Voisiko joku ystävällisesti kertoa, että mitä eroa näillä kahdella tilillä on? Minulla on molemmat ja en tiedä.
Nordea karttuvatili ja käyttötili
3
2853
Vastaukset
- Pankintäti
Käyttelytilejä ovat molemmat eli 0,15& korkoa ja voidaan liittää esim. maksukorttiin tai hoitotiliksi. Suosittelen, että vaihdat jommankumman Etutiliksi ja teet samalla säästösopimuksen ja siirrät kuukausittain palkkatililtäsi säästöön sopivaksi katsomasi summan. Muista myös ePossu!
- juhuuu
Ainakin minulla karttuva tili on reliikki menneisyydestä, eli aikoinaan Säästöpankkiin lapselle perustettu jonkin sortin säästötili. Muistaakseni vielä Meritan aikaan (siis KOP:n kautta sinne siirrettynä) siinä oli jotain eroa käyttötiliin, mutta sitten joskus kaikessa hiljaisuudessa niiden ehdot yhtenäistettiin.
- Vastaanpa minäkin
Hei!
Käyttötilin ja karttuvan tilin välillä ei ole muuta eroa kuin koron laskentatapa: käyttötilille korko lasketaan kuukauden alimman saldon mukaan ja karttuvalle tilille päiväsaldon mukaan, mikä tarkoittaa sitä, että karttuvalla tilillä saa rahoilleen hiukan parempaa korkoa kuin käyttötilillä. Korkoprosentti on kuitenkin molemmissa sama: 0,15 %, eli korkotuotto jää karttuvalla tililläkin aika pieneksi. Molempia tilejä voi kuitenkin käyttää ilman rajoituksia ja liittää niihin vaikkapa pankkikortin.
Kysyin itse kerran pankista, mitä eroa noilla kahdella tilillä on ja he kertoivat eron. Itselläni on karttuva tili ihan vaan käyttötilinä ja Etutili säästötilinä, vaikka Etutilinkin korko on nyt todella alhainen (olen Nordean Check In-asiakas; korkohan on sidottu etuohjelmaan, johon asiakas kulloinkin kuuluu).
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka672405- 661387
Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin
Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww741195EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!
Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje41107- 79845
Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä
Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi19790- 43678
Ratikka Turkuun
Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta83672Miehet trikoissaan
On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe25649- 30636