Onko kellään kokemusta???
Toinen laastari menossa ja olo on kuin raskaana. Rinnat arat ja turvonneet. Lisäkiloja puntarin mukaan 4. Hieman alavatsakipua. Ylävatsa ihan turvonnut---närästystä.
Pillerit piti lopettaa kun pistivät pään sekaisin ja laittaako nämä nyt kropan sekaisin.
Onko kellään samoja oireita ja onko oireet rauhoittunut ajan kanssa?
Kiitos!
evra-ehkäisylaastarin
4
1117
Vastaukset
- ei ehkä mun(kaan) juttu
Mulla on kans ihan paisunu olo. En ole syönyt juuri mitään, ainakaan yhtään ylimääräisiä silti pöhöttää. Lisäksi laastarin laitettua välittömästi alkoi ihan hervottomat päänsäryt ja olen alakuloinen ja kärttyinen kokoajan.
Aiemmin oli ei hormonaalinen ehkäisy. Muuten kiva, mutta rinnat pukkas maitoo vaan lisää ja lisää vaikka imettämisen lopettamisesta kulunut 1,5v..
Paras ehkäisy kuitenkin on ollut kalenteri ja kumi ovis päivinä. Mut nyt se ei käy, koska en lähivuosina ole valmis jäämään töistä pois. Ei se aiemminkaan kyllä pettänyt, mutta sen varmuus oli vaan joku 80% noin yleisesti ottaen.- ------------------------
ehkäisy sinulla oli?
"Aiemmin oli ei hormonaalinen ehkäisy. Muuten kiva, mutta rinnat pukkas maitoo vaan lisää ja lisää vaikka imettämisen lopettamisesta kulunut 1,5v.."
Esim. kuparikierukka, kondomi tahi pessaari ei takuulla aiheuta maidontuloa.
- Evraa
Itse käytin Evra-laastareita monta vuotta sitten n. puolen vuoden ajan. Vaihdoin pillerit laastareihin, jotta sivuvaikutuksia ei olisi niin paljon, mutta laastarista tuli vielä enemmän oireita kuin pillereistä! En voi suositella laastareita kenellekään, niistä tuli juuri tuollaisia oireita kuin keskustelun aloittajalle, eivätkä ainakaan minulla rauhoittuneet ajan kanssa ollenkaan.
Kannataa varmasti miettiä, mihin kaikkeen on ehkäisyn kanssa valmis menemään. Itselläni homma meni siihen, että olen mieluummin ilman seksiä koko loppuelämäni kuin käytän mitään hormonaalista menetelmää. Itse olen kevytrakenteinen eli joskus mielessäni kävi, että saan laastaria käyttäessäni tupla-annoksen hormoneja esim. 80-90 kiloiseen naiseen verrattuna, eli siksikin olo oli varmasti kauhea, koska olin pumpattu täyteen keinotekoisia mömmöjä. Kuukautiset alkoivat hyvin täsmällisesti joka kuukausi; ei pelkästään aina samana päivänä, vaan TUNTINA. Pidin sitä hulluna, mutta niin se vain oli ja tunsin itseni täysin ohjelmoiduksi robotiksi. Sain aikoinaan pillereistä kaikki pakkausselosteessa mainitut sivuvikutukset lukuun ottamatta "nestettä rinnoista". Muistan ajatelleenikin, että miten olisi edes mahdollista, että rinnoista voisi tulla nestettä (en ole koskaan ollut raskaana/imettänyt). Evran myötä pääsin kuitenkin nauttimaan kosteista rinnoistakin! Painoa tuli hormonaalisen ehkäisyn aikana 6 kg (pilleri- ja laastariajoista yhteensä), ja se alkoi huveta hitaasti mutta varmasti, kun lopetin laastareiden käytön.
Toivotaan, että olosi paranee tai että löydät jonkin muun ehkäisymenetelmän!- vastauksesta
Laastari lähti tänä aamuna... matkalle lähtö lauantaina, mutta mielummin menkat, kuin tämä jatkuva ällön inhottava olo...
Jää minullakin tuo homonaalinen ehkäisy kokonaan pois...kun ei sovi ni ei sovi!!! Kondomi ollut käytössä kokoajan näin sinkkuna, ja nyt kiinnitettävä siihen erikoisesti huomiota ettei satu isoa vahinkoa...
Kiitos vastauksesta ja oikein hyvää kesän jatkoa!!!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään
Kaikkosen erityisavustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po2127460- 572912
- 1902327
Mitä tämä on
Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut101733Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?
gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.1591694Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.
Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke201386- 741240
Nyt on konstit vähänä.
Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,381173Hyvää yötä kaivatulleni
En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä271155Tilinpäätösvaltuusto 27.5
Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty501029