Hampaan poistosta

Oon tästä asiasta kysyny aiemminki...muttaaah nyt miulla on aika varattuna. Saan toimenpiteeseen esilääkkeen, mutta tuskin se pelotusta vie.

Osaako joku kertoo miulle kuinka se poisto sitte tapahtuukaan? En haluu mitää kauhu kertomuksia vaan semmosen yksinkertasen kerronnan mite homma etenee.

Miuta vähä pelottaa muutekii, ko toi hammas on vähä lohkeillu, et jos ne ei sitte saakaan sitä sillee normaalit pois tai jos se lohkee jotekii pahasti ja sitä ei siin saa pois. Ni mitäs sitte??

Aikaa toimenpiteeseen on tasan kaks kuukautta...
4266
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Pelkäsin hulluna hammaslääkäriä ja niinpä edellisestä käynnistäni oli ainakin 15 vuotta ja yhdestä takahampaastani oli jäljellä on vain pieni kappale reunaa. Pelkäsin ihan hirveästi mennä hammaslääkäriin. Ja häpesinkin koska olin antanut hampaideni mennä niin huonoon kuntoon. Ja pakko sanoa, että poistaminen ei sattunut YHTÄÄN, ainoa mikä tuntui, oli puudutuspiikit eikä sitäkään voinut sanoa sattumiseksi, pieneksi pikkuhetken kestäväksi kirpaisuksi vain. Ehkä kesti kauemman aikaa poistaa se kuin jos hammas olisi ollut paremmassa kunnossa. Tämä ihan kunnallisessa hammashoidossa.
En kyllä tarkemmin osaa kertoa kuinka se poisto tapahtuu, mutta minä ainakin pelkäsin ihan turhaan. Ja vaikkei se sattunutkaan niin pelkäsin senkin jälkeen joka kerta mennä toimenpiteeseen hammaslääkärille mutta olen käynyt jotain 8 kertaa (muutama muukin poisto ja lisäksi monta paikkausta) ja eipä voi sanoa, että yhdelläkään kerralla olisi edes todella sattunut. Inhottavinta asiassa (pelon lisäksi) oli se, että piti jaksaa pitää suuta auki niin kauan aikaa.

Äänestä

Multa on poistettu kaikki neljä viisaudenhammasta. Puudutuspiikki ei ole mulla tuntunut paljoa missään, ehkä sellainen pieni kirpaisu on tuntunut. Ja jos puudutusainetta valuu niin suussa se maistuu vähän ikävälle.

En minäkään tarkalleen tiedä mitä toimeenpiteessä tehdään. Mutta jonkinlainen vehje niillä on, millä ne nostaa sitä hammasta ylöspäin. Mulla se ei ole koskaan tuntunut missään, mutta kuuluuhan siinä sellaista vähän inhottavaa ääntä ja rusahtelua, mutta ei voi mitään. Ja jos siinä kohti saa hengähtää ja laittaa suun kiinni, niin tuntuu miten se hammas on ylhäällä.

Toisessa alaviisurissa juuret olivat kääntyneet ja lekuri ei meinannut saada hammasta pois sillä tavallisella välineellä, niin käski hoitajan hakea jonkun muun vehkeen toisesta huoneesta, ja sillä se sitten lähti.

Sitten kun hammas on irronnut niin sinne on mulla ainakin laitettu tikkejä, yks tai kaks, en tarkalleen tiedä. Sekään ei tunnu missään ja tikit liukenevat sitten itsestään. Vertahan se haava tihuttaa ja mulle on annettu mukaan sellasia tuppoja mitä pitää vaihtaa.

Kun puudutus häviää niin kyllä se sitten särkee. Särkylääkettä vaan naamaan. Kannattaa välttää aivastamista hampaanpoiston jälkeen, se meinaan sattuu.

Äänestä
  • Eilen mulla porattiin hammasta (puudutus oli), ja se sattui. Mieluummin ottaisin hampaanpoiston kuin porauksen, jos saa valita kumpi on kivuttomampi.

    Äänestä

  • hampaan poisto kirjoitti:

    Eilen mulla porattiin hammasta (puudutus oli), ja se sattui. Mieluummin ottaisin hampaanpoiston kuin porauksen, jos saa valita kumpi on kivuttomampi.

    Itseltäni poistettiin jokin aika sitten hammas. Pelkäsin operaatiota niin paljon, että kertaalleen jopa peruin ajan, kun en uskaltanut mennä sinne. Kun viimein otin itseäni niskasta kiinni, pelkäsin että pyörryn odotushuoneeseen. Niin kovin pelotti. Mutta se toimenpide... en tuntenut yhtään mitään. En edes sitä, kun puudutepiikki laitettiin. Lekuri sano, että tämä saattaa vähän kirpaista, mutta en tuntenut tosiaankaan edes sitä. Hammas ei meinannut irrota millään, ja sitä piti porata ja jotenkin "hajottaa", että se viimein saatiin irti. Ikävää rutinaa kuului, mutta ei minkäänlaista kipua tuntunut... Oli aika jännä huomata, että turhaan pelkäsin :)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Marjo27 kirjoitti:

Oon tästä asiasta kysyny aiemminki...muttaaah nyt miulla on aika varattuna. Saan toimenpiteeseen esilääkkeen, mutta tuskin se pelotusta vie.

Osaako joku kertoo miulle kuinka se poisto sitte tapahtuukaan? En haluu mitää kauhu kertomuksia vaan semmosen yksinkertasen kerronnan mite homma etenee.

Miuta vähä pelottaa muutekii, ko toi hammas on vähä lohkeillu, et jos ne ei sitte saakaan sitä sillee normaalit pois tai jos se lohkee jotekii pahasti ja sitä ei siin saa pois. Ni mitäs sitte??

Aikaa toimenpiteeseen on tasan kaks kuukautta...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu