Kokemuksia kierrukasta

Hei,
eli minulle suositeltiin gynekologilla kierrukkaa. Itseäni se jotenkin arvelluttaa.
Haluaisinkin siis kuulla kokemuksia siitä.
Itsellä Cerazette aiheuttaa mielialan vaihteluita ja masennusta. Onko kierrukassa mahdollisesti sama ongelma?
Pysyykö kierrukka paikallaan myös "rajummassa" seksissä? Tunteeko mies kierrukan? Tai lähteekö se helpolla pois paikoiltaan? Onko mahdollisesti muita sivuvaikutuksia havaittu?
3231
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

ja edessähän se siellä on. Milloin liikkuu minnekin ja hirveät ongelmat aina sen hilaamisessa paikalleen. Rajua seksiä ei voi ajatellakaan. Meillä on jo pari kierukkalasta ja näillä näkymin niitä tulee lisääkin...

Äänestä

Yksilöllistä. Riippuu varmasti paljon kohdun rakenteesta, miten toimii. Asentavan gynekologin ammattitaidolla on myös merkitystä. Kannattaa tsekata ultralla, että on hyvin paikoillaan.

Ei ole minulla miehiä haitannut. Langat ovat kosteat ja menevät yleensä limakalvojen myötäisesti. Asetus oli ikävä kokemus (olen synnyttämätön), ja alkuun kuparirkierukalla vuodot olivat runsaita ja kivuliaita. Elimistö tottui muutamassa kuukaudessa. Nipistelyitä ja tiputteluita on hieman enemmän kuin ilman, mutta ei kohtuuttomasti. Veriarvot hyvät. Seksissä ei erityistä.

Kokonaisuudessa suosittelen, vaivaton ehkäisytapa. Saahan sen pois, jollei tykkää. Sitä ihmettelen, että miksi kierukkaehkäisyn petettyä joillekin laitetaan vielä uusi kierukka.

Lainaan tähän varmuuslukuja, eli moniko 100:sta naisesta tulee vuodessa raskaaksi ko. menetelmällä. Kuten näkyy, kierukka ei ole huonoimmasta päästä. Jos jonkun kohdalla pettää, sitä ei voi yleistää koskemaan kaikkia. Moni muu menetelmä pettää vielä useammin.

Hormonikierukka 0,1
Ehkäisykapseli 0,1-0,5
Ehkäisyrengas 1
Ehkäisylaastari 1
Kuparikierukka 1-2
Yhdistelmäehkäisypilleri
- ihanteellinen käyttö 1
- tavanomainen käyttö 2-3 (pillereitä unohtuu ottaa)
Minipilleri 1-3
Kondomi
- ihanteellinen käyttö 2-3
- tavanomainen käyttö 5-15
Ehkäisypuikko
- ihanteellinen käyttö: 1-5
- tavanomainen käyttö: 20
Jälkiehkäisytabletit ehkäisevät oikein käytettynä 85 prosenttia raskauksista.
Naisen sterilisaatio pettää noin 0,4 prosentissa tapauksista, miehen 0,15 prosentissa.

(Lähteet: Väestöliiton Dan Apter ja Tohtori.fi)

Äänestä

löytyy paljon tietoa samoin tuota hakua käyttäen.

Totta kai se pysyy, se laitetaan KOHTUUN.
Kuparikierukka ei aiheuta mielialan muutoksia, siinä ei ole hormonia. Et kerro kummasta oli puhe.
Jos mies tuntee kierukan langat, ne voi lyhentää.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Nuori nainen kirjoitti:

Hei,
eli minulle suositeltiin gynekologilla kierrukkaa. Itseäni se jotenkin arvelluttaa.
Haluaisinkin siis kuulla kokemuksia siitä.
Itsellä Cerazette aiheuttaa mielialan vaihteluita ja masennusta. Onko kierrukassa mahdollisesti sama ongelma?
Pysyykö kierrukka paikallaan myös "rajummassa" seksissä? Tunteeko mies kierrukan? Tai lähteekö se helpolla pois paikoiltaan? Onko mahdollisesti muita sivuvaikutuksia havaittu?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu