Se on ymmärtääkseni valitettava tosiasia, ettei rasvansiirto rintoihin toimi, mutta miten tuo kantasolusiirto? Onko tietoa, joko sitä tehdään jossakin vai onko vielä kehittelyasteella?
Kantasolusiirto?
Kiinnostunutxxx
3175
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Menetelmää kehitetään kyllä, mutta toivottavasti sitä ei ruveta ensimmäiseksi käyttämään epävarmojen ja turhamaisten naisten rintojen suurentamiseen. Huh huh! No mitäpä moraaliltaan epäilyttävä lääkäri ei rahan vuoksi tekisi?
Kantasolututkimuksen päämääränä tällä hetkellä on kehittää hoitoja vakaviin kroonisiin sairauksiin, halvaantumiseen, jne.
Mielestäni rintojen suurennusleikkaukset ovat plastiikkakirurgian turhimpia leikkauksia. Toisaalta proteesien tilalle tarvittaisiin uusia hoitomuotoja esimerkiksi rintasyöpäleikkausten jälkeen.
Monet varmasti toivoisivat plastiikkakirurgian kehitystä omien kauneus/epämuodostumisongelmiensa ratkaisuissa. Plastiikkakirurgit ovat pääasiassa käytännön ihmisiä, eivät mitään analyyttisia tutkijatyyppejä, mikä varmaan vaikuttaa alan hitaaseen kehitykseen. Esimerkiksi ihonsiirtojen tai keinoihon yleistyminen arpien korjaamiseen olisi erittäin odotettua.
Kannattaa alkaa opiskelemaan ja tutkimaan tällaisia mahdollisuuksia. Alalla voi tehdä merkittävää tutkimusta myös biologian, kemian tai teknillisen fysiikan aloilla.
Itse ainakin tukisin rahallisesti alalla tehtävää tutkimusta, jos rahaa olisi.
Silikonia käytetään nykyisin aniharvoin rintasyöpäleikkauksissa, koska proteesilla ei voi saada aikaan samanlaista rintaa kuin omasta kudoksesta. Rinta rakennetaan joko alavatsasta tai selkälihaksesta (jolloin alle voidaan laittaa myös imlantti, mutta tässä lopputulos ei ole niin luonnollinen kuin TRAM eli alavatsasta otettu).