Ilta Sanomien mukaan
"Uudella työministerillä Anni Sinnemäellä (vihr.) on rahaa kiinni kolmessa asunnossa Helsingissä. Niistä on kertynyt asuntolainaa noin 170 000 euroa, josta valtaosa on sijoitusasuntolainaa.
Sinnemäki omistaa kolmen huoneen asunnon Alppilassa ja puolet kaksiosta Vallilassa. Lisäksi hänen omistuksessaan on viidennes Punavuoressa sijaitsevasta viiden huoneen kommuunista, jossa hän itsekin asuu.
Sinnemäellä ei ole muuta merkittävää omaisuutta. Tekijänoikeudet tuovat lisätuloja sanoituksista ja runoteoksista."
Että tällainen vihree. Koskaan ei tehnyt mitään oikeita töitä. Nyt elelee yhteiskunnan varoilla ministeripalkalla ja tulevaisuudessa nyhtää kiskurivuokraa vuokralaisiltaan
"Uudella työministerillä Anni Sinnemäellä (vihr.) on rahaa kiinni kolmessa asunnossa Helsingissä. Niistä on kertynyt asuntolainaa noin 170 000 euroa, josta valtaosa on sijoitusasuntolainaa.
Sinnemäki omistaa kolmen huoneen asunnon Alppilassa ja puolet kaksiosta Vallilassa. Lisäksi hänen omistuksessaan on viidennes Punavuoressa sijaitsevasta viiden huoneen kommuunista, jossa hän itsekin asuu.
Sinnemäellä ei ole muuta merkittävää omaisuutta. Tekijänoikeudet tuovat lisätuloja sanoituksista ja runoteoksista."
Että tällainen vihree. Koskaan ei tehnyt mitään oikeita töitä. Nyt elelee yhteiskunnan varoilla ministeripalkalla ja tulevaisuudessa nyhtää kiskurivuokraa vuokralaisiltaan
Vastaukset 8
Vanhimmat
Vihreiden Kasvi eduskunnan ahkerin taksin käyttäjä
http://www.hs.fi/politiikka/artikkeli/Vihreiden Kasvi eduskunnan ahkerin taksin käyttäjä/1135247546862
Kuva helsingistä v. 2030.
A. Sinnemäki istuu Ekbergin kahvilassa punaviini -lasillisella seuranaan Zimbabvesta Suomeen v. 2010 muuttanut nyt monikulttuurisäätiön johtajatar Baluwati Hilusatku ym säätiön henkilökuntaa. Keskustelun aiheena on kuinka vaikea on saada kohtuuhintaisia kieltä osaavia ja rehellistä palveluskuntaa, keittäjiä ja siivojia hoitamaan 300 m2 arvoasuntoja E-Helsingissä. Maahanmuuttajia ei voi palkata koska heitä tarvitaan monikulttuurisiin työpaikkoihin; projektisihteereiksi, tulkeiksi, taiteilijoiksi. Syntyperäisiä suomalaisikin alkaa olla vaikea löytää koska alempien luokkien syntyvyys on romahtanut. Toista oli iloisella 2010 luvulla kun alkuperäisväestön sosiaali-ja työttömyysturva oli romutettu. Silloin sai vielä nöyrää ja halpaa palveluskuntaa, muistelee A.Sinnemäki kaiholla.
Molemmat odottavat ministeri Kasvia jonka pitäisi tulla taksilla.
tai vastaavaa haalariheikkiduunia.
Eikö runoilijan työ ole oikeata työtä. Sinnemäki on työkseen kirjoittanut runoja ja tekstejä Ultra Bra-yhtyeelle ja saanut tekijänoikeustulona palkkansa, joka taatusti ei ole vähäinen.
Laulun taustalta löytyy aina luova tekijä, tai tekijät, jotka hankkivat elantonsa teoksilla, jotka viihdyttävät taiteen ystäviä.
Sinnemäki on upea runoilija.
Lauri Viita, Eino Leino, Anna Ahmatova. Siinä on oikeita upeita runoilijoita. Kannattaisi lukea. Sinnemäen runot ja tekstit on keskinkertaisia sepustuksia joita löytyy lähes jokaisen puberteetti-ikäisen tytön päiväkirjoista.
Kuvaa hyvin Suomen kulttuurin tilaa että A. Sinnemäkeä yleensä tituleerataan runoilijaksi. No eihän siihen muuta tarvita kuin muutama papan ja fafun tuttu maan suurimman lehden toimituksessa.
muutama satatuhatta harrastajarunoilijaa. Useimpien (esim. kansanopistoissa) tekstit ovat keskimäärin ns. "ammattirunoilijoiden" tasoa. Ja he tekevät päivisin "oikeaa työtä". Ns. "taiteessa" on tapahtunut sama kuin ns. "urheilussakin", keskinkertaisuuksien harrastuksilla on alettu rahastamaan. Ja kukapa ne verorahat hankkii; OIKEIDEN Töiden Tekijät, ojankaivajat ja haalariheikit. Nykyisin nousu harrastajasta ammattilaiseksi, vaatii vähintää parin puolueen jäsenkirjat, kuten esim. "induvidialisti tonnerilla". Jokaisella puolueella on esim. oma rättitaiteilija, joiden töitä ostetaan julkisiin tiloihin. Ylihintaan. - Kansalaisopistojen kevätnäyttelyissä tapaa todella luovuutta vaativia saman alan töitä, jotka päihittävät mennen tullen näiden ns. jäsenkirja-ammattilaisten työt.
Mitä tulee vihreisiin yleensä, ja keskenkasvuisille runoilevaan Sinnemäkeen ym. psykoihin erikseen, voin kokemuksesta kertoa vihreän liikkeen olevan uskonnolliseen kulttiliikkeeseen verrattavan; Tietoa vähän, luuloja ja uskomuksia paljon. Jopa tohtoritasolla. - Näinhän se oli kommunisteillakin, 70 vuotta... Ja näinhän se on markkinatalousguruillakin...
http://keskustelu.suomi24.fi/node/8292677
väännellen naamaansa,.hyi vittu mikä mimmi,.
Minua nuo ulkoiset ominaisuudet ei haittaa varsinkin kun ne on ihan kohtuullisen siedettävät ja paremmat kun edeltäjällään. Muut vahvuudet/heikkoudet näämme seuraaviin esuskuntavaaleihin mennessä ellei ne ole jo tänä vuonna.