parempi henki, jos ei ole asiaa, niin älä kirjoita.
minulta, jos et kestä vastauksia, minun käsitykseni eivät muutu.
Etköhän se ole sinä, joka olet aina hyökkäillyt minua vastaan, mutta et ole saanut minusta riitakaveria tai syyttelijää.
Ei kannata ottaa henkilökohtaisesti jos puhun totuuksia kristinuskosta.
Kaikki perustuu siihen mitä kirjoituksissa lukee.
Ei Jumala YHWH ole mikään teurastettu karitsa, jonka lihaa ja verta pitää syödä.
VT kieltää veren syönnin, joten Jeesuksen kehoitus oman lihansa ja verensä syömiseen on kapinaa pahimmasta päästä.
Myös ihmisuhrit ovat ankarsti kielletty, joten sekään ei käy yhteen kristinuskon kanssa.
Jumalan alttarille annettuun sovintovereen saa aikaan sovituksen, riippumatta siitä uskotko sinä sitä vai et. 3 Moos.17:11. Se viini ja leipä, jonka osallisuuden pappi Melkisedekin järjestykseen mukaan asetti: uuden liiton uhrin osallisuutena nautittavaksemme on se Herran pöytä, ja toki osallisuus Herran ruumiiseen ja vereen. Tämä korkeasti pyhä ei ole tarkoitettukaan uuden liiton ulkopuolisille, vaan nimenomaan siihen kuuluville: ikuiseksi elämäksi.
Melkitsedekiä tähän, evankeliumi ohittaa hänetkin ja pistää Jeesuksen tilalle.
pakanauskonnon, sen sinä teet .
"haluan selvittää mitä juutalaisuuteen kuuluu avarakatseisemmassa määrittelyssä, ja koska lukemattomat messiaaniset sanovat olevansa juutalaisia, niin uskon heitä."
Sanovat, mutta miksi, koska juutalaisuus KIELTÄÄ epäjumalien palvelun ja ihmispalvonnan johon kuuluu kuolleiden puuseppien rukoilu ja jumalaksikohottaminen.
"Jos joku on ollut 40 v. uskova kristitty, ei hän voisi kääntyä Allahiin uskovaksi, niin on erilaista oppia."
Jos joku ollut 40 v juutalainen, ja hän kääntyy Jeesuksen palvojaksi hän tietää että on jättänyt juutalaisuuden ja tullut kristityksi, niin erilainen on oppi.
"Mutta kuinka monen jo muinaiset juutalaiset torjuivat, Moosesta vastaankin nurisivat alinomaa. "
Parempihan se on kuin luulla Mooseksen olevan jumala tai "pelastaja". Ihmisiä vastaan saa nurista, kuka sen on kieltänyt? Näinkö:Minä olen Mooses sinun jumalasi älä nurise minua vastaan ?
Seuraamuksia, kuten Mooseksenkin henkilöhistoria erinomaisen varottavana esimerkkinä todistaa, puhumattakaan niistä joiden ruumiit kaatuivat luvattua saavuttamatta erämaahan.
Selitystesi laita, jotka eivär täsmää sen paremmin Mooseksen uskoisuuden kuin messiaanisuudenkaan kanssa ja kristinuskostahan muodostat vain yleistäviä irvikuvia.
Melkisedek on ainoa Jumalan korkeimman taivaan ja maan luojan asettama pappiskunningas joka pysyy virassaan iankaikkisesti: Jahven hänestä vannoman valan sanan takaamana. Kaikkien muiden pappien virat ovat katoavia ja vain parhaimmillaankin tilapäisiä, sillä kuolema ei salli heidän pysyä.
Lue vakuuttava peruuttamaton julistus asiasta Psalmista 110; ja lakkaa puhumasta asiota omasta päästäsi.
Opetat sillä se Jumalan tunteminen, josta Tanakh puhuu on sinulta hukassa.
Messiaaninen juutalaisuus perustuu nimenomaan juutalaisten omiin kirjoituksiin Genesiksestä Miikaan asti, Tooraan ja pyhiin kirjoituksiin, joissa mainitaan usein "ja Herra sanoi", ja joissa ennustetaan myös tulevia aikoja pitkälle eteenpäin, mutta se ei perustu myöhempiin rabbiinisiin juutalaisiin kirjoituksiin, Talmudiin tms. Joshua-nimi tarkoittaa myös pelastusta, tämä ei sulje pois tulevaa messiasta. Kun juutalaisuudessakin on erilaisia elementtejä, eri vuosisadoilta.
VT:n Profeettojen jälkeen, UT:n ajalle tultaessa mm. osa juutalaisista uskoi kuolemanjälkeiseen elämään, osa ei.
mitä tarkoitat?
Voisit perustella väitteesi, tuosta en saa mitään otetta.
Keskustelupalstoilla pitäisi hyväksyä että toiset ovat eri mieltä asioista, en halua riitaa, vaan korrektia keskustelua. Sinulla on oma totuuskäsityksesi, sellaiseen on jokaisella oikeus, mutta pitäisi antaa arvo toisillekin totuuskäsityksille, ja muistaa hyvät tavat.
Messiaaniset eivät tee useinkaan Jeesuksesta Jumalaa, osa kyllä. Silti Jeesus on heille erittäin tärkeä. VT:ssä on ennustus kärsivästä palvelijasta (Jesaja 53) ja olen joskus lukenut että on myös rabbeja juutalaisessa traditiossa, jotka uskovat että ajatus henkilöstä, joka sovittaa synnit monien puolesta, on myös tunnustettu juutalaisessa rabbiinisessa kirjallisuudessa.
UT kieltää myös veren syönnin. Tuo seder-ateria, jossa Jeesus ja opetuslapset olvat viimeisellä ehtoollisella, oli tyypillinen juutalainen pääsiäisateria, jossa juotiin viiniä ja syötiin pääsiäisruokaa tradition mukaan, näille Jeesus antoi symbolisen merkityksen jotta häntä muistettaisiin viimeisenä uhrina, koska messiaanisessa ja kristillisessä ajattelussa Jumala itse lopetti toistuvat karitsojen ym. eläinten uhrit, viimeisissä profeetoissa lukee, että Jumala ei enää mielistynyt uhreihin - koska ne olivat muodostuneet lopulta pelkiksi muodollisiksi rituaaleiksi, ilman että ihmisten sydämet eivät olleet todella kääntyneet Jumalan puoleen osoittaen laupeutta, hyvyyttä, uskollisuutta.
Jumala on henki, näkymätön, niin VT:ssä kuin UT:ssa, kuin myös todellisuudessa.
Tämä henki kuitenkin manifestoitui eräiden ihmisten kautta, ja siten ilmaisee itseään edelleen.
Varsin selvänä tuloksena ja osoituksena edelläsanotun arvion tarpeellisuudesta.
Kaikilla olkoon oikeus uskoa ja ajatella ja ymmärtää Jumala omista lähtökohdistaan, mutta haluaisin että ihmiset eivät määrittelisi omaa uskonnon kenttäänsä liian "puhdasoppisesti" eli antaisivat myös juutalaisuuden sisällä kaikkien kukkien kukkia ja suvaita muutakin kuin ahtainta ortodoksista tulkintaa.
Tällä palstalla taitaa olla vain se juutalaisuuden äärimmäisin laita edustettuna, ei reformisteja, ei juuri ketään paitsi pari "kaikkitietävää" opetuslapsineen, joista muutama taas selittää Kristus-uskoa heikoilla perustiedolla ja -ymmärryksellä ja aiheettomalla negatiivisuudella, joka taas lukitsee "puhdasoppiset" entistäkin lukkiutuneempiin asenteisiin vapaammin juutalaisuutta tulkitsevia kohtaan.
Ei Jeesuksesta saisi tehdä epäjumalaa, hänkin opetti uskomaan samaan Jumalaan jota VT:kin kertoo. Myös Paavali ja muut UT:ssa palvelivat Jumalaa Jumalana ja Jeesusta herrana messias-kuninkaana, jonka Jumala JHVH lähetti kuten lähetti Mooseksenkin.
Lue Paavalin kirje heprealaisille 7:15.
Tuskin Melkitsedekin järjestykset koskevat "kaltiaisia." kaltaisia. Jotka eivät koskaan ole edes alttaritointa hoitaneet, vaan tunkeutuvat väkisin kaikkein pyhimpään.
Istuu valtaistuimella ja kenen asettamana?
Jahven julistus Herralleni (siis Daavidin): "Istu oikealleni, kunnes panen vihollisesi astinlaudaksesi." Juuri Jahve asetti tämän Melkisedekin ja antoi hänen istua valtaistuimelleen. Hän on lupausten liiton pappi, ilmestyen jo kantaisällemme Aabrahamille, ja siunasi hänet ja meidät, lupauksen voimasta syntyvät Hänessä, ja Hänen siemenessään, sekä antoi viiniä ja leipää eli ruumiinsa ja verensä osallisuuden - siitä tulevasta uhrista, jonka hän oli antava ruumiissaan "ainokaisena Poikana", - jota selväsi ja tarkasti myös esikuvallinen Aabrahamin koetteleminen ja Iisakin uhraaminen kuvastaa. Isä ja Poika uhripalveluksessa, "vuorella missä Herra ilmestyy".
Luehan huolella jakeet 7:4-8. Tämä pappikuningas on yksi ja sama, eilen, tänään ja iankaikkisesti, - kirkkaudessa: Joh.17:5; Hebr.13:8.
Onko messiaskuningas herrana eli herra kuin Jahve herrana, kun kirjoitat Jeesuksen yhteydessä sanan Herra pienellä kirjaimella?
Ja valitettavasti on sanottava suoraan, että viimenen kappale, joka alkoi: "Ei Jeesuksesta saisi tehdä epäjumalaa", ja sitä seuraavat löpinät: "palvelivat Jumalaa Jumalana ja Jeesusta herrana messiaskuninkaana, jonka Jumala JHWH lähetti kuten lähetti Mooseksenkin", ovat sellaista teologiaa, että alta pois. Et todellakaan varmaan "hyvää tarkoittaessasi" ymmärtänyt mitä sisällöllisesti kirjoitit, varsin opettavaiseen sävyyn.
Onneksi meitä ei pelasta vain oppi Jeesuksesta ja Jumalasta, vaan nimenomaan se Jeesuksen Kristuksen kuoleman ja ylösnousemuksen osallisuus, josta Jumala on tehnyt meidät osalliseksi eli: "Hänen tekonsa osallisiksi". 1 Kor.2:30.
uskontonsakin, mutta jeesuspalvonta EI ole juutalaisuutta.
nyt kristityt kiistelemään oppiriitojanne jonnekin muualle.
Tämä ei liene oikea palsta.
Halutessaan, mutta sen julistaminen totuudeksi vaatii varmasti todisteita eikä onnistu vastaväitteittä.
Jos uskon ja tunnustan että Jeesus Kristus on Herra, ja sen Isän ja Jumalan messiaspoika, joka sanoi hänelle: "Sinä olet minun poikani, tänä päivänä olen sinut synnyttänyt" - kukaan tässä maaimassa ei kykyne osoittamaan, etteikö juuri tämä olisi sitä messiaanisuutta, joka on elävää juutalaisuutta, kärsivän kuninkaan tulemuksen julkituomassa sydänten herrraudessa ja kuninkuudessa. Sak.9:9; Jes.9:5,6.
Otahan iisisti; kukaan ei ole sinulle puhunut mitää.
Tämä jumaluuskäsitys jakaa messiaanisia, osa tulkitsee Raamattua siten että Jeesus jumalallistetaan ja osa ei tee niin, kummallekin näkemykselle löytyy raamatunlauseita. Juutalaisuuteen kuuluu että Jumala on yksi, ja näin Jeesuskin opetti vastatessaan siihen, mikä on tärkein käsky. "Kuule, Israel, Herra meidän Jumalamme on ainoa Herra" jne.
Tosin hänen asemansa on uudistetussa liitossa erilainen ennen kuin jälkeen ylösnousemuksen.
Psalmi 47:6; >> Jumala astui ylös reimun raikuessa, Jahve pasunan kajahtaessa. >> ?
Joh.14:8-10; >> Filippus sanoi hänelle: "Herra, näytä meille ISÄ, niin me tyydymme." Jeesus sanoi hänelle: "NIIN KAUAN AIKAA MINÄ OLEN OLLUT TEIDÄN KANSSANNE, ETKÄ SINÄ TUNNE MINUA, Filippus! JOKA ON NÄHNYT MINUT, ON NÄHNYT ISÄN; KUINKA SINÄ SITTEN SANOT; "NÄYTÄ MEILLE ISÄ"?
Etkö usko, että Minä olen Isässä, ja että Isä on minussa? Niitä sanoja, jotka Minä teille puhun, MINÄ EN PUHU ITSESTÄNI, JA ISÄ, JOKA MINUSSA A S U U TEKEE NE TEOT JOTKA OVAT HÄNEN. >>
kuin tankki, joka jyrää paikalle vaikka kukaan ei ole kaivannut. Sen kovaäänisistä kuuluu oman keskiönsä ympärillä pyörivä, vanha liirun-laarum-levy. Se sinkoilee ympärilleen samaa, samaa, samaa, niin kuin kaleidoskooppi samoja kuluneita sirusia siirrellen, ympäri-ämpäri, edestakaisin. Olet renesanssinen ihminen (omasta mielestäsi) mutta tuossa on pähkinänkuoressa kaikki mitä olet tälle palstalle tuonut, tuskin edes tyhjää.. sillä rikkaruohotkaan eivät kasva kaltaisesi sovinnollisen tankin jäljiltä. Pohjimmiltaan eivät juttusi toki poikkea palstan muitten peruspälättäjien jutuista ollenkaan, ei sitten vähääkään.
korotti itsensä jumalaksi.
yhden päivän kivulla, synnytetäänkö kansa yhdellä haavaa ?
en ole kumpaakaan.
Koska UT käyttää tästä Daavidin Herrasta (Matt.22:43; Mark.12:37; Luuk.20:44.)sanaa "kyrios" eli herra kyseessä on oltava sama Adonai, jota myös Septuginta kutsuu "kyriokseksi". Adonai on tietysti JHWH:n suojaava ääneen lausuttu nimi ja merkitsee juuri JHWH:ta.
Apt.2:36; >> VARMASTI TIETÄKÖÖN KOKO ISRAELIN HUONE, ETTÄ JUMALA ON HÄNET HERRAKSI TEHNYT, TÄMÄN JEESUKSEN jonka te ristiinnaulitsitte. >>
Siis sanan mukaan Jumala on Jeesuksen Herraksi tehnyt.
Joh.13:13; >> Te puhuttelette minua opettajaksi ja Herraksi, ja OIKEIN TE SANOTTE, SILLÄ SE MINÄ OLEN. (tarkasti: sillä olen) >>
Tämän perusteella UT osoittaa että: ei voi olla esim. kahta Herraa, pikku eikä Jeesus ole mikään pikku adon, master, tai sir vaan LORD kuten Jumalasta itsestään sanotaan. Uskovilla on siis vain yksi ainoa Herra, eli Jeesus, jonka Jumala (Elohim) on Herraksi tehnyt ja ei siis ihme että: Daavid kutsuu Häntä Psalmissa 110 "Hengessä Herraksi". Tämä Jeesus on siis Herra. Ja myös tämä on toteutuva kerran varmasti:
Fil.2:5:11; >> Olkoon teillä se mieli, joka myös Kristuksella Jeesuksella oli, joka ei, vaikka hänellä olikin Jumalan muoto, katsonut saaliikseen olla Jumalan kaltainen, vaan tyhjensi itsensä, ja otti orjan muodon, tuli ihmisten kaltaiseksi, ja hänet havittiin olennaltaan sellaiseksi kuin ihminen; hän nöyryytti itsensä ja oli kuuliainen kuolemaan asti. Sentähden onkin Jumala hänet korkealle korottanut ja antanut hänelle nimen, kaikia muita nimiä korkeamman, niin että kaikkien polvien pitää notkistuman, sekä niitten, jotka taivaassa ovat, että niitten, jotka maan päällä ovat, ja niitten, jotka maan alla ovat, JA JOKAISEN KIELEN PITÄÄ TUNNUSTAMAN ISÄN JUMALAN KUNNIAKSI, ETTÄ JEESUS KRISTUS ON HERRA. >>
Kun yrittää pitkästä aikaa viritellä keskustelua messiaanisesta juutalaisuudesta, vain muutama täällä puhuu asiasta, ja mitä enemmän asiaa, sitä varmemmin eräät tulevat paikalle ja yrittävät vesittää kaiken. On lukijoita, uusiakin, joita kiinnostaa itse aihe. Toisaalta tätäkin palstaa pitäisi puhdistaa uskontorasismista, jota täällä harjoitetaan kaikkea Jeshua-juutalaisen tai vaikka Shaul-juutalaisen opista lähtevää kohtaan. Miksi te eräät blokkaatte varsinkin kaiken itse aihepiiriin liittyvän keskustelun, onko teillä niin suuri pätemisen tai huomion tarve vai mikä? Jos haluan kirjoittaa vaikka taiteesta tai historiasta niin sen teen mieluummin aiheeseen liittyvällä palstalla.
Sinusta on jäänyt mielikuva, että pilkkaat ja vähättelet yli 90 %:ia ihmisistä joita tiellesi osuu täällä netissä. Ehkä taustalla on jokin turha pelko ja trauma. Tuskin livenä olisit noin ivallinen. Miten tänne nettiin kerääntyykin teidänlaisianne, sinun ja Dianan kaltaisia alituisia piikittelijöitä. Säälittävää. Livenä en ole kaltaisianne negiksiä tavannut. Onkohan teillä jokin pätemisen tarve, vaikka sitten ilkeyksiä latelemalla, kun ei ole parempaa sanottavaa. Sydämen kyllyydestä suu puhuu.
"Autuaita ovat ne, joita vanhurskauden vuoksi vainotaan: heidän on taivasten valtakunta.
Autuaita olette te, kun teitä minun tähteni herjataan ja vainotaan ja kun teistä valheellisesti puhutaan kaikkea pahaa.
Iloitkaa ja riemuitkaa, sillä palkka, jonka te taivaissa saatte, on suuri. Niinhän vainottiin profeettojakin, jotka elivät ennen teitä."
lähettämälleen, mietipä sitä... myös tekemään Herran JHVH:n suuria tekoja, parantamaan sairaita, herättämään kuolleita? Mistä hän sai voiman? Ei hän omassa inhimillisessä voimassaan olisi pystynyt mihinkään sellaiseen.
on helppo kopioida toisilta, kuten viisi leipää ja kaksi kalaa, joilla ruokittiin suuri joukko ihmisiä on kopioitu profetta Elian ihmeteosta. Hän ruokki jo aikaisemmin muutamalla leivällä suuren joukon ihmisä, ja " jäi vielä tähteeksikin".
Jeesuksen ihmeteko on vain kopio, aina lausetta" jäi vielä tähteeksikin" saakka.
...on juutalaisten kääntämä, joten heidän on täytynyt tietää ero taivaallisen ja maallisen "herran" välillä, ja valita oikea termi.
"Minä olen" sanonnalla on kaksi eri vaihtoehtoa, joko se viittaa Jumalaan, tai tavalliseen olemiseen, eli kuka tahansa voi sanoa "minä olen" (kreik. ego eimi) sitä ja tätä...
Tässä tarvittaisiin alkukielten tuntemusta, jotta tietäisi mitä Jeesus sanoi
On käännetty mm. "Ennenkuin Aabraham syntyi, minä olen", viittasiko hän Jumalan nimeen ("minä olen se joka minä olen").
Daavid käytti sanontaa "Herra sanoi minun herralleni".."istu oikealle puolelleni", se on messiaaninen ennustus, kukahan tässä korotetaan taivaaseen saakka.
Uskot ilmeisesti mitä haluat uskoa, perusasenteen pohjalta: VT hyvä, UT paha.
Parantumisihmeet ja kuolleista herättämiset joita Jeesus ja apostolit tekivät, ovat sinusta pötyä? Ja niitä tehdään edelleen, Pyhän Hengen vaikutuksesta. Vaikeniko Israelin Jumala viimeiseen VT:n profeettaan. Ja sitten alkoi satukirjojen aika Pyhällä maalla. En näe logiikkaa. Miksi Jumala olisi sallinut sellaisten sadunkertojien kaartin kirjoittaa lööperiä uuden liiton, hengen vuodatuksen ajasta, joka VT:ssä luvattiin ja liittää sellaiset puppukirjat oman pyhän vanhan liiton Raamattunsa jatkeeksi? Olisiko Pyhä Jumala sallinut, että hänen Sanaansa liitetään joku valehtelijoiden klubin tarinatuokio, ja sitä kirjaa sitten vielä käännetään kaikille maailman kielille, kuten nyt tapahtuu?
Ja Herra.
voi keskustella? Mitä höpiset? Missä muka netissä olen 90% kaikkia vastaan?? Onko tämä trollien loukko koko netti sinulle?
Juutalaiset Septugintan kääntäjät käänsivät JHWH:n sanalla kyrios eli Herra joka vastaa siis nimenomaan hepr. "Adonaita". Se että apostolit ja UT käyttää samaa nimeä Jeesuksesta, sanoen jopa että Jumala (Elohim/Theos) on hänet Herraksi tehnyt osoittaa että Jeesus Kristus on nimenomaan "Adonai" eli "YHWH", jota usein käytetään yhdessä Jumalan yleisnimen: "Elohim" kanssa, täsmentävänä ja Jumalan Herrautta osoittavaana ja heti alkaen Genessiksen kertomuksesta koskien ihmisen luomista jne.
Se teksti mihin kysymyksessäsi viittaa koskien nimen merkitystä on selkeästi Genessis 3:14; - ja on asianyhteytensä puitteissa erittäin todennäköistä, ja niin asia on useiden keilentuntijoiden toimesta ymmärretty: ego eimi mm. kohdassa Joh.8:57; on korostetusti juuri Gen.3:14:sta vastaavassa kreikankielisessä muodossa. Asiayhteys mm. kyseisessä kohdassa korostaa ja oikeuttaa tällaiseen tulkintaan.
Mutta se asia että Jeesusta Kristusta kutsutaan myös UT:ssa nimeomaan Herraksi eikä vain vaikka "mestariksi" osoittaa että arvo Herra ja Herraus halutaan liittää häneen ja tällä arvonimelläkin asettaa hänen, Pojan hartioille. Jes.9:5,6.
Se puolestaan että Daavid kutsuu valtaistuimelle korotettua Jahven voideltua messiastakuningasta Herrakseen eikä suinkaan; kuten yleisesti Messiaasta/Kristuksesta oletettiin ja luultiin, että hän olisi Daavidin poika, - osoittaa että tämä tuleva messias onkin itse Herra taivaasta. Jos luet Matteuksen evankeliumia luvusta 22:41 alkavaa keskustelua voit itse huomata tämän erikoisen ja yleensä huomaamatta jääneen asian:
>> Ja fariseusten ollessa koolla Jeesus kysyi heiltä sanoen: "Mitä arvelette, Kristuksesta? Kenen poika hän on? He sanoivat hänelle Daavidin". Hän sanoi heille; Kuinka sitten Daavid Hengessä kutsuu häntä herraksi, sanoen: "Herra sanoi minun Herralleni; Istu oikealle puolelleni, kunnes panan sinun vihollisesi sinun jalkojesi alle. (Psal.110.)
JOS SIIS DAAVID KUTSUU HÄNTÄ HERRAKSI, KUINKA HÄN ON HÄNEN POIKANSA?"
Ja kukaan ei voinut vastata hänelle sanaakaan, eikä siitä päivästä lähtien yksikään enää rohjennut kysyä häneltä mitään. >>
Eli Jeesus osoitti tuossa keskustelussa että odotettu Kristus/Messias ei olekaan Daavidin poika, vaan Kristus on hänen Herransa, nimenomaan merkityksessä Adanai eli JHWH.
Siis vaikka hän joka syntyi Daavidin sukuun, lapsena ja poikana Jes.9:5 - ei ole Daavidin poika, vaan jotakin paljon enemmän, eli Jumalasta syntynyt Jumalan Poika, jonka harteille kuuluu KANNETTAVAKSI ITSENSÄ JUMALAN HERRAUS. Siksi myös kaikki hänelle kuuluvat kaikki Elohimille, Jumalalle kuuluvan atribuutit Hänen nimeään myöten: Ihmeellinen Neuvonantaja, Iankaikkinen Isä, Väkevä Jumala ja Rauhanruhtinas.
Asia käy vielä ilmeisemmäksi Pietarin israelilaisille tekemästä selonteosta:
Apt.2:22-36; >> Te israelin miehet, kuulkaa nämä sanat; Jeesuksen, Nasaretilaisen, sen miehen, josta Jumala todisti teille voimallisilla teoilla ja ihmeillä ja merkeillä, joita Jumala hänen kauttansa teki teidän keskellänne, niinkuin te itse teidätte, hänet, joka teille luovutettiin, Jumalan edeltämääräyksen mukaan, te laista tietämättömien miesten kautta naulitseitte ristille ja tapoitte. Hänet Jumala herätti ja päästi kuoleman kivusta, niinkuin ei ollutkaan mahdollista, että kuolema olisi voinut häntä pitää. sillä Daavid sanoo hänestä (puhuen Kristuksen Hengessä): "*MINÄ NÄEN ALATI EDESSÄNI HERRAN, SILLÄ HÄN ON MINUN OIKEALLA PUOLELLANI, ETTEN HORJAHTAISI. SENTÄHDEN MINUN SYDÄMENI ILOITSEE AJ KIELENI RIEMUITSEE, JA MYÖS MINUN RUUMIINI ON LEPÄÄVÄ TOIVOSSA; SILLÄ SINÄ ET HYLKÄÄ MINUN SIELUANI TUONELAAN ETKÄ SALLI PYHÄSI NÄHDÄ KATOAVAISUUTTA. SINÄ TEE MINULLE TEITTÄVÄKSI ELÄMÄN TIET, SINÄ TÄYTÄT MINUT ILOLLA KASVOJESI EDESSÄ."
Te miehet, veljet, on lupa teille rohkeasti sanoa, mitä kantaisäämme Daavidiin tulee, että hän on sekä kuollut että haudattu; onhan hänen hautansa meidän keskellämme vielä tänäkin päivänä. (*joten, teksti ei ollut Daavidista sanottua)
Mutta koska hän oli profeetta ja tiesi, että Jumala oli valalla vannoen hänelle luvannut asttavansa hänen kupeittensa hedelmän hänen valtaistuimelleen, niin hän edeltä nähden puhui ETTEI KRISTUS OLLUT JÄÄVÄ HYLJÄTYKSI TUONELAAN EIKÄ HÄNEN RUUMIINSA NÄKEVÄ KATOAVAISUUTTA. TÄMÄN JEESUKSEN ON JUMALA KUOLLEISTA HERÄTTÄNYT, minkä todistajia me kaikki olemme.
KOSKA HÄN SIIS ON JUMALAN OIKEAN KÄDEN VOIMALLA KOROTETTU ja on Isältä saanut Pyhän Hengen lupauksen, on hän vuodattanut sen, minkä te nyt näette ja kuulette.
SILLÄ EI DAAVID ASTUNUT YLÖS TAIVAISIIN (Psal.47:6), VAAN HÄN SANOO ITSE:
"HERRA SANOI MINUN HERRALLENI; istu oikealle puolelleni, kunnes pannen sinun vihollisesi sinun jalkojesi astinlaudaksi."
VARMASTI TIETÄKÖÖN SIIS KOKO ISRAELIN HUONE, ETTÄ JUMALA ON HÄNET HERRAKSI JA KRISTUKSEKSI TEHNYT, TÄMÄN JEESUKSEN JONKA TE RISTIINNAULITSITTE.>> Ja tämä teksti ei minun selittelyjäni kaipaa; Baltasar.
Jer. 26:18
Miika, mooresetilainen, ennusti Hiskian, Juudan kuninkaan, päivinä ja sanoi kaikelle Juudan kansalle näin: Näin sanoo Herra Sebaot: 'Siion kynnetään pelloksi, ja Jerusalem tulee kiviraunioksi ja temppelivuori metsäkukkulaksi'.
hyvästä vastauksesta, yleensäkin kirjoitat hyvin perustellen ja täyttä asiaa.
Herrassamme, ja hänen yhteydessään elävässä uskossa:
>> Armo olkoon kaikkien kanssa, jotka rakastavat meidän Herraamme Jeesusta Kristusta - katoamattomuudessa*. >> Ef.6:24; *turmeltumattomuudessa.
Kuten törkeyksiä toisten nikeillä, sekä nimittelyä niitä kohtaan, jotka ovat eri mieltä. Omituiset ovat sinullakin esikuvat.
kin, usko Jumalaan on mielestäsi kuollut usko, mutta millähän perusteella?
Suunnatut hyökkäykset eivät ole suinkaan keskustelua, samoin kuin pelkkien väittämien esittäminen, ilman (Tanakhista löytyviä*) perusteita, - *näillä uskoa käsittelevillä sivustoilla. Perusteettomat väittämät ja syytökset eivät ole keskustelua.
Asiaperusteisen keskustelun puutteessa, kirjoitetaa yleensä: käyden kiinni nimimerkkeihin, - jotka loputakin ovat vain toisarvoisia, varsinaisten keskutelujen sisältöihin verrattuna. Myöskää keskusteluna ei voi mielestäni pitää sitä, että omien näkemysten osoittautuessa kestämättömiksi, hyökätään vain kirjoittajan nimimerkkiä vastaan, tai yritetään vain estää toista osapuolta kirjoittamasta sivustolle, omien totuuksien varjelemiseksi kritiikiltä tai muilta näkemyksiltä.
Ja sisälle pyhälle aluelle pääsi vain: kirkkaasi taivaan väreissä loistavasta portista. Portilla ovenvartijat vartiovat esipihan porttia. He estivät israelilaisia pääsemästä sisälle, kun tämä esimerkiksi tahtoo tuoda uhriksi saastaisen eläimen. Hänen on vaihdettava aasinsa lampaaseen.
Voiko tämä esikuvallinen ja ovella varustettu ilmestysmaja aitoineen ja opettaa jotakin nykyajassa?
Micha profetoi Hiskian aikaan näin: 3.12 "Siitä syystä, teidän tähtenne, Siion kynnetään pelloksi, Jerusalem tulee kiviraunioksi ja temppelivuori metsäkukkulaksi."Mutta pääasia on jakeessa Jer 26:19."Surmasivatko hänet silloin Hiskia, Juudan kuningas, ja koko Juuda? Eikö hän peljännyt Herraa ja lepyttänyt häntä, niin että Herra katui sitä onnettomuutta, jolla hän oli heitä uhannut? Mutta mekö tuottaisimme suuren onnettomuuden itsellemme?" Jeremia vetoaa oman tomintansa puolesta.
voisi opettaa. Tuskin ainakaan sitä, että muutetaan lammas ihmiseksi, joka uhrataan, koska YHWH ei hyväksy ihmisuhreja.
Voisitko selittää hiukan tarkemmin, en varmaan ymmärtänyt oikein?
Käsittämään kirjoituksia? Eikö hän päästä sisälle? Vaihda aasisi karitsaan ja käy portin tykö sen kanssa, josko se sitten alkaisi aueta sinullekin.
Tie sisälle pyhään Isän tykö käy portin kautta, uhrina karitsa.
Joh.1:29; >> Seuraavana päivänä hän (Johannes Kastaja) näki Jeesuksen tulevan tykönsä ja sanoi: "Katso, Jumalan Karitsa, joka ottaa pois maailman synnin! >>
loppuun
mieltä kanssasi.
Mutta teltasta puheen ollen, Daavidin tähdessä on kaksi avointa teltan ovea
päällekkäin.
Ne eivät kuitenkaan viittaa Jeesukseen, Jeesukseen kuuluu risti.
Minä olen vaihtanyt "aasit karitsaan," mutta en Jeesukseen.
ei ole tullut metsäkukkulaksi eikä tule. Messiaan aikana on taas temppeli jota ei koskaan hävitetä. Älä kuitenkaan sure ,voitte silti käydä kirkoissa palvomassa Jeesusta, ei ketään pakkokäännytetä uskomaan yhteen Jumalaan.
ei voi perustua yhden kansan syyttelyyn. Se ei ole armoa missään muodossa, eikä sitä pitäisi kääntää maailman kaikille kielille. Se on väärin.
UT:n pohjalta ovat sinunkin käsityksesi juutalaisista, vaikka fariseuksia ei ole ollut tuhansiin vuosiin.
Suurin osa juutalaisista historian saatossa on elänyt köyhyydessä ja erilaisten kristityn maailman laatimien juutalaisvastaisten lakien puristuksessa. Tänään on tietysti hiukan toisin, ja ei kuitenkaan, syyttely senkun jatkuu.
Missä se armo on ilmennyt.
Ei maailma tarvitse pelastusta olemattomasta uhkasta, eli iänkaikkisesta helvetistä, koska sitä ei ole olemassakaan ja
rauhaa kristinuskon ympäriltä saa hakea kuin neulaa heinäsuovasta, yhtä vaikeaa.
>> Miksi Jumala on sallinut sadunkertojien kaartin kirjoittaa lööperiä
Jokainen esikoinen, jokainen esikoinen, joka on israelilaisten jälkeläinen, joka on israelilaisten seassa, sekä ihmisistä että karjasta, avaa äidinkohdun se on minun." - Mutta jokainen aasin ensisynnyttämä lunasta lampaalla; mutta jos et sitä lunasta, niin taita siltä niska. Ja lunasta jokainen ihmisen esikoinen lampaalla.
Ja kun sinun poikasi vastaisuudessa kysyy sinulta ja sanoo: "Mitä tämä merkitsee?" niin vastaa hänelle: "Herra vei meidät pois Egyptistä, orjuuden pesästä. Sillä kun farao paatui ja kieltäytyi päästämästä meitä, surmasi Herra kaikki esikoiset Egyptin maassa, ihmisten esikisista karjan esikoisiin asti. Sentähden minä uhraan Herralle jokaisen urospuolen joka avaa äidinkohdun, ja esikoisen pojistani minä lunsastan." Otteet: 2 Moos.13-luvusta.
Siksi suurena sovituspäivänä ylipappi meni kaikken pyhimpään ja vihmoi karitsan verta alttarille ylt´ympäri. Näin tämä esikuva osoittaa että sovitusveri on kannettu perille, ja Herran kirkkaus täytti temppelin sovituksen merkiksi.
Se Jumalan Karitsa, joka uhrattiin pääsiäisenä Jerusalemissa koko kansan edestä, ettei kaikki kansa huku, kuten ylipappi Kaifas profetaalisesti sanoi, sai aikaan iankaikkisen lunastuksen, vanhurskautuksen ja pyhityksen yhdellä ainoalla uhrilla; ei siis ihme että Johannes kastaja sanoi Jeesuksesta: "Jumalan Karitsa", joka ottaa pois maailman synnin".
Sanoisinko vielä, että on melko nöyryyttävää, että aasi ja ihminen lunastetaan samalla uhrilla; ja ellei sitä tehdä aasilta on niska taitettava.
jota ei varmasti kukaan koskaan enää kykene hävittämään?
en tiennyt tarkoittiko Micha Jerusalemin hävitystä.
Kirjoitat:
"Mikään hyvä ei voi perustua yhden kansan syyttelyyn".
Itse asiassa ei UT:ssa kansaa syytellä. Siinä tavallista kansaa palvellaan, sanoin ja teoin, sitä kutsutaan parannuksen tekoon,
uskomaan hyvä sanoma, ja Jumalan hyvät teot tulevat julki.
Jeesus jonkin verran arvosteli sen sijaan eliittiä, uskonnollisia johtajia, esim. siitä että he eivät tehneet kuten opettivat. Myös heitä, jotka sälyttivät raskaita taakkoja muille, koskematta itse niihin.
"Se ei ole armoa missään muodossa, eikä sitä pitäisi kääntää maailman kaikille kielille. Se on väärin."
Jumalan armo on pelastuksessa, jonka hän on valmistanut, jota ei itse tarvitse ansaita, ja siten jopa joku paatunut rikollinen vankilassa voi vastaanottaa sen, ja Jumalan
hengen voimasta hän pääsee siten irti rikollisuudestaan. Jos tätä armosta pelastumisen mahdollisuutta ei olisi, todennäköisimmin hän jatkaisi rötöksiään heti vapauduttuaan vankilasta.
"UT:n pohjalta ovat sinunkin käsityksesi juutalaisista, vaikka fariseuksia ei ole ollut tuhansiin vuosiin."
Osin kyllä, mutta tiedän kyllä yhtä ja toista mitä nykyjuutalaiset ajattelevat, olen lukenut, kuullut, keskustellut.
"Suurin osa juutalaisista historian saatossa on elänyt köyhyydessä ja erilaisten kristityn maailman laatimien juutalaisvastaisten lakien puristuksessa. Tänään on tietysti hiukan toisin, ja ei kuitenkaan, syyttely senkun jatkuu.
Missä se armo on ilmennyt."
Alkuaikoina messiaanisia ja kristittyjä vainottiin, eivät nämä vainonneet juutalaisia, varhaisina vuosisatoina, ja myöhemminkin. Juutalaisvainojen taustavaikutus tuli puolipakanallisesta
maailmassa, jossa oikeat kristityt olivat sivuroolissa, itsekin vainottuja, katolinen jopa
antikristilliseksi sanottu kirkko, jossa oli pääosin maallistuneita, taikauskoisia, pakanuuteen taipuvaisia jäseniä, vailla sydämen Kristus-uskoa. Kirkoissa joissa puhuttiin vain latinaa
kansa tuskin tiesi mitään Raamatun sanasta. Nimität kristityiksi kansanjoukkoja jotka muistuttivat esim. tämän päivän katolisten maiden ateistisia massoja, joilla ei ole
mitään käsitystä mitä evankeliumi on, vaikka sitä maata sanottaisiin katoliseksi tai kristityksi.
Kristinuskon historiassa on virtaus, josta historiankirjat eivät paljoa kerro, koska nämä ovat viettäneet niin kunnollista elämää pyrkien elämään kuten kristinoppi opettaa, myös: elämään rauhassa kaikkien kanssa.
Syytät myös jatkuvasti kristittyjä, sanan sisältöä sen tarkemmin määrittelemättä,
vainoista, vaikka Kristus-uskon seuraajat ovat kunnollista väkeä jotka eivät vainoa ketään.
Sen sijaan kristittyjä on vainottu, ja viime vuosikymmeninä varsinkin ja sama meno jatkuu eri puolella maailmaa. Etko ole yhtään huolissasi näistä viime vuosikymmenien vainoista, jotka loukkaavat syvästi ihmisarvoa ja -oikeuksia? Hitlerin valta tuhoutui, mutta sitä vastaan noussut kommunismi on luonut valtavasti uskonnollista vainoa ja syrjintää ja sama meno jatkuu.
Nytkin kristittyjä ja muiden uskontojen kannattajia pidetään hirvittävissä keskitysleireissä esim. Pohjois-Koreassa. Jos siellä asuisi juutalaisia (en tiedä) heitäkin pidettäisiin ateistisen valtasysteemin vihollisina. Nykykristityt tukevat juutalaisia, eivät vainoa. Heidän todellinen
vastustajansa on islam ja ateismi, mikäli he asuvat ateistisessa valtiossa. Siksi lähes miljoona heistä lähti heistä pakoon entisen Neuvostoliiton alueelta, kristittyjen tukemana, kun ateistinen yhteiskunta loi heille todella vaikeat olosuhteet.
"Ei maailma tarvitse pelastusta olemattomasta uhkasta, eli iänkaikkisesta helvetistä, koska sitä ei ole olemassakaan ja
rauhaa kristinuskon ympäriltä saa hakea kuin neulaa heinäsuovasta, yhtä vaikeaa."
Mielestäni maailma tarvitsee pelastusta jo tässä elämässä, juuri koska on niin paljon turhaa kärsimystä, joita armottomat, ahdasmieliset ihmiset aiheuttavat toisille, kuten pakkoateismia harjoittavista valtioistakin näkee. Missä hyvä ja rakastava Jumala yritetään totaalisesti kieltää, tilalle tulee ylpeiden vallanpitäjien diktatuuri. Tarvitaan arvoja joissa ei syrjitä ja vainota ketään, etiikkaa, moraalia, rauhantekijöitä, koska sotia, väkivaltaa ja muuta pahaa ja vääryyttä on aivan liikaa.
Mitä taas kadotukseen tulee, ymmärrän sen siten, että kadotus on tie, sisäinen muutos, poispäin Jumalasta, ja yksilötasolla ihminen joka ei pyri Jumalaa kohti, on menossa poispäin, eli hänessä valhe ja vääryys lisääntyy, eikä sellainen ole siunauksellista hänelle tai hänen läheisilleenkään eikä yhteiskunnillekaan. Helvettiä on maan päällä missä ihmiset joutuvat
kärsimään kohtuuttomasti toisten pahuudesta. Jeesus puhui Ge-Hinnomin laaksosta vertauskuvana sen tien päästä, jossa ihminen on ääripisteessä kuljettuaan pois Jumalan tahdon tietä. Se on gehenna. On sellainen vertauskuva VT:ssäkin. Asialle on monenlaisia tulkintoja, googlaa vaikka Kari Kuula. Et voi yleistää ja sanoa että
"kristityt" ajattevat asiasta kaikki samalla tavalla koska näkemykset ovat niin laaja-alaisia.
Evankeliumi on rauhanoppia.
Jumalan, meidän Isämme, ja Herramme Jeesuksen Kristuksen armo ja rauha olkoon kanssasi. Siunausta!
tähän, milloin tulee sellainen temppeli, jota ei kukaan kykene hävittämään.
Ensinnäkin sellainen on jo olemassa, ja se on Messiaan Jahshuan/Yeshuan ruumis eli Seurakunta. Hän on ruumiin Pää, ja ruumiin jäsenet ovat Häneen uskovia ja Hänen seuraajiaan. He menevät minne Hän ikinä tahtoo ja tekevät sen mitä Hän tahtoo, sillä Hänen Pyhä Henkensä ohjaa ja johtaa Hänen omiaan.
Toiseksi, kun Messias saapuu rakennetaan fyysinen temppeli Jerusalemiin. Ja tästä temppelistä kertoo Jechezkel (eli Hesekiel), luvusta 40 alkaen ihan viimeiseen lukuun, eli 48 saakka.
ovat johtaneet sinut harhaan.